reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

COSAT CS-2030 FTA/ CS-2110 CI

dodano: 2000-12-16 14:26 | aktualizacja: 2000-12-16 14:26
autor: Leszek WRONA | źródło:

TEST CYFROWYCH ODBIORNIKÓW COSATProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odbiorniki satelitarne koreańskiego producenta Shinwon Industry Co. Ltd. o nazwie COSAT nie były dotąd prezentowane w naszym magazynie. Znane są jednak już od kilku lat za sprawą tanich i prostych tunerów analogowych, które w dobie telewizji cyfrowej zastąpione zostały całą gamą odbiorników przystosowanych do pracy w nowej technologii. Dwa z nich przybliżymy prezentując ich walory i oceniając przydatność dla naszego rynku.

Odbiornik CS2030 przeznaczony jest do odbioru programów FTA telewizji cyfrowej, natomiast model o symbolu CS2110

wyposażony został w dwa złącza typu PCMCIA dla przelotowych modułów dostępu warunkowego. Urządzenia te różnią się wymiarami i szatą graficzną, choć mają podobną grafikę ekranową, a dodatkowy punkt dla odbiornika CS2110 to moduły dostępu. Model CS2030 otrzymaliśmy do testów w kolorze czarnym, a CS2110 złotym. Panele przednie obu tunerów w części centralnej zaopatrzono w czterosegmentowy wyświetlacz. Obok umieszczono przyciski do zmiany kanałów i załączania odbiornika. Model CS2110 po prawej stronie za uchylną osłoną ma podwójny interfejs dla modułów dostępu warunkowego.

Tylne ścianki obu urządzeń zawierają takie same złącza. Od lewej: wejście i wyjście sygnału LNB, gniazdo dla anteny naziemnej i wyjście z modulatora, cztery gniazda typu CINCH (Audio L+P, Video i sterujące 0/12), SCART TV, SCART VCR oraz komputerowe złącze RS232. Nieco inaczej wyglądające piloty zdalnego sterowania w rezultacie zawierają podobne przyciski do obsługi tych samych funkcji. Niektórymi przyciskami można bezpośrednio uruchomić podstawowe funkcje bez potrzeby szukania ich w MENU. Nietypowe i jak zwykle wielofunkcyjne jest działanie przycisku OK, bo jeśli nie została uruchomiona wcześniej żadna inna funkcja jego przyciśnięcie powoduje zamrożenie ekranu na czas do ponownego naciśnięcia.

OPIS GRAFIKI EKRANOWEJ

Niestety, ale grafika ekranowa w postaci rozwijających się w bok tablic nie ma polskiej wersji. Przygotowana została w językach: angielskim, duńskim, niemieckim, francuskim i tureckim. Oprócz najważniejszego punktu - Installation w MENU głównym znajdziemy punkty dotyczące blokady grafiki i kanałów hasłem oraz MENU informacyjne o oprogramowaniu odbiornika.

Instalacyjne MENU podzielono na punkty:

Receiver Setting - zawiera ustawienia sygnałów wyjściowych wizji (PAL, RGB, NTSC) i fonii (MONO, STEREO), zmianę formatu ekranu (4:3, 16:9), blokowanie klawiszy na przednim panelu, ustawienia kanału modulatora, aktualnego czasu oraz wyglądu samej grafiki.

Antenna Setting - to MENU przeznaczone do konfiguracji sygnałów sterujących konwerter i dopasowania ich do poszczególnych satelitów. Użytkownik ma do wyboru 28 satelitów (wraz z nazwami) i 21 wolnych miejsc, gdzie może wpisać nazwy nowych satelitów. Wszystkie nazwy można zmienić uruchamiając specjalne MENU z wykazem znaków. Oprócz podstawowych danych, jak typ konwertera, czy załączenie sygnału 22kHz w MENU Antenna Setting ustawiamy dla każdego satelity z osobna sygnał sterujący przełącznikami konwerterów, jeśli takowe są zastosowane w układzie. Można tu wybrać napięcie sterujące 0/12V, sygnał akustyczny 60Hz modulowany na złączu LNB, czy coraz bardziej popularne sygnały DiSEqC i Tone Burst. Dla tych, którzy posiadają antenę obrotową producent zastosował w obu odbiornikach funkcję sterującą obrotem anteny DiSEqC1.2, która umożliwia odszukanie i zapamiętanie pozycji satelitarnych wszystkich zapisanych w pamięci satelitów.

Positioner Setting - MENU uaktywniające się wraz z funkcją DiSEqC1.2. Ustawiamy w nim limity wschodni i zachodni, odnajdujemy z pomocą paska sygnałowego poszczególne pozycje satelitarne. Dodatkowe funkcje to zmiana pozycji (Recalculation), wyłączanie limitów (Disable Limit), kasowanie ustawień (Reset). Przed przystąpieniem do szukania pozycji satelitarnej wprowadzamy dane kanału, który zostanie zlokalizowany na pasku sygnałowym (dół ekranu).

