reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NOKIA Media Terminal

dodano: 2000-12-19 18:41 | aktualizacja: 2000-12-19 18:41
autor: Janusz SULISZ | źródło:

Opis najnowszego cyfrowego terminala NOKIIProsimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
NOKIA Media Terminal, to właściwie komputer klasy Pentium II, rozbudowany o funkcje i złącza pozwalające na obsługę wewnętrznych i wielu zewnętrznych urządzeń, jednak podstawą wykorzystania terminala jest cyfrowy odbiór satelitarny i korzystanie z Internetu.

Media Terminal ma według specyfikacji procesor Intel Celeron 366 MHz (lub szybszy). Przedstawiciele Nokii mówili nam o Pentium II, ale do czasu masowej produkcji ma być wyposażony w tani procesor o większych możliwościach. Wewnątrz twardy dysk 20 GB do zapisu obrazów (filmów) z tunera cyfrowego lub zdjęć z aparatu cyfrowego albo kamery oraz audio MP3 i innych celów. 32-64MB SDRAM i system LINUX, wyjście cyfrowe. Warto zajrzeć na stronę www.nokia.com

Panel tylny to rozbudowana magistrala, która ma służyć do podłączenia wszelkich urządzeń, jak zewnętrznych twardych dysków (gdyby zabrakło miejsca na dysku wewnętrznym), drukarki, aparatu i kamery cyfrowej, DVD, itp. Nie przewiduje się wymiany twardych dysków przez użytkownika. Nie podano nam producenta twardego dysku dla terminala.

Ma mieć wbudowane na stałe dwa systemy dostępu warunkowego: Viaccess, Conax oraz jedną kieszeń Common Interface. Na życzenie odbiorcy hurtowego może być wyprodukowana inna konfiguracja systemów dostępu (modułów). Grafika ma być w wielu wersjach językowych, ale nie potwierdzono, czy będzie w polskiej.

NOKIA MEDIA TERMINAL w czasie prezentacji zrobił nam zdjęcie (przy pomocy aparatu cyfrowego Kodak), zapisał na twardy dysk i przesłał je do Polski na nasz redakcyjny e-mail. Wszystko przy pomocy dwustronnego pilota tunera (z drugiej strony mała klawiatura). Można korzystać z bezprzewodowej klawiatury, myszki lub joysticka. W tym samym czasie tuner odbierał bez problemu (w małym okienku) programy cyfrowe FTA z Astry oraz wyświetlał wybraną stronę Internetową. Jednocześnie był dostęp do wszystkich funkcji menu, które tak sprytnie rozwiązano, że nie przysłaniało całego obrazu. Słuchaliśmy też radia DVB i plików w MP3 oraz korzystaliśmy z kilku gier zapisanych na twardym dysku, naturalnie można korzystać z gier dostępnych w Internecie.

Przedstawiciele Nokii podkreślali, że jest to niedopracowany prototyp i jeszcze nie wszystkie funkcje są uruchomione. Chociaż tuner klasycznie "powiesił się" dwa razy, to i tak zrobił na nas ogromne wrażenie. Ciekawe czasy nastaną w latach 2001-2002, a dzisiejsze tunery TV-SAT będą atrapami. Rzecz jasna ceny terminala nie podano precyzyjnie. Nieoficjalnie między 200$ a 800$ w zależności od konfiguracji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 719 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...