reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w TVP

dodano: 2009-07-29 10:49 | aktualizacja: 2009-07-29 11:26
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

tvp Z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Telewizja Polska przeprowadzi specjalne relacje z uroczystości upamiętniających walki powstańcze, a także zaprezentuje na swoich antenach filmy fabularne oraz dokumentalne poświęcone Powstaniu. Zapowiedzi programów są pokazywane w specjalnym spocie, emitowanym od 25 lipca.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

1 sierpnia w TVP INFO wydarzeniem będzie „Poranek z Muzeum Powstania Warszawskiego”, nadawany w godz. 6.55-11.00. Program poprowadzą Diana Rudnik i Adrian Klarenbach. W Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego gośćmi programu będą m. in.: uczestnicy walk powstańczych przybyli na obchody z różnych stron świata, Tomasz Bagiński, twórca projektu „Hardkor ‘44”, filmu w konwencji science fiction o Powstaniu Warszawskim, historyk Andrzej Kunert oraz wielu innych, znakomitych gości.

Tego dnia TVP INFO transmitować będzie uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis (16.55). Kanał zamierza relacjonować również na bieżąco oficjalne uroczystości związane z obchodami tej doniosłej rocznicy.

TVP1 pokaże w południe na żywo uroczystości 65. rocznicy Powstania Warszawskiego z Placu im. Józefa Piłsudskiego oraz uroczystą zmianę warty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Po zakończeniu tych uroczystości o 13.10, Jedynka wyemituje film dokumentalny autorstwa Ewy Żmigrodzkiej „Listy z barykad”, obrazujący Powstanie poprzez listy żołnierzy z barykad.
Natomiast o 17.20 TVP1 zaprezentuje film „Pierścionek z orłem w koronie” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jest to polski dramat wojenny oparty na motywach powieści Aleksandra Ścibor-Rylskiego „Pierścionek z końskiego włosia”.

TVP2 z okazji obchodów 65. rocznicy Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o 17.55 zaprezentuje widowisko artystyczne w formie oratorium dramatycznego, którego scenariusz został oparty na fragmentach „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Scenerią oratorium będzie Plac Krasińskich w Warszawie. Wykonawcami oratorium będą m.in. wybitni muzycy, aktorzy i wokaliści: Stanisława Celińska, Anna Maria Jopek, Katarzyna Groniec. Maciej Maleńczuk, Adam Nowak, Alina Janowska, Robert Więckiewicz, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, chór i zespól instrumentalny. Muzyka - Mateusz Pospieszalski. Reżyseria – Jerzy Bielunas.

Tego dnia Dwójka wyemituje o 9.15 film dokumentalny „Roznosiciele radości” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego, opowiadający o Harcerzach Poczty Polowej. TVP2 pokaże również na swojej antenie dwa bardzo znane filmy – o 16.00 „Godzina W” w reżyserii J. Morgensterna oraz o 20.00 „Zakazane piosenki” Leonarda Buczkowskiego, który był pierwszym powojennym filmem fabularnym dopuszczonym do dystrybucji. Również w Dwójce, 1 sierpnia o 21.45 będzie można obejrzeć film dokumentalny Macieja Piwowarczuka „Epidemia miłości” – historie uczuć siedmiu par w realiach powstańczej Warszawy.

Tematyka dotycząca Powstania Warszawskiego będzie również obecna w kanałach tematycznych. TVP Kultura 31 lipca o 17.55 pokaże „Kanał” Andrzeja Wajdy, a 1 sierpnia o 12.00 „Więcej niż fikcja. Powstanie Warszawskie 1944 – sześćdziesiąt lat później” w reż. Andrzeja Sapija.

W TVP HISTORIA emitowane będą dwa cykle filmowe, ukazujące dzień po dniu walki powstańcze i codzienność Warszawy w tym czasie: „Powstańcy” i „Radiostacja >Błyskawica<”. 31 lipca o 12.00 TVP Historia wyemituje „Polskie Państwo Podziemne 1939 -1945”, film dokumentalny w reżyserii Andrzeja Sapija.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...