reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

HUMAX F1 FOX

dodano: 2000-12-16 14:09 | aktualizacja: 2000-12-16 14:09
autor: Leszek WRONA | źródło:

TEST CYFROWEGO ODBIORNIKA FTAProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Znana koreańska firma HUMAX Co. Ltd. już w ubiegłym roku reklamowała swoje nowe tunery satelitarne na wystawach i targach w Europie. Trafiły one jednak do sprzedaży dopiero w tym roku. Całą gamę nowych odbiorników cyfrowych otwiera niewielki F1 FOX, którego przetestowaliśmy w naszej redakcji. Jego wymiary (260x50x180) mogą konkurować ze współczesnymi tunerami analogowymi, których wielkość od pewnego czasu wyraźnie maleje. Niestety odbiło się to ujemnie na wyposażeniu FOXA w gniazda połączeniowe. Panel tylny wyposażono jedynie w dwa SCARTY (TV i VCR), dwa złącza typu CINCH (Audio L+P), jedno gniazdo F do połączenia z konwerterem i jedno RS-232. Na panelu przednim zabrakło natomiast wyświetlacza, a jedynie kolorowe diody sygnalizujące różne stany odbiornika (czerwona - odbiornik w stanie czuwania, zielona - odbiornik załączony, pomarańczowa - błąd). Ciekawie natomiast prezentuje się pilot zdalnego sterowania. Ładny i ergonomiczny kształt oraz kolorowe, dobrze rozmieszczone i oznaczone przyciski sprawiają, że obsługa staje się łatwa i przyjemna. Oprócz klawiszy do przełączania kanałów i ustawiania opcji MENU znajdziemy bardzo łatwo takie, które załączają: EPG, MENU informacyjne, ustawienia zegara, ustawienia modulatora UHF, napisy (Subtitle), ścieżki dźwiękowe (Soundtrack).

OPIS GRAFIKI EKRANOWEJ

Diametralnie w porównaniu z poprzednimi modelami tej firmy zmieniona została grafika ekranowa. Poprzednie szarobrunatne okienka zastąpiły kolorowe i bardziej czytelne. Przybyło więcej funkcji chociaż te podstawowe pozostały takie same. Ciekawostką jest umieszczenie funkcji kalendarza w połączeniu z wykresami biorytmu, które każdy użytkownik może wygenerować dla siebie na ekranie telewizora w danym dniu.

Zacznijmy jednak od podstawowych funkcji, w które zaopatrzono FOXA .

Z MENU Głównego uruchamiamy MENU Instalacyjne, które zawiera:

System Setting

Service Organising

Service Searching

Status

Default Setting

MENU System Setting rozwija się w kolejne punkty:

Language Setting - ustawianie języka: grafiki (brak polskiego), fonii, napisów.

Time Setting - ustawianie bieżącego czasu, Sleep Timera, Timera który załącza tylko jeden wybrany kanał.

A/V Output Setting - konfiguracja sygnałów wyjściowych na złączu Scart TV (CVBS, RGB, S-VHS), typ fonii (mono, stereo) Format ekranu (4:3, 16:9), ustawienie opcji wyświetlania formatu 16:9.

MENU Service Organising przeznaczone jest do modyfikacji listy kanałów i zawiera punkty:

Organise TV Services - modyfikacja podstawowej listy kanałów telewizyjnych obejmuje: kasowanie, przenoszenie, blokowanie kanałów oraz zmianę ich nazwy.

Organise Radio Service - działa podobnie jak funkcja poprzednia ale w obrębie listy programów radiowych.

Organise Networks - kasowanie, przenoszenie i zmiana nazwy całych pakietów.

