Pierwszy tegoroczny start rakiety Ariane 5 zakończył się powodzeniem. W nocy z 12 na 13 lutego 2009 na orbitę trafiły dwa satelity: Hot Bird 10 i NSS 9. Jednocześnie wyniesiono także dwa mikrosatelity: Spirale A i Spirale B, przygotowane na zlecenie francuskiej agencji rządowej DGA. Była to 187 misja Ariane i zarazem 43 start Ariane 5. Łączna masa satelitów wyniesionych na orbitę wyniosła 8511 kg.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start rakiety Ariane 5 z Ariane Launch Complex No. 3 (ELA 3) w Kourou nastąpił zgodnie z planem już na samym początku okna startowego - o godzinie 23:09 12 lutego 2009 naszego czasu (22:09 GMT).
Jako pierwszy odłączył się Hot Bird 10 - po 26 minutach i 31 sekundach. Po kolejnych 5 minutach i 37 sekundach od rakiety rozdzielono NSS 9, a niecałe dwie minuty później, na samym końcu, na orbicie znalazły się Spirale A i Spirale B.
Hot Bird 10 to trzeci z serii identycznych satelitów, które Eutelsat zamówił w EADS Astrium. Podobnie jak Hot Bird 8, który już pracuje na 13E i Hot Bird 9, który zakończył testy i zmierza w kierunku 13E (ma zameldować się tam w najbliższych dniach), nowy satelita jest wyposażony w 64 transpondery pasma Ku. Zbudowano go w oparciu o platformę EuroStar E3000. Przewidywana żywotność satelity jest określana na poziomie powyżej 15 lat. Hot Bird 10 trafi oczywiście docelowo także na pozycję 13E. Jego dołączenie do floty operatora Eutelsat na 13E spowoduje, że każdy transponder na tej pozycji satelitarnej będzie miał odpowiednik, który będzie mógł być aktywowany w przypadku awarii. Nie zmieni się układ częstotliwości, nie zwiększy się także ilość transponderów na 13E. Hot Bird 10 zastąpi na 13E Hot Bird-a 6. (Hot Bird 9 jest przeznaczony na przejęcie obowiązków Hot Bird-a 7A).
Hot Bird 10 jest 24 satelitą wyniesionym przez Arianespace dla operatora Eutelsat.
NSS 9 nie ma znaczenia dla widzów w Europie, ponieważ trafi na pozycję 177W, gdzie zastąpi NSS 5. Tym samym nie będzie widoczny na "europejskiej" części satelitarnego nieba. Jest wyposażony w 44 transpondery pasma C. Został zbudowany w oparciu o platformę Star 2 przez Orbital Sciences Corporation na potrzeby SES New Skies. Na orbicie ma spędzić także conajmniej 15 lat.
Spirale A i Spirale B będą pracować na orbicie zaledwie 14 miesięcy. Przez ten czas mają zbierać obrazy, które posłużą jako pomoc dla planowanego programu wczesnego ostrzegania, przygotowywanego przez francuską agencję rządową DGA. Zostały wybudowane w oparciu o platformę Myriade, wykorzystywaną już dla mikrosatelitów w przeszłości. Za wykonanie odpowiadają EADS Astrium i Thales Alenia Space.
Udany start Ariane 5 wieńczy "złoty tydzień" dla Arianespace. Organizacja podpisała 5 nowych kontraktów na wyniesienie satelitów w ciągu 5 dni, a teraz dodatkowo sukcesem zakończył się jeden z ważniejszych, jeśli nawet nie najważniejszy tegoroczny start Ariane 5 - na orbitę trafiły dwa satelity o strategicznym znaczeniu dla jednych z największych operatorów: Eutelsatu i SES New Skies.
Kolejny start Ariane 5 jest przewidywany na czerwiec bieżącego roku. Wyniesione zostaną dwa satelity: TerreStar 1 wyposażony wyłącznie w transpondery pasma S oraz COMS 1, który nie będzie widziany w Europie (116,2E lub 128,2E).
Kolejne wyniesienie satelity w kalendarzu tegorocznych startów jest planowane na 26 lutego. Rakieta Zenit 3 będzie mieć za zadanie dostarczyć na orbitę satelitę Telstar 11N, który znajdzie się na pozycji 37,5W, czyli widzowie w Europie (w tym także w Polsce) będą mieli możliwość odbioru sygnału z niego, a przynajmniej z części z 39 transponderów pasma Ku, w które Telstar 11N będzie wyposażony.
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.