reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BENJAMIN DB-6600CI

dodano: 2000-12-19 14:11 | aktualizacja: 2000-12-19 14:11
autor: Janusz SULISZ | źródło:

Test cyfrowego odbiornika Common Interface - BENJAMIN DB-6600CIProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Charakterystyczny jest już sam panel przedni tego tunera - srebrzysty z dużym oknem (po prawej) na wyświetlacz numeryczny w kolorze zielonym. Na środku panela pod firmowym napisem producenta jest klapka zakrywająca dwa wolne gniazda na moduły Common Interface, czytelnie opisane na wewnętrznej stronie klapki. Nie ma niestety przycisków pozwalających na swobodne wysunięcie i wyjęcie modułów CI z kieszeni. Obok przygotowano wycięcie na kartę kodową, tak aby kolejna wersja mogła mieć już wbudowany na stałe jakiś moduł dostępu warunkowego, np.Viaccess czy CryptoWorks.

Po lewej panela przedniego umieszczono klasyczną „różę wiatrów” z przyciskami do sterowania tunerem bez pilota. Jej wykonanie jest najbardziej charakterystyczne dla tunerów tej klasy. Każdy z przycisków podświetlono na czerwono i może razić tandetne wykonanie, aczkolwiek przy nocnej obsłudze bywa bardzo przydatne.

Panel tylny jest standardowym rozwiązaniem odbiornika z Common Interface. Po lewej modulator UHF oraz dwa złącza SCART (TV i VCR) i wyjścia typu Cinch (audio L/P i video). Przygotowano RS232 do komunikacji odbiornika z komputerem, np. do przeprogramowania. Najbardziej interesujące na panelu tylnym, chociaż nie mamy pewności, czy faktycznie przydatne, są cztery zaciski dla sterowania polaryzatorem mechanicznym oraz 0/12V (50mA). Pozwalać to może na obsługę polaryzatora mechanicznego dla pasma C (4GHz) np. Corotor, co częściej wykorzystywane jest w krajach arabskich i na Dalekim Wschodzie, niż w europejskich warunkach. Sterowanie 0/12V przydaje się w nietypowych zastosowaniach. Tuner Benjamina (w skrócie BEC) ma pojedyncze wejście dla konwertera oraz przelotkę do szeregowego podłączenia następnego tunera analogowego lub cyfrowego.

Pilot Benjamina (ID-66) ma ergonomiczny kształt i srebrzysty kolor, jak cała obudowa tunera. Funkcje pilota nie odbiegają od zwykle stosowanych rozwiazań. Zasilany dwiema bateriami AAA 1,5V. Ciekawostką jest jedynie przycisk PAUSE, który daje efekt stopklatki na poziomie odbioru programu cyfrowego. Ponowne przyciśnięcie to powrót do aktualnego obrazu. Na pilocie jest regulacja poziomu głośności, wyciszanie, EPG, kontrola ustawień modulatora UHF i teletekstu, który dostępny jest z telewizora. Pilot pracuje poprawnie, a funkcje regulacji głośności i zmiany kanałów góra/dół są nawet zdublowane.

GRAFIKA EKRANOWA - FUNKCJE ODBIORNIKA

Grafika DB-6600CI jest bardzo estetyczna. Po wejściu do Option w głównym menu można zmienić kolory jej wewnętrznego tła (Night, Grass, Cyan i Blue). Także w Option można wybrać wersje językową grafiki ekranowej (OSD Language). Brak polskiej wersji, lecz jest angielska, niemiecka, hiszpańska, portugalska i włoska. Ciekawe, że brakuje wersji francuskiej czy nawet chińskiej - w końcu to Tajwan jest miejscem produkcji.

Główne (Main) Menu zawiera następujące punkty:

1. Channel Edit

2. EPG

3. Timer

4. Installation

5. Common Interface

6. Option

7. Parental Lock

8. Factory Default

9. Receiver Information

OPTION

Warto rozpocząć programowanie od tego punktu, chociaż producent wymyślił dobrze przygotowany przewodnik instalacji w punkcie menu Installation/Easy Installation. W Option oprócz zmiany koloru tła czy wersji językowej są też opcje: wprowadzanie lokalnego czasu co 30 minut (Set local time), wybór czasu letniego (Summer Time), podanie napięcia na konwerter (LNB Power), format obrazu 16:9/4:3, wyjście video (RGB/CVBS), typ standardu TV (PAL/ NTSC/ PAL+NTSC). Standard PAL można wybrać spośród PAL BDGHI (Europa) oraz PAL N (Argentyna) i PAL M (Brazylia). Standardy modulatora UHF są jeszcze bardziej rozbudowane: PAL G (Europa), PAL I (Wlk.Brytania, Irlandia, Hongkong), PAL K i NTSC M (USA, Kanada, Japonia, Chile, Meksyk, Tajwan, Filipiny). Widać, że odbiornik może być śmiało używany na całym świecie i nie powinien stwarzać problemów pokazem obrazu i dźwięku na telewizor. Modulator UHF pracuje w zakresie od 21 do 69 kanału.