Manual Channel Search - funkcja przeznaczona do szukania pojedynczych kanałów lub grupy kanałów o tych samych parametrach. Parametrami, które należy tu ustawić jest częstotliwość, Symbol Rate, polaryzacja i jeśli wymaga tego szukany program, PID Audio i Video. Przed uruchomieniem funkcji „Search” wybieramy dodatkowo rodzaj filtracji kanałów: kodowane, nie kodowane, wszystkie.

Auto Installation - automatyczne programowanie kanałów z wybranego satelity. Funkcja ta opiera się na śledzeniu pasma danego satelity zgodnie z parametrami transponderów zapisanych w pamięci odbiornika. Oznacza to, że wraz z nazwami satelitów w pamięci odbiornika zostały umieszczone w miarę aktualne dane wszystkich transponderów. W przypadku Hot Birda ilość ich wynosi 70, a ponieważ odbiorniki Cosat nie posiadają zbyt szybkich procesorów, odszukanie wszystkich kanałów funkcją Auto Installation wymaga ogromnej cierpliwości. Producent przewidując przyszłościowe zmiany parametrów transponderów udostępnił użytkownikowi wszystkie zapisane w pamięci dane. Dzięki funkcji Parameter, uruchamianej z poziomu MENU Auto Installation przyciskiem LIST, możemy obejrzeć i zmienić parametry wybranych transponderów (częstotliwość, SR, polaryzacja). Część z nich można w ogóle wyłączyć, aby nie były brane pod uwagę przy automatycznym szukaniu. Funkcja szukania kanałów przedstawia się na ekranie w postaci specjalnej tablicy, z nazwami odnalezionych programów, numerem szukanego aktualnie transpondera, czy postępem w szukaniu programów z danego satelity. Na koniec wszystkie kanały zapisywane są automatycznie na dwóch listach (osobnej dla TV i Radia). Maksymalna pojemność pamięci (jak podaje producent) wynosi 2000 komórek.

Channel Setup - MENU przeznaczone do blokowania zaprogramowanych kanałów hasłem i przenoszenia na listę ulubionych. Lista kanałów ulubionych może zawierać maksymalnie 150 komórek pamięci.

All Channel Clear - kasowanie wszystkich dotychczas zaprogramowanych kanałów.

PROGRAMOWANIE I OBSŁUGA ODBIORNIKÓW

Odbiorniki Cosat CS2030 i CS2110 programuje się identycznie. Po wybraniu żądanego satelity uruchamiamy funkcję Auto Installation i następnie rodzaj szukanych programów.

Do dyspozycji są trzy opcje:

All - wszystkie kanały

FTA - tylko kanały nie kodowane

Encrypt - tylko kanały kodowane

Odbiornik rozpoczyna przeszukiwanie, które w zależności od ilość transponderów przypadających na danego satelitę może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Programy, które nie zostały zaprogramowane automatycznie można dopisać ręcznie przy pomocy funkcji Manual Channel Search. Dopisywane są wówczas na koniec listy. Wszystkie programy zapisane w pamięci stanowią dwie listy. Oddzielną dla programów TV i RADIO. Programy często odbierane można przenieść na specjalną listę kanałów ulubionych (maksymalnie 150 różnych programów). Wybór jednej z trzech list (TV, RADIO, FAV) odbywa się przyciskiem MODE. Programy z dowolnej listy możemy kasować, przenosić w inne miejsce lub zmieniać nazwę. Zmianę nazwy programu przeprowadza się (podobnie jak zmianę nazwy satelity) przy pomocy tablicy znaków.

Testowane w redakcji odbiorniki bez większych problemów odbierały wszystkie programy SCPC i MCPC z wielu satelitów. Nieco gorzej było z odbiorem programów kodowanych. Wprawdzie moduły dostępu warunkowego rozpoznawane i instalowane były przez system operacyjny CS2110 bez trudu, ale większość programów odbierała źle. Producent zapewnił nas, że winny za taki stan rzeczy jest błąd w oprogramowaniu, ale do chwili pisania tego artykułu nie otrzymaliśmy innego. Poprawnie działały inne funkcje obu COSATÓW. EPG uruchamiana przyciskiem GUIDE pozwalała odczytać aktualny i następny program 5 kolejnych kanałów. Funkcja Sleep Timer wyłączała odbiornik po 15, 30, 45, 60 minutach. Trochę niejasności wzbudził przycisk TEXT, który wbrew przypuszczeniom nie uruchamia teletekstu, a jedynie potwierdza jego przekaz wraz z danym kanałem.

OCENA

Ogólna ocena prezentowanych produktów firmy COSAT, gdyby nie fakt złego odbioru kanałów kodowanych, jednak jest pozytywna i można zaliczyć je do klasy produktów o nowatorskich rozwiązaniach, mimo że prezentowane tu funkcje już od dłuższego czasu występują w wielu tunerach telewizji cyfrowej i właściwie są podstawą dla tego systemu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...