reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Cdn., czyli co dalej z n?

dodano: 2008-09-03 14:02 | aktualizacja: 2008-09-07 22:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: www.satkurier.pl

cd_n_logo_sk.jpg cdn., czyli co dalej z n? Konferencja n w tym roku była nietypowa, bo późno i tylko jedna w tym roku (dopiero we wrześniu). Co interesujące, nie poczekano do drugiej rocznicy startu telewizji n, czyli do 12 października - będzie jeszcze jedna konferencja w październiku lub listopadzie? Toż to konkurencję dobić może...



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizja n cierpliwie przeczekała czas Euro 2008 dla Cyfrowego Polsatu, Pekin w TVP HD i w Eurosporcie HD (oba kanały i tak dołączono do n), opóźniony start Ekstraklasy w Canal+, choć to tylko tak naprawdę C klasa, falstart ... Orange Sport z marną jakością, by "przywalić" z grubej rury, czyli wystawić MTVNHD i 5 kanałów SD, w tym aż 3 dla dzieci z Disney Channel na czele. Liczba kanałów HD w n-ce wzrosła do 9 (nie tak dawno w Polsce razem wziętych było 10 HD!), a do tego zapowiedź kolejnych dwóch filmowych Premium w HD od stycznia 2009 daje już 11 kanałów HD - rekord w Polsce!

Ale to nie jest najważniejsze z czego 2 września najbardziej cieszyli się szefowie ITI Neovision, ale fakt odebrania Canal+ praw do filmów 2 istotnych wytwórni filmowych w USA (Dreamworks, Paramount) i nie ważne, jak jest faktycznie, bo n-ka zawzięła się na zdobycie tych filmów w 2009. No nie pomyślałbym, że... wojnę o prawa do filmów Hollywood zaczyna wygrywać lekceważona do oporu n-ka. Ktoś w C+ chyba musiał nawalić...

Ale co zrobi Canal+ w Polsce? Zapytałem o to jednego z szefów ITI Neovision. - Ano kupią 200 francuskich filmów i ... będzie prawie, jak Premium.

Ale swoja drogą, kto w Polsce pierwszy zabierze się na poważnie za filmy z Bollywood (a może osobny kanał Bollywood TV?), ten może zyskać w przyszłości. Tu jest pustka na rynku pay-tv i jeśli ktoś będzie się wyśmiewał z tego pomysłu powiem krótko: to dlaczego są wierni widzowie Zone Romantica i po co Cyfra+ po latach przerwy dołączyła ten kanał do oferty?

Za to nSport HD nadal ma ...trudność w zakupie praw do wydarzeń sportowych. Transmisje sportowe wręcz rozdrapano i przez następne pół roku nic interesującego dla nSport nie ma - napisami na pasku trudno zapchać program. A może by tak szachy podwodne, krykiet, golf albo rugby?! I tu Canal+ czy Polsat Sport są daleko z przodu. Telewizja n nie ma tu łatwego życia, ale na swoje szczęście ma kilka innych kanałów sportowych: TVP Sport, Eurosporty i SportKluby + TVP HD. Dziwne, że n nie pomyślała o sportowych kanałach klubowych, najpierw o ...własnym Legia TV, ale także kanałach znanych klubów - fanów stacji Realu, Barcelony, Manchesteru, Chelsea czy Interu nie braknie i w Polsce - patrz news o portugalskiej Meo z 6 klubowymi TV.

Szykuje się wojna między platformami! Pachnie nią już od dawna, ale teraz może pójść "na żyletki", głównie na poziomie sprzedaży, reklamy i PR.

Niby trwają rozmowy, ale głównie między technikami platform. Gorzej lub tragicznie jest im wyżej siedzą na stołkach, a szkoda, bo biznes is biznes, co tu się nie ma co obrażać czy dąsać jak królewna, pokaż co umiesz, a nie wywyższaj się. A może ktoś zapomniał we wszystkich naszych kochanych platformach, że to ostatni taki rok, gdy platformy mogą do woli sobie "pohasać" po klientach i dilerach. Skończy się szybko ta hossa. Jeśli wejdzie DVB-T (p. Streżyńska musi tupnąć nogą, ew. walnąć pięścią, o ile umie jako urzędnik wydać mądrą decyzję, a wydaje się, że umie!) i w 2009 ruszy platforma DTH z TVP (jeśli zrobią błędy sprzed lat, które zrobili obecni rywale to klapa będzie pewna), to w przyszłym roku rynek się zagęści na maksa. Już widać, że ktoś może wygrać dzięki konsekwencji, ale i technologią oraz własną produkcją programów dla widzów.

