reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Mobilna niewiadoma

dodano: 2009-06-29 01:06 | aktualizacja: 2009-06-29 01:34
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

dvb-H-handheld_logo_sk.jpg O ile wciąż nie wiadomo, czym zaskoczy nas drugi multipleks cyfrowej telewizji naziemnej, całkiem interesująco zapowiada się oferta cyfrowej telewizji na telefony komórkowe (DVB-H). W pakiecie przygotowanym przez spółkę Info-TV-FM znajdziemy zarówno niekodowane kanały, jak i płatne treści. Łącznie stacji ma być aż 38! Usługa ruszy najprawdopodobniej pod koniec sierpnia lub na początku września w Warszawie. Jeśli ktoś myśli, że nawet najlepsza oferta programowa wystarczy do rynkowego sukcesu, jest w błędzie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Według "Rzeczpospolitej" w DVB-H znajdą się m.in. kanały produkowane przez TVP, Canal+, TVN, a także Eska.TV, RMF Maxxx TV i przygotowywana przez Agorę stacja młodzieżowo-muzyczna Tuba TV. W mobilnej telewizji może zabraknąć Polsatu, który ponoć jeszcze nie przedstawił swojej koncepcji uczestniczenia w projekcie. Być może Polsat ma pomysł na to jak wykorzystać swoją telefonię komórkową "Halo Polsat" do oferowania usługi telewizji w komórce. Może to być ciężkie do zrealizowania, ponieważ wszystko wskazuje na to, że jedynym operatorem DVB-H przez najbliższe lata będzie Info-TV-FM. Szkoda, że ograniczona pula częstotliwości tak monopolizuje ten rynek. Może zmieni się coś po wyłączeniu nadajników analogowych. Poza Polsatem pewnie pojawiłoby się więcej chętnych - operatorzy komórki, zwłaszcza szukający pomysłu na podbój telewizji Orange, czy TV Trwam, która promować będzie nowego operatora wirtualnego "W Rodzinie". Info-TV-FM ma licencję na częstotliwości DVB-H do 2023 roku. W przetargu organizowanym przez UKE pokonała konsorcjum największych operatorów komórkowych - Mobile TV. Zaważyła konkurencyjność oferty, która zakłada zaoferowanie kanałów od 16 dostawców. Zbigniew Gumuliński, szef Info-TV-FM twierdzi, że spółka jest w stanie zaoferować nawet treści od większej ilości nadawców.

Do końca roku usługa będzie dostępna w dziesięciu największych miastach Polski, do końca 2011 roku firma musi zapewnić zasięg dla DVB-H w 31 miastach, a po 2015 roku w całym kraju. Kluczem do osiągnięcia sukcesu przez Info-TV-FM będzie nie tylko oferta programowa, ale także dostępność i ceny aparatów telefonicznych wyposażonych w tuner telewizyjny. Orange, Era, Plus GSM i Play, które przegrały z zamojską firmą w przetargu, mogą nie być skore do dofinansowywania dosyć drogich telefonów. W połowie maja br. prezes Centertela (operator sieci Orange) Grażyna Piotrowska-Oliwa skrytykowała w wypowiedzi dla PAP-u ambitne plany odnośnie DVB-H w Polsce, tłumacząc że operatorzy w okresie spowolnienia gospodarczego nie mają tyle pieniędzy na dofinansowania. Do połowy maja Info-TV-FM miała nie przedstawić Orange żadnej konkretnej oferty finansowej. Bardziej entuzjastycznie do projektu podchodzi Play, który według nieoficjalnych informacji do końca roku ma wprowadzić do masowej sprzedaży telefony z tunerami. Nie wiadomo jak zareagują pozostali operatorzy, ale sądząc po szybkości działań tych dwóch, w pierwszych miesiącach oferta będzie dostępna tylko dla osób, które samodzielnie kupią telefon i wykupią abonament na usługę.

Ponieważ Polska dość późno względem Europy Zachodniej wprowadza do komercyjnego użytku DVB-H. Ceny telefonów nie muszą być ogromną przeszkodą. Przed niespełna rokiem polskie sieci zaczęły wprowadzać telefon Nokia N96, który wyposażony jest w tuner DVB-H. Obecnie jego cena oscyluje w granicach 1700-2500 zł, ale tańsze używane modele można kupić w aukcjach internetowych od użytkowników z Europy Zachodniej. Gorzej, jeżeli ktoś liczy na dofinansowanie tego aparatu przez operatora. W Erze np. kosztuje on 1099 zł przy abonamencie miesięcznym 200 zł. Tańsze dla amatorów mobilnej telewizji byłoby pewnie kupienie używanego starszego modelu od mniej prestiżowej marki. Nieco dziwaczny z wyglądu DVB-H LG U900 można przy odrobinie szczęścia w trafieniu na sprzedającego kupić za 300 zł. Co ciekawe transmisje UMTS/GPRS i DVB-H nie są jedynymi możliwościami odbioru telewizji w telefonie. Na przykład model myPhone 8810 TV umożliwia odbiór naziemnej telewizji analogowej, a jego koszt to tylko 499 zł. Aparat jest wyposażony we wbudowaną antenę teleskopową. Dodatkowym atutem jest możliwość obsługi dwóch kart SIM.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...