INSTALLATION - INSTALACJA

Jeżeli przebrnęliśmy przez Option warto przejść do Installation (Instalacja) czwarty punkt Main Menu.

MENU Instalacyjne podzielono na ustawienia:

- Satellite Set Up - ustawianie i prawidłowy wybór wszelkich możliwych połączeń wykorzystujących DiSEqC, 22kHz, 0/12V i 14/18V. Czytelny jest zwłaszcza wybór satelitów dla odpowiedniej opcji pokazującej się w oknie Switch Type.

- Auto Search - automatyczne wyszukiwanie i programowanie kanałów TV i radiowych. W informacyjnym oknie są tylko cztery fabrycznie wstawione satelity: Astra, Hot Bird, Thor i W3. Trzeba indywidualnie wstawić potrzebne satelity, następnie ustawić jeszcze raz w Satellite Set Up odpowiednie opcje i dopiero wyszukiwać (można też na odwrót). Odbiornik dość długo startuje przy automatycznym wyszukiwaniu.

- Transponder Set Up - „centrum dowodzenia” dla tego odbiornika, czyli wybór satelity z którego chcemy wyszukiwać oraz typ konwertera. Warto tu zwrócić uwagę, aby ustawić koniecznie Universal (jeśli z takiego korzystamy), a nie Normal, bo wtedy odbiornik wyszukuje tylko z dolnego pasma bez użycia sygnału 22kHz. Można też oczywiście ustawić dowolne wartości oscylatorów lokalnych dolnego i górnego pasma (LNB1 i LNB2). Transponder to numer kolejny transpondera z którego należy wyszukiwać. Można wybrać istniejący i poprawić go albo nowy (New), kolejny na końcu listy numerów. Następnie są Frequency (częstotliwość), Symbol Rate, Polaryzation, 22kHz (dla Universal jest krzyżyk), 0/12V oraz Skew dla polaryzatora mechanicznego (dla Universal 0, regulacja w zakresie -90/+90). Po wyborze tych danych pokazuje się informacyjne okno z paskami poziomu sygnału (Strength i Quality). Na dole jest okno wyboru możliwości korzystania z parametrów tego transpondera: Delete TP (usunięcie tego transpondera), Search TP (wyszukiwanie wg wpisanych danych -tylko tego konkretnego transpondera) i Search SAT- wyszukiwanie kanałów z całego satelity.

- Easy Installation - przewodnik instalacji dla laików. Tuner pyta o wybierane po kolei opcje. Przy opcji Signal pojawiają się paski z jakością sygnału oraz modulowany dźwięk, według którego można precyzyjniej ustawić antenę i rozpocząć (po potwierdzeniu) skanowanie wszystkich transponderów według wpisanej kolejności. W trakcie skanowania pokazywana jest zawartość wpisywanych kanałow (osobno TV i Radio) oraz procentowy postęp wyszukiwania. Można też zorientować się po liczbie przeszukanych transponderów w stosunku do całej ich liczby z danego satelity, np. 8/102.Wyszukiwanie możemy przerwać w każdej chwili bez zapisu.

Nie było żadnych problemów z wyszukiwaniem dowolnego kanału, nawet bardzo słabego. Zarówno TVN i VIVA Polska w SCPC zostały błyskawicznie wyszukane ręcznie i zapisane na koniec listy. Odbiór TVN z Hot Birda nie stwarzał problemów nawet przy niezbyt dobrej jakości konwerterze GRUNDIG Twin, z którego korzystamy przy testach tunerów. Jego wyjściowy VSWR (parametr ważny dla odbioru TV cyfrowej) blokuje odbiór słabych kanałów SCPC. Łatwo więc stwierdzić, jak radzi sobie z tym odbiornik cyfrowy i to nawet na dużej antenie. Podobnie bywa z odbiorem VIVA Polska w SCPC. W tym przypadku, mimo że program został szybko wyszukany, to jego obraz był bardzo poszatkowany. Tuner natychmiast informuje jednak o słabym sygnale (Bad signal!). Inne odbiorniki albo wcale nie chcą odebrać tego programu, albo nie informują co się dzieje i obraz jest czarny. Tuner bez problemów radzi sobie z VIVA Polska przy zastosowaniu lepszych konwerterów, np. MTI T8 Blue. Odbiornik jest czuły i szybko wyszukuje.

