reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SAMSUNG DSR-7000 (POLSAT 2 Cyfrowy)

dodano: 2000-12-16 14:41 | aktualizacja: 2000-12-16 14:41
autor: Leszek WRONA | źródło:

Test cyfrowego odbiornika SAMSUNG DSR-7000 dla POLSATU 2 CyfrowegoProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tylna ścianka oprócz standardowych złącz (SCART, RCA) posiada wejście telefoniczne modemu, szeregowe złącze typu RS232 oraz równoległy port IEEE1284. DSR-7000 posiada także modulator UHF oraz złącze F (LOOP) dla innych tunerów. Pilot zdalnego sterowania przypomina urządzenie sterujące do SAGEMA ale o innym rozkładzie przycisków. Wiele z nich ma zastosowanie przy bezpośrednim wyborze funkcji: teletext, subtitling (napisy), lista kanałów ulubionych, info, EPG, wersje językowe. Cztery kolorowe klawisze biorą bezpośredni udział w obsłudze stron telewizji interaktywnej.

GRAFIKA EKRANOWA - FUNKCJE ODBIORNIKA

Grafika DSR-7000 jest zupełnie inna niż w ostatniej wersji terminali SAGEM. Układem funkcji i sposobem programowania jest czytelniejsza dla przeciętnego użytkownika. Niestety jej faktyczny kształt nie odpowiada wersji opisywanej w instrukcji obsługi i dlatego niekiedy może sprawić kłopot.

Główne MENU zawiera następujące punkty:

1. INSTALACJA

2. ORGANIZACJA KANAŁÓW

3. BLOKADA RODZICIELSKA

4. USTAWIENIA SYSTEMU

5. NAGRA VISISION

USTAWIENIA SYSTEMOWE

Jest to 4 punkt Głównego MENU, od którego warto rozpocząć programowanie na przykład gdy chcemy zmienić język grafiki ekranowej. Do wyboru użytkownik ma dwie wersje - angielską i polską. Kolejne punkty umożliwiają zmianę formatu ekranu (4;3, 16:9), uruchomienie trybu RGB, ustawienie strefy czasowej oraz kanału modulatora UHF (21-69). Ostatni punkt to aktualizacja oprogramowania, które można „załadować” w 10 minut prosto z satelity HOT BIRD.

INSTALACJA

MENU Instalacyjne podzielono na ustawienia: konwerterów, przełączników DiSEqC, modemu telefonicznego i na dwie funkcje przeszukiwania satelitów.

Ustawienia LNB obejmują dobór odpowiedniego oscylatora konwertera dla 5 różnych satelitów (HOT BIRD, ASTRA, SAT1, SAT2, SAT3). Oscylatory wprowadzamy w punkcie Typ LNB. Jak na dość prosty tuner satelitarny twórcy oprogramowania tą część grafiki ekranowej zagmatwali do granic możliwości. Oprócz mało zrozumiałych haseł Domyślnie i Użytkownik znajdziemy 7 innych liczbowych wartości mało stosowanych obecnie oscylatorów (5150, 11300, 11475 itp.). Dodatkowo hasło Użytkownik rozwija się w kolejne podpunkty gdzie można wprowadzić dowolne wartości liczbowe oscylatorów. Dla najpopularniejszych obecnie konwerterów universal najlepiej ustawić tu wartość 9750/10600. Takie same efekty daje hasło Domyślnie występujące tu w wersji fabrycznej tunera.

Jeśli do przełączania konwerterów używamy przełączników DiSEqC w punkcie Ustawienia DiSEqC dopasowujemy odpowiednie komendy do nazw satelitów. W układzie anteny z dwoma konwerterami najlepiej wybrać w MENU MINI DiSEqC, który dla Hot Birda ustawiamy w pozycji Wyłączony a ASTRY Włączony. W praktyce do przełączania konwerterów można wtedy użyć prostego przełącznika typu Ton Burst. Ustawienie natomiast trybu DiSEqC - Pełny i wybór jednej z 4 opcji przełączającej nie steruje tymi przełącznikami w ogóle.

Procedurę przeszukiwania podzielono na szukanie ręczne i automatyczne. Automatyczne obejmuje tylko ASTRĘ i HOT BIRDA, ręczne dowolnego satelitę. Jeśli wybierzemy metodę automatyczną odbiornik zaprogramuje w kolejności kanały z HOT BIRDA a następnie z ASTRY przełączając automatycznie konwertery sygnałem Tone Burst. Przy takiej metodzie uzyskamy jedną listę programów (kodowanych i niekodowanych) a pakiet POLSATU zostanie zapisany w środku między kanałami z HOT BIRDA. Programowanie ręczne (na satelicie HOT BIRD) posiada dwie metody szukania - Domyślnie i Użytkownik. Przy programowaniu metodą Domyślnie następuje zaprogramowanie na początku pakietu POLSAT a dalej kilkudziesięciu innych programów niekodowanych. Metoda Użytkownik ogranicza programowanie do jednego konkretnego transpondera, a odnalezione kanały są zapisywane na koniec listy.

Powrót do ustawień fabrycznych to ostatni punkt MENU Instalacyjnego użycie którego powoduje wyzerowanie listy kanałów i wszystkich wprowadzonych przez użytkownika ustawień.

ORGANIZACJA KANAŁÓW

Po zaprogramowaniu odbiornika kanałami radiowymi i telewizyjnymi na dwóch oddzielnych listach (maksymalnie 2000 kanałów łącznie) możemy przystąpić do ich porządkowania. Organizacja kanałów obejmuje kasowanie i zmianę kolejności programów oraz tworzenie nowych list. Kanały ulubione można zapisać na pięciu niezależnych zestawieniach. Podczas użytkowania odbiornika listy te wraz z lista główną są przełączane przyciskiem „gwiazdka”.

