reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP opóźnia cyfryzację?

dodano: 2008-10-06 11:50 | aktualizacja: 2008-10-06 16:45
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Instytut Globalizacji

tvp Według Instytutu Globalizacji TVP odpowiedzialna jest za opóźnianie cyfryzacji, które ich zdaniem spowodowane jest opieszałością byłych i obecnych władz spółki. Im później Telewizja Polska uruchomi narodową platformę cyfrową, tym trudniej będzie jej podbić rynek. Jednak należy wziąć pod uwagę, że to właśnie TVP uruchomiła TVP HD w DVB-T, że pierwsza testuje i sprawdza technologie, podczas gdy nadawcy komercyjni bardziej się ociągają, z myślą o korzyściach dla siebie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, prowadzi obecnie badania nad cyfryzacją w ramach projektu pt. „Cyfrowa Polska”.

Czas działa na niekorzyść telewizji publicznej w jej planach utworzenia narodowej platformy cyfrowej. Konkurencja działa coraz agresywniej (ITI Neovision z ofertą TNK - Telewizja na kartę bije rekordy sprzedaży!), a rynek oczekuje wejścia nowych graczy. Z każdym miesiącem telewizja publiczna traci rynek na rzecz konkurencji. Im dłużej TVP będzie zwlekała z premierą własnej platformy, tym trudniej będzie jej przekonać rynek do swojej oferty.

Wina za opóźnienia w cyfryzacji leży po stronie byłych, a szczególnie obecnych władz TVP - uważa dr Tomasz Teluk. Mimo, iż o projekcie budowy platformy cyfrowej mówi się od kilku lat i zostały już podjęte wszystkie konieczne decyzje, realizacja projektu stoi w miejscu - dodaje.

Dyskusja nad platformą TVP toczy się od 2005 roku, ale kolejne zarządy nie potrafiły zrealizować tego projektu. Wydaje się, że Telewizja Polska nie jest przygotowana do samodzielnej realizacji takiego przedsięwzięcia, co może być główną przyczyną opóźnienia. Nie pomaga biurokracja i zamówienia publicznej spółki.

Znawcy rynku uważają, że prace nad cyfryzacją Polski przebiegają zbyt wolno i Polska wciąż wyraźnie odstaje od reszty krajów Unii Europejskiej w zaawansowaniu procesu przechodzenia z nadawania analogowego na nadawanie cyfrowe. Cyfryzacja, jako ważny proces cywilizacyjny, zwłaszcza w kontekście organizacji przez nasz kraj Euro 2012, jest prowadzona w sposób opieszały, a społeczeństwo nie jest odpowiednio informowane o zaawansowaniu prac.

Jeśli nic się nie zmieni, jako kraj wciąż będziemy cyfrowymi outsiderami w Europie, mimo, że już większość sprzedawanych telewizorów w Polsce to nowoczesne odbiorniki cyfrowe, gotowe do odbioru telewizji HD - podkreśla Tomasz Teluk.

Instytut Globalizacji ocenia, że większa konkurencja na rynku platform cyfrowych wzbogaci ofertę i powodując spadek cen na rynku, będzie korzystna dla klientów. Niemniej niewykluczona będzie konsolidacja rynku w przyszłości. Już teraz zauważalna jest ścisła współpraca między poszczególnymi stacjami.

Niemniej od skutecznych działań TVP zależy w dużej mierze, czy Polacy będą mieli dostęp do telewizji cyfrowej najwyższej jakości, tak jak ma to miejsce we wszystkich – z wyjątkiem Rumunii i Bułgarii – krajach Unii Europejskiej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...

Korek na maszt

Korek plastikowy na maszt do wprowadzenia kabli

29 zł Więcej...