A co będzie gdy potwierdzą się plotki, co do oferty Cyfrowego Polsatu, że od stycznia 2009 ... kanały tematyczne TVN znikną po zakończeniu kontraktu, (już czekam na dementi od Cyfrowego Polsatu?!) ...zostanie tylko TVN i to w jakości SD? A to byłby klops! Nieoficjalnie wiemy, że tak może być, ale wszystko zależy od ... Polsatu i TVN - zapewne pójdzie o kasę, albo dojdzie do jakiejś formy wymiany kanałów, po ostrych rozmowach.

Z drugiej strony, zastanowić się warto, dlaczego Telewizja Polsat tak uparcie "klonuje" kanały do złudzenia przypominające stacje TVN: TVN24 (Polsat News), TVN CNBC Biznes (TV Biznes - wiem doskonale kiedy powstała, ale teraz jest w rękach Polsatu - dlaczego?), TVN Style (Polsat Zdrowie i Uroda vel Polsat Cafe), TVN Turbo (Polsat Play), a kanał Polsat 2 (TVN 7) zostanie zakodowany. Nawet Polsat HD to będzie ambitna odpowiedź na TVN HD.

Wojna to wojna!
Wydaje się, że telewizja n nie odpuści jednak w kwestii blokowania jej sieci dystrybucji dekoderów i ... zamierza dostarczyć do UOKiK dowody na słoneczną platformę, dotyczące blokowania sprzedaży, odbierania nieposłusznym autoryzacji bez powodu, zastraszania i nie dopuszczania nowych dilerów do sieci. Cyfrowy Polsat może mieć ponownie kłopoty, a promocje n i C+ wymyślano, by odebrać abonentów słonecznej...

Liczba abonentów 2,29 mln to już nie rewelacja - wynik godny, ale nie powaliło to na kolana "londyńskich i warszawskich giełdziarzy", którzy liczyli, że Cyfrowy Polsat zrobi te 2,4-2,5 mln w połowie roku, zwłaszcza podczas Euro2008, a tu widać, że CP nieco "przysnął" z rozwojem HD, a ARPU jest już niższe niż w n czy standardowo najdroższej Cyfrze+.

Niestety samą liczbą abonentów długo się nie pociągnie, bo gdyby nagle sprzedaż spadła, to konkurencja podzieli się rynkiem bez większych skrupułów. Z ofertą 3 kanałów HD + BBC HD do końca roku z nastawieniem na telefonię komórkową - to wszystko może odstraszyć Polaków na gwałt kupujących coraz większe i lepsze płaskie ekrany, atu kwadracik na kwadraciku! Programu Polsatu Sport HD to zwykle nie ma nawet na stronie www.cyfrowypolsat.pl, jakby ukrywano co będą nadawać - sami sobie szkodzą, albo kierownictwo nic o tym nie wie? Brak VoD (tu robi się wynik dla ARPU, a Polsat z tego świadomie zrezygnował!) i zaawansowania technologicznego może być wielką pomyłką. Czas pokaże, ale każda z platform wybiera zupełnie różne kierunki rozwoju (może i dobrze).

Orange to na razie falstart ... szkoda nawet pisać, choć cieszy, że TVN umie i tej platformie wcisnąć swoje kanały - rekord świata w tym biznesie. Orange Sport - abonenci Cyfry+ skarżą się na "kwadraciki" zamiast okrągłej piłki to i nic z tego nie będzie.

TVP, aby wystartować jak trzeba, musiałaby nie dać się "zbunkrować" n-ce, Polsatowi i C+ i to jeszcze w tym roku, bo w przyszłym roku może być za późno. Wg mnie wystarczyłoby, że TVN (ITI Neovision) puści karty prepaid na swoje kanały tematyczne TVN, włącznie z TVN HD oraz TVP z TVP HD za 129- 200 zł na pół roku (koniecznie w Conax) i TVP może zapomnieć o swojej platformie - kto pierwszy tak zrobi ten wygra.

Czas konsolidacji!
Cieszy także 'cicha konsolidacja' ITI Neovision z TVP, bo wszystkie kanały TVP po kolei lądują w n (szkoda, że brakuje TVP Historia z powodu ... TVN Discovery History). Razi jakość TVP1/TVP2 w CP i nieporadność TVP w tym względzie. "Prążki" z analogu TVP1/TVP2 w takiej cyfrowej platformie w CP - po co to nadawać - wstyd dogadywać się z BBC, ale nie z publiczną polską telewizją? Dziwne...?