Modyfikację listy kanałów możemy też przeprowadzić z innych poziomów odbiornika, nie koniecznie uruchamiając MENU Service Organising. Podczas przeglądania wykazu kanałów (przycisk OK) wystarczy nacisnąć w dowolnej chwili MENU uruchamiając w ten sposób skróconą funkcję edycyjną listy. Z poziomu tej funkcji użytkownik może zaznaczony kursorem program usunąć z listy, przenieść w inne miejsce, zablokować, przenieść na listę kanałów ulubionych. Aby nie pomylić programów skrócone MENU edycyjne wyświetla dodatkowe dane zaznaczonego kanału: nazwę satelity, częstotliwość, polaryzację, SR, FEC. Wykasować niepotrzebne programy można też podczas szukania i zapisywania ich w pamięci. Odbiornik między tymi operacjami wyświetla te kanały, które znalazł i proponuje wykasowanie zbędnych. Bardzo ciekawie z funkcji edycyjnych rozwiązano zmianę nazwy programu. Użytkownik kolejne litery i znaki wybiera na ekranie kursorem jak z klawiatury komputerowej.

Bardzo ważną funkcją w MENU Installation jest Service Searching. Obejmuje ona ustawienia anteny (Antenna Setting), ręczne szukanie kanałów (Manual Search) oraz szukanie automatyczne (Automatic Search).

MENU Antenna Setting zapewnia ustawienie i zapisanie w pamięci 15 satelitów (pozycja 16 zarezerwowana dla SMATV). Ustawienia te dotyczą nazwy satelity, typu konwertera, sygnałów 22kHz i DiSEqC.

Wybranie odpowiedniej nazwy umożliwia lista satelitów, którą odbiornik ma w pamięci. Można tu także wprowadzić własną nazwę satelity, która nie figuruje w wykazie odbiornika. Następnie do ustalonej nazwy dobieramy oscylator konwertera (można wprowadzić Universal lub dowolny inny) oraz kody przełączające DiSEqC. Ponieważ FOX wyposażono w komendy DiSEqC 1.2 sterujące obrotnicami, ostatni punkt MENU Antenna Setting - Motorised System uaktywnia je. Ustawienie konkretnej pozycji satelitarnej można przeprowadzić zanim uruchomimy funkcje szukania kanałów. Specjalne MENU dla ustlania pozycji składa się z dwóch opcji: instalacyjnej i użytkowej. Instalacyjna pozwala znaleźć i zapisać w pamięci poszczególne pozycje satelitarne. Użytkowa koryguje ustawienia wcześniej wprowadzone. Obrót anteny polega na podawaniu komend DiSEqC do obrotnicy takich jak: West, East, Stop. Odnalezioną pozycję wprowadzamy do pamięci funkcją Store. Funkcja Reset to kasowanie danej pozycji, Goto ustawianie zadanego satelity, Search szukanie nowej pozycji. Funkcje obrotnicy w połączeniu z ustawieniami satelitów w MENU Antenna Setting zapewnia zapamiętanie 15 niezależnych pozycji. Później po zaprogramowaniu odbiornika kanałami z tych 15 satelitów obrót anteny następuje automatycznie.

Funkcje przeznaczone do szukania kanałów znajdują się w MENU: Manual Search i Automatic Search. Z pierwszego korzystamy przy dopisywaniu nowych i nietypowych programów, które nie udało się zaprogramować automatycznie. Manual Search zawiera ustawienia: częstotliwości, polaryzacji, parametrów SR i FEC oraz ewentualnie PID Video, PID Audio i PID PCR. Dolna część ekranu tego MENU zawiera pasek informujący o wartości sygnału. Pojawia się on tylko wóczas gdy zostaną zidentyfikowane przez odbiornik wszystkie parametry ustawianego kanału. Podczas ręcznego szukania wybranego pakietu możemy nakazać odszukanie innych kanałów związanych z danym transponderem informacją sieciową. W taki sposób podając parametry tylko jednego transpondera znajdujemy wszystkie kanały z danej paczki.