BLOKADA RODZICIELSKA

Kanały które chcemy chronić przed dostępem osób niepowołanych zabezpieczamy hasłem w postaci 4 cyfr. Możliwa jest także zmiana tego kodu na inny.

NAGRA VISION

Ostatni punkt Głównego MENU zawiera informacje o systemie (aktualne oprogramowanie), listę kanałów PAY-PER-VIEW (funkcja zamawiania i płacenia za programy na życzenie), skrzynkę pocztową, dane o kredycie.

PROGRAMOWANIE ODBIORNIKA

Przy programowaniu DSR-7000 możemy napotkać na wiele problemów, spowodowanych aktualnym oprogramowaniem odbiornika (v1.02). Jeśli intuicyjnie od razu skorzystamy z funkcji Przeszukiwanie ( MENU Instalacja - punkt 3. Przeszukiwanie) ustawiając HOT BIRD - Włączone odbiornik zaprogramuje ok.170 telewizyjnych i 154 radiowych kanałów niekodowane z Hot Birda tak, że pakiet POLSAT zostanie umieszczony w środku listy (powyżej 90 kanału). Zapisany w trakcie programowania TVN będzie odbierał z bardzo złą jakością. Próby ponownego dopisania tego programu funkcją Przeszukiwanie ręczne w tej sytuacji nic nie zmienią, gdyż odbiornik cały czas będzie odwoływał się do zapisanego już w pamięci TVN (nawet gdy spróbujemy wpisać drugą częstotliwość). Można natomiast dopisać do takiej listy inny program SCPC - VIVA POLSKA, który nie jest programowany automatycznie funkcją Przeszukiwanie. W sytuacji gdy koniecznie chcemy programować nasz odbiornik automatyczną funkcją Przeszukiwanie warto zaprogramować sam TVN wcześniej. Automatyczne szukanie nie wykasuje go z listy i będzie odbierany z dobrą jakością. Programowanie czy dopisywanie kanałów (SCPC) i transponderów (MCPC) przeprowadzamy funkcją Przeszukiwanie ręczne, gdzie ustawiamy częstotliwość, SR, polaryzację, FEC a w punkcie Transponder - Użytkownik. Nowe programy są dopisywane na koniec istniejącej listy. Ustawienie w punkcie Transponder - Domyślnie i pozostawienie parametrów fabrycznych spowoduje zaprogramowanie 68 kanałów telewizyjnych w taki sposób, że pakiet POLSAT zostanie umieszczony na początku listy. Wszystkie uprzednio zapisane kanały zostaną wykasowane. Do tak utworzonej listy można dopisać TVN i VIVĘ. Przy dopisywaniu innych kanałów SCPC można napotkać na błędne interpretowanie parametrów. W rezultacie odbiornik programuje nie te programy, które faktycznie chcemy. Niektóre kanały (np.włoskie - I1, C5, R4) po dopisaniu do listy są odbierane z bardzo złą jakością.

Na innego rodzaju kłopoty napotkają ci użytkownicy, którzy zechcą zainstalować do terminala konwerter Monoblock. Funkcje DiSEqC zainstalowane w oprogramowaniu nie przełączają tego typu konwerterów. Wyjściem z takiej sytuacji jest instalacja dwóch oddzielnych konwerterów i przełącznika Tone Burst. Przełączniki DiSEqC1.0 w tym układzie nie sprawdzają się. W MENU Ustawienia DiSEqC dla satelity HOT BIRD wybieramy tryb Mini DiSEqC - Wyłączony, a dla ASTRY - Mini DiSEqC - Załączony. Przy programowaniu automatycznym HOT BIRD - ASTRA odbiornik sam przełączy konwertery. Programując ręcznie musimy pamiętać o ustawieniu nazwy danego satelity. Zostanie wtedy wygenerowany odpowiedni sygnał przełączający konwertery.

Przeglądając zaprogramowane kanały z ASTRY możemy napotkać na serwis ARD Digital, który automatycznie generuje specjalne MENU w systemie OPEN TV na niektórych niemieckich kanałach . Odbiornik spowalnia swoją pracę, z dużym opóźnieniem reaguje na komendy z pilota, można mieć wrażenie jak by zawiesił się. Polski serwis interaktywny POLSATU od niedawna wprowadzany i testowany działa zupełnie inaczej. Aby go załadować trzeba wybrać Portal ITV i chwilę poczekać. Terminal sam załaduje niezbędne aplikacje do działania tego serwisu.

Organizacja kanałów DSR-7000 działa zupełnie inaczej niż w terminalach SAGEM. Użytkownik ma do dyspozycji 5 dodatkowych list, na które przenosi ulubione programy z głównej listy. Wykasowanie kanału na liście głównej pociąga za sobą kasowanie tego kanału na pozostałych listach.

Porównanie DSR-7000 z poprzednim terminalem SAGEMA wypada korzystniej dla nowego SAMSUNGA. Programowanie i organizacja list działa sprawniej i szybciej. Brakuje tak potrzebnej funkcji jak EPG (serwis wprawdzie w fazie testów mimo to nie aktywny w SAMSUNGU) oraz współpracy z konwerterami MONOBLOCK. Dodatkowe problemy związane z odbiorem niektórych programów dyskredytują ten tuner w oczach potencjalnych nabywców (opcja kupna terminala na własność jest nadal możliwa - cena 1340zł). Dla tych którzy jednak są mniej wymagający dzierżawa urządzenia od POLSATU może być dobrym rozwiązaniem w chwili rezygnacji programu z naziemnego przekazu.

Szczegółowy opis DSR-7000 w SK 6/2000


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...