reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Mega Pikselozą Emanująca Grafika z ekranu

dodano: 2008-08-30 20:29 | aktualizacja: 2016-07-31 21:23
autor: Bartosz Czach | źródło: www.satkurier.pl

Każdy, kto ma antenę ustawioną na satelity Hot Bird, kojarzy pewnie ogromne ilości niekodowanych włoskich kanałów. Mamy multum programów satelitarnych z różnych krajów. Włosi też. Ale dlaczego akurat zwracam uwagę na ojczyznę spaghetti? Odpowiedź jest prosta.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Do tego skłoniła mnie, będąca tytułem niniejszej publikacji, cecha jakości włoskich stacji. Dajmy tutaj przykład mojej „ulubionej”, pod względem jakości, Bacheca TV. Toż to istny sadyzm. Szybko poruszający się człowiek zamienia się w połowie ciała na kwadraciki i ulega rozcięciu – połowa zostaje w miejscu. Czy to nie straszne? Przykłady można zliczać na pęczki. Lokalne kanały z Italii nadają nieco lepiej niż wyżej wymieniona stacja. Ale też nie jest dobrze. Głowa czasami składa się z kwadracików. Czyżby powrót do starych konsol Atari? Przecież mamy XXI wiek. Dlaczego o tym piszę? Podczas wchodzenia do użytku przekazu cyfrowego, obiecywano nam jakość obrazu i dźwięku porównywalną ze studyjną. Bazowano przy tym na niewiedzy. Wszyscy byli przekonani, że zakłócenia to tzw. śnieg na ekranie. Owszem, kaszka przeszła do historii. Obraz mamy krystalicznie czysty. No... może oprócz zakłóceń na drodze tuner -> telewizor. Jednak cyfrowe zakłócenia są o wiele gorsze. Przekaz analogowy śnieg można było coś dojrzeć. Sam nieraz oglądam coś naziemnie z daleka z zakłóceniami. A poza tym zakłócenia w analogu były okresowe. Przekaz cyfrowy, a raczej jego nadawca, potrafi na stałe uprzykrzyć życie odbiorcy. Oszczędzając miejsce na transponderze satelitarnym, ucieka się do obniżenia rozdzielczości i/lub obniżenia prędkości transmisji. Z obydwoma przypadkami można zetknąć się na Bacheca TV. Warto zauważyć, że niektórzy nadawcy obniżają tylko prędkość transmisji, co powoduje makabryczną pikselozę przy ruchu. Taka to dla nas przyjemność z lepszej jakości. Wpis pierwszy, więc będę już kończył. Pozostał jeden wniosek. Nie wszystko dobre, co nowoczesne. Cyfrowa nowoczesność miała przynieść oszczędności i lepszą jakość. Miała być przyjazna dla nadawcy i odbiorcy. Tymczasem na niej najbardziej skorzystali nadawcy, a biedny widz katowany jest fatalnym obrazem. Nadzieją są tylko nowoczesne technologie opracowywane przez inżynierów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Blogi


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...