reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

iPlus na czele w badaniu jakości mobilego Internetu

dodano: 2009-01-21 15:54 | aktualizacja: 2009-01-27 21:29
autor: Paweł Urkiel | źródło: media2.pl/Audytel

iplus Firma Audytel przeprowadziła specjalistyczne testy oferowanego na polskim rynku dostępu do Internetu poprzez sieci GSM/UMTS. Okazuje się iż nie odbiega on znacząco od łącz stałych. Natomiast najlepiej wśród operatorów oferujących owe rozwiązania wypadła sieć Plus GSM i jej mobilny Internet oznaczony jako iPlus.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najważniejszą badaną wartością był stan usługi moblinego Internetu dla użytkownika końcowego zwanego potocznie odbiorcą. Pod tym pojęciem kryje się mierzenie rzeczywistych wartości i parametrów połączeń w tzw. typowych lokalizacjach. Nie badano natomiast samego rozmieszczenia nadajników.

Co warte zauważenia w raporcie uznano iż bez problemu można korzystać z serwisów typu You Tube używając mobilnego dostępu do sieci. Co oznacza, że wydajność oferowanej usługi jest wysoka.

Na specjalnej konferencji zaprezentowano całościowy raport z testów wykonanych w grudniu 2008 roku przez firmę Audytel. Testy prowadzono w 22 miastach Polski. Na uwagę zasługuje przede wszystkim stwierdzenie iż w trakcie testów nie zaobserwowano utrudnień związanych z dostępem mobilnym do Internetu, natomiast przy dłuższym użytkowaniu tego rozwiązania wzasadzie ciężko zauważyć różnicę między łączem stacjonarnym a Internetem mobilnym.

Strony WWW oraz pliki multimedialne pobierają się w zasadzie równie szybko, niekiedy tylko można odczuć nieco większe opóźniania przy przeglądaniu skomplikowanych stron WWW. Omawianych opóźnień nie odczuwa się natomiast znaczącym stopniu w aplikacjach VoIP typu Skype" - można przeczytać w raporcie.


Badanie mobilnego Internetu w Polsce - raport

Na bazie przeszło 2,5 tys. pomiarów w 107 lokalizacjach, dokonanych w czterech sieciach GSM/UMTS (P4, Polkomtel, PTC, PTK Centertel) najwyższą ocenę uzyskał Polkomtel, operator komórkowej sieci Plus. Jak podkreślono w raporcie, usługi Plusa cechowały się największą stabilnością pracy oraz maksymalnymi zanotowanymi osiągami prędkości pobierania przekraczającymi 5,5Mbit/s.

Ocena końcowa, przyznawana każdemu operatorowi była sumą ocen punktowych dla kategorii prędkości pobierania i wysyłania danych, opóźnień oraz stabilności połączenia (maksimum to 100 pkt). Najlepszy okazał się operator komórkowej sieci Plus.

Całkowita ocena usług danego operatora:
Polkomtel (Plus) - 95.7 pkt.
PTK Centertel (Orange) - 93.7 pkt.
PTC (Era) - 76.3 pkt.
P4 (Play) - 72.4 pkt.

Każdy operator ma swoją mocną stronę.
Polkomtel uzyskał maksymalną punktację za prędkość pobierania danych i za stabilność połączenia. Z kolei PTK Centertel został oceniony najwyżej w kategorii "opóźnienie przesyłania danych"; był też bardzo blisko maksimum punktowego, jeśli chodzi o prędkość pobierania danych. Maksymalna punktacja za prędkość wysyłania przypadła operatorowi P4.

Średnia zmierzona prędkość pobierania danych dla wszystkich operatorów wyniosła nieco ponad 700 kbit/s.

Prędkość pobierania danych:
Polkomtel (Plus) - 822kbit/s
PTK Centertel (Orange) - 803kbit/s
PTC (Era) - 645kbit/s
P4 (Play) - 553kbit/s

Z kolei w przypadku średniej zmierzonej prędkości wysyłania danych liderem okazała się siec Play.

Prędkość wysyłania danych:
P4 (Play) - 251kbit/s
PTK Centertel (Orange) - 230kbit/s
PTC (Era) - 207kbit/s
Polkomtel (Plus) - 165kbit/s

Pod względem opóźnienia przesyłania danych u badanych operatorów najmniejsze opóźnienie zanotowała sieć Orange.

Opóźnienia przesyłania danych:

PTK Centertel (Orange) - 256ms
Polkomtel (Plus) - 282ms
P4 (Play) - 380ms
PTC (Era) - 390ms

Liderem, jeśli chodzi o średnią stabilność przesyłania danych, okazał się operator komórkowej sieci Plus.

Stabilność przesyłania danych:
Polkomtel (Plus) - 76%
PTK Centertel (Orange) - 61%
P4 (Play) - 58%
PTC (Era) - 55%

Autorzy opracowania porównali poszczególne kategorie także ze względu na wielkość miast, w których prowadzono badania. Najlepszą średnią prędkość przesyłania danych w miastach do 50 tys. mieszkańców odnotował PTK Centertel (729 kbit/s), ale w większych miastach wygrywa Polkomtel (766 kbit/s w miastach 50-250 tys. mieszk., 898 kbit/s w miastach zamieszkiwanych przez ponad 250 tys. osób). Z kolei najlepszą średnią prędkością pobierania danych na zewnątrz pomieszczeń może pochwalić się PTK Centertel (792 kbit/s), a wewnątrz – Polkomtel (890 kbit/s).

W opracowaniu znalazło się zestawienie 20 badanych miejsc w Polsce, gdzie odnotowano największe szybkości pobierania danych – z nich 18 przypada na Warszawę. Pierwsza ósemka to miejsca, gdzie najszybszy okazał się Polkomtel, m.in. gmach główny Politechniki Warszawskiej (2 lokalizacje, ze średnią prędkością 5 644 i 5 580 kbit/s) i biurowiec przy ul. Wspólnej (3 790 kbit/s)
- pisze autor artykułu w serwisie media2.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z HEVC/H.265 z 2x CI+ i 2x...

1 249 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 250 zł Więcej...
reklama