reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Platformy satelitarne z DVB-T

dodano: 2009-05-01 15:13 | aktualizacja: 2009-05-02 10:48
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

cyfra+logo_sk_new.jpg Abonenci CYFRY+ już mogą w wybranych obszarach i na wybranych dekoderach oglądać testowe kanały cyfrowej telewizji naziemnej. Wkrótce taką możliwość - według nieoficjalnych doniesień “Rzeczpospolitej” - otrzymają abonenci Cyfrowego Polsatu. Nie wiadomo, co zrobi n, ale hybrydowe dekodery z ADB, obsługujące zarówno DVB-S, jak i DVB-T mogłyby być dużym wzmocnieniem oferty programowej każdej platformy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Spośród trzech największych operatorów płatnej telewizji to CANAL+ najszybciej walczy o obecność w ramach cyfrowej telewizji naziemnej. Przykładem jest nowa wersja oprogramowania do dekoderów Philips HD, dzięki której sprzęt pozwoli odebrać zarówno sygnał DVB-S, jak i DVB-T. W tyle nie chce też zostawać Polsat, który ma ponoć już produkować specjalny tuner, obsługujący oba standardy.

Na razie odbiór testowych transmisji DVB-T jest możliwy w m.in. Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Krośnie, Leżajsku, Wiśle, Lesznie, Zielonej Górze i Żaganiu.
Ostatnia decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotycząca przyznania licencji na nadawanie TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, TV4, Polsatu i Pulsu przyspieszy proces uruchamiania kolejnych nadajników cyfrowych, co może mieć wpływ na wzrost liczby klientów platform, które będą posiadać w ofercie dekodery z DVB-T. Gdy ruszy drugi multipleks, pewnie pojawią się w nim kanały dotychczas niedostępne na platformach - w tym lokalne.

CYFRĘ+ od Cyfrowego Polsatu i n różni to, że nie jest związana kapitałowo z żadnym dużym ogólnopolskim nadawcą telewizyjnym.
Najstarsza działająca na polskim rynku platforma jest więc uzależniona od kaprysów TVN-u i TVP. Gdyby te stacje postanowiły opuścić ofertę Cyfry+, platformę tę czekałyby niemałe problemy. Dodatkowo brak w ofercie Polsatu utrudnia dotarcie do tych klientów, którzy chcą mieć dostęp do wszystkich naziemnych telewizji w Polsce. Masowe oferowanie tunerów pozwalających na odbiór zarówno telewizji satelitarnej, jak i naziemnej ma więc sens.

Jeśli pierwszy multipleks, który ma ruszyć we wrześniu i mieć charakter ogólnopolski, szybko obejmie zasięgiem wiele lokalizacji, CYFRA+ będzie mogła się chwalić na ulotkach możliwością odbioru Polsatu. Pamiętajmy, że to właśnie wyłączność na ten kanał przez lata pchała do przodu Cyfrowy Polsat. CANAL+ Cyfrowy nie byłby pionierem w takim postępowaniu. W pierwszych latach funkcjonowania Cyfrowego Polsatu operator ten pokazał w materiałach promocyjnych logo Eurosportu. Problem w tym, że polską wersję dołączono dopiero w 2006 roku, a ulotki dotyczyły Eurosportu niemieckiego, dostępnego z satelity Astra. Dostęp do niego mieli więc nieliczni, którzy np. dokupili drugi konwerter. Aż prosi się, żeby również n zaczęła oferować hybrydowe tunery. Wielu abonentów tej platformy z niecierpliwością czeka na pojawienie się Polsatu.

Przy okazji informacji o nowym oprogramowaniu do dekodera, CANAL+ nie pominął faktu, że stara się o obecność na drugim multipleksie, gdzie chciałby zaoferować chociaż jeden bezpłatny kanał. Nie wiadomo, czy chodzi o kanał ogólnotematyczny, czy jeden z tematycznych (Kuchnia.TV, Domo, Ale Kino!, MiniMini, ZigZap, Planete). Być może byłby to ogólnotematyczny kanał zawierający w sobie treści ze wszystkich tych stacji, a nawet niektóre transmisje z meczów piłkarskiej ligi. Na pewno poprawiłoby to nastroje piłkarskich działaczy, którzy skarżą się, że mecze niektórych drużyn nie są emitowane na żywo lub powtarza się je o bardzo niekorzystnych porach. Biorąc pod uwagę, że za dwa lata kolejny przetarg na prawa ligowe, to dość istotny argument. Niekodowany kanał może też być preludium do większego zaangażowania Canal+ w DVB-T.

We Francji w ramach płatnej paczki cyfrowej telewizji naziemnej dostępne są Canal+, Canal+ Cinema i Canal+ Sport. W Polsce jeszcze poczekamy na uruchomienie płatnej oferty DVB-T, jeśli w ogóle ona powstanie, bo nie ma w tym temacie żadnych planów. Zapewne stanie się to już po wyłączaniu nadajników analogowych, czyli w okolicach 2012-2013 roku. Założeniem jest, żeby drugi multipleks był bezpłatny. Zarówno CANAL+ Cyfrowy, jak i Cyfrowy Polsat chcą zostać operatorami drugiego multipleksu DVB-T. Polsat nawet nie ukrywa, że liczy na przekształcenie chociażby części tego multipleksu w płatny, choć to bzdura na starcie NTC. Platforma n na razie nie zdradza swojej strategii wobec cyfrowej telewizji naziemnej. Z sukcesem za to sprzedaje usługę, która ma być odpowiedzią na cyfryzację - “Telewizję na kartę”. Można się spodziewać, że prędzej czy później działania konkurentów zmuszą n do zajęcia stanowiska.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

849 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...