reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kontrole opłat licencyjnych na odbiorniki cyfrowe w Polsce

dodano: 2009-06-05 14:31 | aktualizacja: 2009-06-07 11:23
autor: HacKing | źródło: Inf. własna

czaszka_sk.jpg Firma Sisvel, pobierająca opłaty licencyjne m.in. dotyczące kompresji MPEG, standardu DVB-S oraz DVB-T rozpoczęła akcję kontroli w Polsce. Na prośbę tej firmy, Departament Ceł Ministerstwa Finansów wysłał do urzędów celnych zalecenie o sprawdzanie opłat licencyjnych przy każdej odprawie urządzeń wykorzystujących w.wym. licencje, w tym oczywiście tunerów satelitarnych. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Te kontrole już mają miejsce i niektóre transporty zostały z tego powodu zatrzymane. Pełną listę firm opłacających licencje obsługiwane przez Sisvel można znaleźć pod adresem: http://www.sisvel.com/list.asp

Należy zwrócić uwagę, że części firm, także polskich nie ma w tym wykazie, bo albo negocjują z Sisvelem, albo ich zagraniczne oddziały mają odpowiednie umowy, albo rzadziej dostawca ...nie wiedział/nie był świadomy, że musi mieć takie opłaty.

Osobną sprawą jest tzw. licencja IGR dotycząca praw intelektualnych do niektórych rozwiązań graficznych stosowanych w tunerach. Obsługą opłat licencyjnych z tego tytułu zajmuje się wiele firm, w tym między innymi Grundig oraz Loewe. Według potwierdzonych informacji, w Niemczech miały miejsce z tego tytułu kontrole w sklepach detalicznych wraz z żądaniem wniesienia stosownych opłat. Takie kontrole spowodowały reakcje przestraszonych dystrybutorów, którzy nie chcą kupować odbiorników od dostawców, którzy nie płacą za licencje. Teoretycznie tego samego należy się spodziewać również w Polsce, jeśli polskie urzędy celne zaczną współpracować z Sisvelem lub innymi przedstawicielami właścicieli licencji.

Pełna lista koniecznych do opłacania licencji jest bardzo długa. Ich łączny koszt można oszacować na dodatkowe 6,5-8 USD na każdy odbiornik. Można przypuszczać, że spowoduje to zniknięcie z rynku niektórych produktów od małych dostawców lub dzikiego importu wprost z Chin, w przypadku innych - duży wzrost cen. Dostawcy i producenci próbują na różne sposoby uniknąć opłat licencyjnych, zwłaszcza, że Sisvel żąda opłat za 3 lata wstecz, co w przypadku wielu firm groziłoby bankructwem. Co interesujące, zagrożone mogą być także dekodery kilku platform DTH czy operatorów kablowych.

Także urządzenia, które już na starcie są wyposażone w oprogramowanie umożliwiające pracę czytników kart w trybie uniwersalnym (czyta karty różnych systemów CA) mogą czuć się zagrożeni, ponieważ stosowanie takich rozwiązań nie jest legalne od strony prawnej i dostawcy systemów dostępu warunkowego CA także mogą sprawdzać sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej pod tym kątem.

Całość problemu opłat licencyjnych za odbiorniki cyfrowe w Europie przedstawimy w interesującym artykule w najbliższym wydaniu SAT Kuriera.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...