CHANNEL LIST - ORGANIZACJA KANAŁÓW TV i RADIO

Po zaprogramowaniu odbiornika kanałami radiowymi i telewizyjnymi (na dwóch oddzielnych listach) można przystąpić do ich porządkowania. Po przyciśnięciu MENU na wybranym kanale mamy do dyspozycji całą listę możliwości:

- View - pokaż program,

- Favorite - kanał faworyzowany,

- Move - przesuń, zmiana kolejności kanałów,

- Lock - zabezpieczenie,

- Rename - zmiana nazwy kanału (jeszcze raz MENU i alfabet jest do dyspozycji),

- Delete i 4 opcje usuwania: 1 kanał, 1 transponder, 1 satelita, wszystkie kanały,

- Sort - sortowanie listy kanałów według kilku wariantów, np. Favorite(faworyzowane), A-Z Sat, Z-A Sat, Lock (zabezpieczone), Unlock, Scramble (kodowane), Unscramble (niekodowane). Sortowanie jest wygodne, ale przy dużej liczbie wyszukanych kanałów odbiornik informuje Please wait... i czekamy kilka minut na sortowanie, niekoniecznie przydatne.

PARENTAL LOCK - BLOKADA RODZICIELSKA

Kanały, które chcemy chronić przed dostępem osób niepowołanych zabezpieczamy hasłem w postaci 4 cyfr (standardowo jest 0000). Możliwa jest także zmiana tego kodu na inny oraz blokada menu instalacyjnego (Install Lock).

COMMON INTERFACE - KORZYSTANIE Z MODUŁÓW CI

To chyba najważniejszy punkt, dotyczący tunerów z kieszeniami na moduły Common Interface. Odbiorniki produkowane na Dalekim Wschodzie nie zawsze zostają precyzyjnie przygotowane do współpracy ze wszystkimi modułami i kartami. W tym przypadku odbiornik dostarczyła firma, która specjalizuje się w dostawach modułów CI i faktycznie nie było problemów z rozpoznawaniem i współpracą ze wszystkimi dostępnymi nam modułami.

Po włożeniu CAM inicjalizuje się kilka sekund i natychmiast odbiera kodowane kanały, choć ich wybór jest trochę powolny. Zbyt łatwo przeoczyć potrzebny kanał, ale jest to kwestia przyzwyczajenia się do obsługi tego tunera. Przy przechodzeniu z edycji z wyświetlonym menu do normalnego obrazu występuje „dłuższy moment” przerwy. Kanały kodowane oznaczone są jako S - Scrambled. Przy edycji bardzo łatwo wybrać programy kodowane.

Po przyciśnięciu na pilocie OK - Channel list pokazuje się lista dostępnych kanałów (All TV - wszystkich). Zmiana listy na Favorite, All Radio i Favorite Radio możliwa jest przyciskiem TV/Radio.

Odbiornik ma timer, czego nie zawsze można spodziewać się w cyfrowym odbiorniku Common Interface.

FACTORY DEFAULT, to powrót do ustawień fabrycznych (ostrożnie!)

RECEIVER INFORMATION - ekran informacji o producencie oraz wersji odbiornika. Podczas testu korzystaliśmy z tunera o HW Version 72-01-D6K6D-111 i SW Version 6.00.

WNIOSKI

Porównanie DB-6600CI z innymi odbiornikami tej klasy pokazuje, że różnice są niewielkie. Użytkownik nie powinien narzekać - jego jakość jest na przyzwoitym poziomie, co nie zawsze można powiedzieć o wielu produktach dalekowschodnich, nawet pod markami europejskich firm. Dochodzą nietypowe zastosowania i ogólnoświatowe możliwości używania, np.w USA, na Tajwanie, czy w Polsce. Wyszukiwanie i sama organizacja kanałów bardzo dobra i nie stwarza problemów. Interesujące jest to, że tuner Benjamina nie ma możliwości ręcznego wprowadzania PID-ów, a mimo to radzi sobie ze wszystkimi tzw. „trudnymi” kanałami. System okienek i informacji dodatkowych jest przemyślany i bardzo czytelny, mimo że nie ma polskiej wersji menu. EPG pracuje poprawnie, oczywiście bez polskich liter i przewodnika na kanałach w SECA. Jakość dźwięku na normalnym poziomie - brak oczywiście wyjścia cyfrowego i Dolby Digital, ale to nie najwyższa półka tego typu odbiorników (cena w granicach 1400-1600 zł). Można czepiać się pewnej powolności działania tunera, ale generalnie jest dość dobrze.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...