reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Turbo i Style po polsatowsku

dodano: 2008-10-09 21:17 | aktualizacja: 2008-10-10 03:58
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

Polsat Play Po bardzo długich przygotowaniach i nieustannych zmianach koncepcji wystartowały kanały Polsat Play i Polsat Cafe. Mają być którąś z rzędu odpowiedzią na sukces TVN Turbo i TVN Style. Po wieloletnich nieudanych próbach stworzenia alternatywy dla TVN-owskich kanałów, oferta programowa tych stacji i obrany model biznesowy są dosyć przyzwoite.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Play, czyli tania erotyka

Z racji obecności tematyki erotycznej zwłaszcza Polsat Play ma szansę na sukces. Pod warunkiem, że nie będzie pozycjonował się jak pozostałe propozycje dostępne na rynku (np. Playboy TV, XXL) jako kanał dodatkowo płatny. Oferta poradnikowo-lifestylowa w ciągu dnia, ze sporą dawką erotyki w godzinach nocnych może przekonać do kanału wielu widzów, a także sieci kablowe. Do tej pory za darmo można było oglądać jedynie tandetne reklamówki erotycznych infolinii na Polonii 1, czy setkach niszowych stacji FTA. Teraz szerokie spektrum abonentów Pakietu Familijnego Cyfrowego Polsatu zyska do takich treści dostęp, co może się okazać strzałem w dziesiątkę. Oczywiście nie ma szans na treści hardcore bez dodatkowych opłat, ale samo nagromadzenie erotyki w jednym miejscu i w takim wymiarze to krok do przodu.

Nieco gorzej wygląda pozostała część oferty programowej Polsatu Play. Wiele programów przypomina TVN Turbo („Monoślad”, „Gadżety Salety”, „120 M/H”, „Kultowe samochody”). Czyżby to powrót do niezrealizowanej koncepcji stacji Moto Polsat? Być może odkopano część pomysłów na programy do tego projektu. Szkoda, że kanał Zygmunta Solorza-Żaka nie zaproponuje oryginalnego spojrzenia na mężczyznę. Mógłby pomyśleć np. o magazynach na temat mody męskiej, coraz popularniejszego dbania o zdrowie przez mężczyzn, magazynów dla zainteresowanych rybactwem, czy łowiectwem oraz seriali sensacyjnych i filmów fabularnych, których emitowania unikają raczej kanały tematyczne TVN-u. Szkoda, że kanał nie nadaje dłużej. Emisja od godz. 16 to dzisiaj rzadko spotykana sytuacja. Miejmy nadzieję, że czas nadawania będzie wydłużony w przyszłości. Gdy zawartości programowej będzie więcej, można pomyśleć nad powtarzaniem bloków programowych w pętli.

Cafe, czyli nic nowego

Plusem obu projektów jest zaangażowanie gwiazd i „gwiazdek”. To również zaczerpnięto z TVN Style i TVN Turbo. Przemysław Saleta, Justyna Steczkowska, Agnieszka Maciąg, Dorota Chotecka i Zygmunt Chajzer to przyzwoite towarzystwo na początek działalności. Widać to szczególnie w przypadku kanału Polsat Cafe. Sama stacja jednak niewiele różni się od szerokiego spektrum już dostępnych na rynku (m.in. BBC Lifestyle, Fox Life, E! Entertainment, TVN Style, Wedding TV). Można powiedzieć, że Polsat Cafe posiada po trochu cechy wspólne z każdym z tych kanałów. W ramówce znajdziemy zarówno magazyn dotykający tematykę ślubną „Jak schudnąć do ślubu?”, programy poświęcone wydarzeniom towarzyskim (np. „Się kręci”), czy serie poradnikowe (np. „Na zdrowie”). Zamiast słynnych „bezów” z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej, kobiece piękno za pomocą fotografii będzie pokazywać Justyna Steczkowska („W obiektywie Justyny Steczkowskiej”). Dobrym krokiem jest wybranie profilu dla kobiet z klasy średniej.

TVN Style na początku działalności próbował emitować programy dla lepiej zarabiających kobiet, co zweryfikowały wyniki oglądalności i również postawił na klasę średnią. Mądrym posunięciem jest emisja filmów fabularnych i seriali, których tak niewiele jest w TVN Style. Dużą liczbę produkcji polskich przygotowanych specjalnie na potrzeby kanału i jego czas nadawania - w przeciwieństwie do Polsat Play - również można przekuć w atut. Brakuje jednej rzeczy, która mimo wielu przeciwników po męskiej stronie widowni jest tania i łatwa do przygotowania - telenowel latynoamerykańskich. Zone Romantica nie do końca wypełnia tę niszę, ponieważ ma kontrakty tylko z wybranymi wytwórniami. Fanów telenowel jest wbrew pozorom całkiem sporo i jest to bardzo regularna i wierna grupa widzów.

Polsat Cafe ma ułatwione zadanie w budowie zasięgu, ponieważ zastąpił bezpośrednio Polsat Zdrowie i Uroda, który już był w ofercie większości operatorów kablowych. Nieco gorzej będzie z reklamodawcami, którzy mają już dużo kanałów kobiecych do dyspozycji. Sukces przedsięwzięcia będzie zależał od tego, ilu operatorów uda się przekonać do płacenia za dotychczas oferowany bezpłatnie kanał. Konkurencja jest niemała i rywale, tacy jak Fox Life mogą wykorzystać zamieszanie związane ze zniknięciem Polsatu Zdrowie i Uroda.

Po co to wszystko?

Jaki jest sens uruchamiania kolejnych kanałów dla kobiet i mężczyzn? Chodzi o uniezależnienie się od innych zewnętrznych dostawców. Cyfrowy Polsat realizuje tę politykę dość konsekwentnie od kilku lat. Dołączył pakiet kanałów BBC (BBC Knowledge, BBC Lifestyle, BBC Entertainment, CBeebies), dodał Fox Life, Polsat News, co przypomina budowę alternatywy dla oferty Grupy ITI. Na razie nic nie wskazuje na zniknięcie kanałów TVN-u z Cyfrowego Polsatu. Wręcz przeciwnie - TVN rozszerza dystrybucję swoich stacji na innych platformach (ostatnie włączenie TVN Lingua, Religia.tv do Cyfry+, rozmowy z Cyfrowym Polsatem na temat TVN Warszawa i TVN CNBC Biznes). Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądał polski rynek telewizyjny za kilka lat. Wówczas okaże się, że ten kto ma dużo własnego kontentu programowego będzie u szczytu. Polsat Play i Polsat Cafe są właśnie próbą budowy takiego zaplecza. W końcu zbliża się przydzielenie częstotliwości w ramach cyfrowej telewizji naziemnej.

TVN zgłosił chęć zaoferowania w drugim multipleksie 3 kanałów niedostępnych do tej pory naziemnie. Na pewno Polsat również jest zainteresowany tym miejscem dla swoich stacji, a wątpliwy się wydaje np. Polsat Sport w ramach DVB-T.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...