reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowy standard DVB-T2 wydajniejszy o 49 proc.

dodano: 2008-09-08 11:53 | aktualizacja: 2008-09-08 13:12
autor: Rafał Tomasiak/Janusz Sulisz | źródło: dspy

DVB-T2_terr_logo.jpg Nowy standard DVB-T2 zostanie wykorzystany przez naziemną brytyjską platformę Freeview do transmisji kanałów w wysokiej rozdzielczości. DVB-T2 wykorzystuje około 50 proc. mniej pojemności niż DVB-T, więc jest to doskonałe rozwiązanie. Wstępnie stwierdzono, że nowy standard zwiększy pojemność o 30 proc., ale ostatnie testy wykazały, że może to być aż 49 proc.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
DVB-T2 to idealne rozwiązanie dla telewizji w wysokiej rozdzielczości - HDTV, dodatkowo pozwalające na ograniczenie kosztów. Brytyjski regulator medialny Ofcom planuje uruchomić multipleks B z kanałami HD i przepustowością 30Mb/s. Obliczenia wskazują, że w DVB-T przepustowość wyniesie 24,1 Mb/s, a DVB-T2 35,9 Mb/s.

By ostatecznie potwierdzić te dane będzie należało przeprowadzić jeszcze kilka testów, ale wszystko wskazuje na pozytywny wynik. Demonstracja na tegorocznej wystawie IBC ma potwierdzić przepustowość 35,9 Mb/s. Wcześniej BBC testowała transmisje DVB-T2.

Gdyby okazało się, że DVB-T2 pozwoli na zaoszczędzenie aż 50% pojemności pasma naziemnego, to także w Polsce należałoby się zastanowić, czy lepiej nie wstrzymać start pierwszego multipleksu do czasu pojawienia się pierwszych odbiorników DVB-T2 (na razie takich nie produkuje się). Jednak dłuższe przeciąganie startu multipleksów cyfrowych niż do końca 2009 roku spowoduje, że Polska zostanie z tyłu pod względem naziemnej cyfryzacji.



Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

589 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

449 zł Więcej...
reklama