MENU Automatic Search działa podobnie jak w poprzednich modelach HUMAXA. Szukanie kanałów odbywa się po wyznaczonych i zapisanych w stałej pamięci odbiornika transponderach. Poprzednio dotyczyło ono tylko kanałów z ASTRY i HOT BIRDA. W testowanym modelu FOXA lista satelitów szukanych w automatyce została powiększona o kilkanaście innych. Najciekawszą jednak funkcją automatycznego szukania jest „skanowanie” pasma w poszukiwaniu nowych kanałów. Podobną posiada Lemon Volksbox. Polega ona na zadaniu kilku parametrów SR po których odbiornik powinien przeszukać całe pasmo. śledzenie pasma rozpoczyna się od częstotliwości 10,700GHz z krokiem co 12MHz. Parametr FEC zmienia się automatycznie. Takie programowanie niestety wymaga dużo czasu i cierpliwości. Przy kilkunastu parametrach SR może zająć nawet 5 godzin. Skanowanie pasma wymusza funkcja Search Typ ustawiona na pozycję Detail. Oprócz wymienionych parametrów SR w żółtych polach u dołu ekranu możemy wprowadzić kilka nowych. Odnalezione kanały z kolejnych satelitów są dopisywane zawsze na koniec listy. Odbiornik pozwala zapisać w pamięci 2000 kanałów telewizyjnych i radiowych. Programy TV i Radio są zapisywane na dwóch oddzielnych listach. Trzecią listę stanowią kanały ulubione.

Ostatnie dwie funkcje uruchamiane z MENU Installation to Status i Default Setting. Pierwsza sprawdza sygnał z satelity, podaje informacje o aktualnym oprogramowaniu i uruchamia zapisywanie nowego oprogramowania. Funkcja Default Setting kasuje listę dotychczasowych kanałów i wprowadza ustawienia początkowe. Pozostałe funkcje odbiornika uruchamiane z głównego MENU to wspomniana już wcześniej Utility z kalendarzem i wykresem biorytmu oraz TV Guide i Parental Control. TV Guide uruchamia ciekawie rozbudowane MENU informacyjnego o zawartości programowej kanałów. Informator można wyświetlić w kilku wersjach. Najprostsza, bardzo skrócona (Quick mode) to trzy sąsiednie programy z graficznym przedstawieniem zaawansowania czasowego bieżącej audycji. TV Guide - Now przedstawia listę 5 kolejnych programów z krótkim opisem zaznaczonego kursorem. Jednocześnie małe okienko prezentuje obraz z bieżącego programu. TV Guide - Weekly mode to tygodniowy program na wybranym kanale. Dodatkową funkcją w MENU TV Guide jest funkcja Reserved, w której można umieścić cyklicznie pojawiające się audycje. Dzięki niej nie zapomnimy o ulubionych serialach czy programach.

Ostatnie MENU - Parental Control jest przeznaczone do ustawiania hasła blokujących oraz progu wiekowego przy oglądaniu danego programu.

OCENA PRACY ODBIORNIKA

Przede wszystkim duży plus należy się producentowi nowego odbiornika, który potrafił dostrzec błędy i wady poprzedniego HUMAXA F1. Przypomnijmy, iż model ten zawierał ograniczoną do 1000 kanałów pamięć (500TV+500Radio). HUMAX F1 FOX ma ich dużo więcej (2700). Czułość nowego tunera pozostała na podobnym poziomie zapewniającym odbiór większości słabych programów z dobrą jakością. Ciekawie rozwiązano funkcje porządkowania listy kanałów. Automatyczne programowanie różnych satelitów działa w miarę szybko i niezawodnie. Brakuje funkcji „programowanie kanałów tylko niekodowanych”. Dobrze że wreszcie producent poważnie potraktował funkcję pozycjonera. Wprowadzenie do tak niewielkiego urządzenia opcji DiSEqC 1.2 wydaję się być najrozsądniejszym rozwiązaniem zapewniającym obrót anteny. W redakcji testowaliśmy tą funkcję z klasycznym napędem (siłownik) i specjalnym pozycjonerem czytającym komendy DiSEqC 1.2. Mimo trudniejszej obsługi (trzeba przyswoić sobie zasady sterowania w tym systemie) całość pracowała bardzo dobrze. Brakujące elementy (wyświetlacz, przelotowe gniazdo LOOP do drugiego odbiornika) myślę, że nie powinny być zbytnią przeszkodą dla szukających dobrego urządzenia o niezbyt wygórowanej cenie.

Leszek WRONA


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 799 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...