Do niedawna naturalną fuzją wydawałyby się n+CP, czyli zaawansowana technologicznie n i popularny na wsi i w małych miasteczkach CP, choć draka o sieć sprzedaży była rok temu i co to dało? NIC! Do tego ten POT dla zmyły..., ale marne marzenia ściętej głowy - taka fuzja nie zajdzie - prędzej ITI Neovision dogada się z C+ i Orange - to byłoby coś ciekawego i miałoby szanse na rywalizacje z CP! Ale czy to się uda już teraz, gdy C+ nic nie traci, a zarabia i robi po cichu swoje - w końcu doświadczenie swoje robi.

Canal+ z Telewizją Polsat też się nie dogadają, bo Solorz ma swoje przejścia z Francuzami i chyba woli trzymać się od nich z daleka. Przecież n powstała dlatego, że nie mogła dogadać się z Cyfrą+ przy wprowadzaniu nowych technologii. Dla Francuzów liczy się zysk i minimum inwestycji, od zawsze tak było. Teraz muszą się starać i inwestować, bo rywale (n) już podrośli do wieku młodzieńczego i trzeba z nimi teraz rozmawiać. Z niemowlakiem gadać nie chcieli, a młodzieniec za to da teraz popalić. Ciekawe czy ta cała rywalizacja stoczy się na polu dystrybucji czy tylko samej części technologicznej. Będzie wesoło pod koniec roku, będziesz miał o czym pisać

Konsolidacja C+ i n byłaby interesująca dla rynku pay-TV w Polsce, bo przecież Orange nigdy nie zrobi przyzwoitej platformy DTH - z całym szacunkiem dla Dominique Lesage, ale to się chyba nie uda.

TVP powinno za to przyjrzeć się jej błędom oraz tym które zrobił Cyfrowy Polsat i n, by zawczasu nie wpakować się za publiczną kasę w BOK, dekodery z 'trudnym' systemem, czyli mało popularnym i różne takie szczegóły, o których na Woronicza po prostu nie znają się.

Pozyskanie samego abonamentu RTV - nawet do 99% i to przy okazji platformy DTH to powinien być główny cel misyjny publicznej telewizji. Misja, Kultura, lokalne informacje, nowe kanały, odpowiednia jakość video (HD) i audio (DD5.1), cyfryzacja DVB-T to są prawdziwe cele TVP, a nie drogie dekodery, setki nowych pracowników w BOK i konkurowanie z komercyjnymi platformami satelitarnymi. Znowu ktoś z boku zarobi na ... rynku DTH w Polsce - żeby tylko CBA potem nie miało co robić ...pewno ktoś zbada tzw. 'potrzeby rynkowe', dorobi na załatwieniu dekoderów, a efekt może być dość marny, choć nie przeczę, że możliwy do realizacji.

Dałbym na rynek same karty TVP prepaid na rok... i niech się dzieje.

Czysto teoretyczna konsolidacja C+ i n, ale kto mógłby kogo wziąć w ryzy? Bo może ktoś się uśmiać, ale to prędzej n może w przyszłości "łyknąć" markę C+, wszystko kwestia konsekwencji i pracy. Mniejszy większego? Niemożliwe niby? Francuzi będą się musieli zainteresować jak to jest, że stale rośnie im konkurencja u boku (a to Wizja TV, a to Cyfrowy Polsat, a teraz n) i zwykle przerasta najstarszego operatora pay-tv i najstarszą platformę.... Pytanie: co będzie gdy ruszy TVP DTH i na ul. Woronicza zażądają od komercji na wymianę kanały tematyczne TVN, Polsatu czy Canal+? Tyle lat za darmo idą TVP1/TVP2 i co? Nic w zamian? Niewątpliwie TVN i n-ka są w komfortowej sytuacji, ale reszta platform może mieć mały dylemat. Szczęście, że czający się potentat - Murdoch zajęty jest przejmowaniem niemieckiej Premiere i hiszpańskiej Digital+, bo odpuścił na Pulsie - pewno wlazłby tu.... jeszcze poczekamy. A może rosyjski lub ukraiński miliarder przez podstawiony fundusz lub spółkę z raju coś namiesza w platformach w Polsce. Kto to wie? Nic mnie nie zdziwi! Niech żyje hura optymizm.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...