reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Jesienny Sun Outage

dodano: 2008-10-11 23:00 | aktualizacja: 2008-10-12 14:19
autor: Mr. Orbita | źródło: sci.pam.szczecin.pl

satelita_sk.1.jpg Trochę spóźniony wpis, bo apogeum występowania tego zjawiska już za nami (to było 11 października 2008), ale warto przypomnieć o kolejnym Sun Outage - to właśnie w tym tygodniu mogą następować chwilowe przerwy w odbiorze sygnałów telewizji satelitarnej, zwykle w samo południe, a szczególnie przy słonecznej pogodzie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dwa razy do roku - na wiosnę i jesienią mamy do czynienia ze zjawiskiem objawiającym się przerwami w odbiorze sygnału z satelitów. Zwykle trwa to nie dłużej niż kilka do kilkunastu minut, może jednak zaskoczyć widzów.

Jest to tzw. "Sun Outage". Słońce w tym okresie przechodzi przez linię orbity geostacjonarnej powodując, że z perspektywy anteny satelitarnej słońce znajduje się idealnie za satelitą. Powoduje to zaszumienie docierającego sygnału i w efekcie chwilowe problemy z odbiorem.

Szkodliwość zjawiska nie jest duża, bo problemy z odbiorem występują jedynie przez bardzo krótki okres czasu, ale ma ono także szereg zalet, przykładowo obserwując lustro anteny w momencie głównej fazy sun outage można określić, czy nie jest ona przysłaniana przez inny obiekt, ściany budynków itp. a także sprawdzić nawet samą poprawność ustawienia anteny.

Gorąco polecam rzucić okiem na kalkulator słoneczny dostępny pod następującym adresem: http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/az/czasaz.htmlMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...