reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP HD za kulisami

dodano: 2008-08-13 22:13 | aktualizacja: 2008-08-14 09:21
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

TVP HD Logo 13 sierpnia na spotkaniu przedstawicieli Telewizji Polskiej z dziennikarzami, które odbyło się w siedzibie Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza 17 w Warszawie oficjalnie zaprezentowano nowe studio TVP HD oraz wóz transmisyjny HD. Pokazano także zaplecze techniczne - m.in. pomieszczenie, w którym odbywa się montaż. Kanał TVP HD ruszył 6 sierpnia o godz. 10:50.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Autorem scenografii w nowym studiu jest Marcin Zawistowski. Szczególną uwagę przyciągają plazmy bezszwowe - 51 modułów (3x17), każdy o powierzchni 0,5 metra kwadratowego, na których pokazywane są specjalne animacje poszczególnych konkurencji sportowych oraz 103-calowa plazma - największy tego typu telewizor w Polsce. Duże wrażenie robi też specjalna dioda złożona z 24 modułów (każdy o powierzchni 2,6 metra kwadratowego), na której wyświetlane są piktogramy dyscyplin olimpijskich.Studio wyposażone jest w sześć wysokiej klasy kamer HD marki Sony z możliwością podłączenia kolejnych dwóch. Nagrania realizowane są przy użyciu technologii dźwięku Dolby Digital 5.1 (AC3).W kanale TVP HD, który wystartował 6 sierpnia o godz. 10:50, można zobaczyć dziennie 18 godzin transmisji z Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008 z tego wiele na żywo - zwłaszcza te z udziałem Polaków, ale również najważniejsze konkurencje.

TVP HD po Igrzyskach będzie kanałem ogólnotematycznym. Telewizja publiczna twierdzi, że zależy jej, by stał się on dostępny w jak największej ilości gospodarstw w Polsce. Jednak na chwilę obecną mogą odbierać go tylko abonenci platformy n, posiadacze urządzeń do odbioru naziemnego sygnału cyfrowego w standardzie MPEG-4 na niektórych obszarach Polski objętych testami DVB-T oraz abonenci szeregu sieci kablowych, m.in. Multimedia Polska, Aster i UPC. Co stanie się po zakończeniu Igrzysk? Ciężko określić. Jak dobrze wiemy, nadawany obecnie w pierwszym multipleksie TVP HD znajduje się tam tylko na czas imprezy sportowej. Po jej zakończeniu jego emisja zostanie przerwana w celu zwolnienia miejsca na kanały w standardowej rozdzielczości. Czy kanał trafi do drugiego multipleksu - o tym może zdecydować jedynie konkurs, ale jednak zaistnienie w drugim muxie jest mało prawdopodobne ze względu na dużą ilość miejsca, jakie potrzebuje kanał w wysokiej rozdzielczości, przez co ogranicza je dla innych kanałów.

W pięciu kanałach TVP (TVP1, TVP2, TVP Sport, TVP HD i TVP INFO) transmisje i programy poświęcone Igrzyskom zajmą łącznie ok. tysiąca godzin.

Reżyserka TVP HD


Przestrzeń dyskowa przeznaczona na nagrania w standardzie HD pozwala na zapis kilkuset godzin relacji z Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008.Stacja zapowiedziała, że zimowe Igrzyska Olimpijskie Vancouver 2010 w całości zostaną pokazane w HD.

Jedna z sześciu kamer Sony do nagrywania w standardzie HD oraz 103-calowy telewizor plazmowy

Widok z perspektywy operatora kamery


Telewizja Polska zakupiła specjalistyczny wóz do transmisji w HD. Po raz pierwszy zostanie on wykorzystany 7 września, kiedy Telewizja Polska przeprowadzi w kanale TVP HD transmisję z festiwalu polskiej muzyki rozrywkowej w Londynie.Na zlecenie TVP wóz wyprodukowała niemiecka firma BFE. Wyposażenie wozu i jego konstrukcja są unikalne i należą do najnowocześniejszych w Europie. Oprócz wozu TVP istnieje tylko jeszcze jeden taki w Europie, wyprodukowany dla niemieckiej firmy specjalizującej się w transmisjach narciarskiego pucharu świata, wyścigach Formuły 1 oraz dużych koncertów muzycznych. Wóz TVP będzie wystawiany na światowej wystawie IBC we wrześniu Amsterdamie jako najciekawsze rozwiązanie technologiczne w 2008r.Wóz ma 16 i pół metra długości i 4 metry wysokości. Jest dostosowany do ruchu po krajach Unii Europejskiej. Wyposażony jest w 14 kamer Sony, a docelowo ma mieć ich 20 (Sony HDC – 1500). Ponadto w samochodzie znajduje się 8 magnetowidów tej samej marki i trzy rekordery dyskowe EVS spięte w sieć IP Director. Wszystko po to, by przekazać transmisję w standardzie 1080i. Zarówno wizja, jak i fonia przesyłana będzie światłowodami. Ich długość może przekraczać 2000 metrów. Konsoleta gwarantuje fonię w standardzie 5.1, ale nie będzie problemu jeśli zajdzie konieczność przekazywania dźwięku w 7.1.Czterdziestotonowa konstrukcja składa się z ciągnika i naczepy o łącznej długości 16,5 metrów. Naczepa wykonana jest z wielowarstwowej płyty izolacyjnej, najwyższej jakości materiału wykorzystywanego m.in. do budowy zaplecza przy organizacji wyścigów Formuły 1. Powierzchnia naczepy po rozłożeniu jej trzech elementów wynosi 50 m². Mieści się tam 5 sekcji: produkcji wizji, kontroli kamer, rejestracji dyskowej, reżyserka fonii oraz rejestracji magnetycznej i produkcji. Może w nich pracować jednocześnie 25 osób. Wszystkie pomieszczenia oraz urządzenia są klimatyzowane niezależnie pracującym automatycznym 7-obwodowym systemem - w razie awarii jednego z obwodów inne przejmują jego funkcje.Wóz wyposażony jest w supernowoczesny elektroniczny system poziomowania i rozkładania, co w znacznym stopniu ułatwia przygotowanie go pracy w miejscu realizowania transmisji.

Jego wyposażenie pozwoli także na transmisję wydarzeń sportowych (m.in. spotkania eliminacyjnego mistrzostw świata Polska – Czechy) i kulturalnych (np. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).

Kliknij, by zobaczyć wóz transmisyjny od wewnątrz

Zobacz możliwości wozu HD


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

279 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...
reklama