reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Platforma TVP za dwa tygodnie?

dodano: 2009-09-08 03:23 | aktualizacja: 2009-09-10 10:33
autor: Janusz Sulisz/ Anita Dąbek | źródło: TVP INFO

TVP W wywiadzie dla TVP INFO, p.o. prezesa Telewizji Polskiej Piotr Farfał poinformował, że już w ciągu najbliższych dwóch tygodni wystartuje pierwsza część platformy satelitarnej TVP z kanałami FTA. W praktyce oznacza to, że wyłączone zostanie kodowanie kanałów TVP1, TVP2, TVP INFO i TVP HD w MPEG4 z częstotliwości 10,862 GHz, pol. H na satelicie Astra 1KR (19,2E). Teraz widzowie mają TVP Polonia, Belsat TV, TVP Historia i TVP Kultura i TV Trwam. Dołączy TV Puls.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oferta kodowana z kanałami Polsatu i TVN-u najprawdopodobniej wystartuje najpóźniej do grudnia 2009 roku, a wynika to z tego, że teoretycznie powinien być w jakimś stopniu zwolniony transponder 53 satelity Astra 1KR - 19,2E o częstotliwości 10,773 GHz, pol. H, gdzie aktualnie są też kanały TVP, ale w kompresji MPEG-2.

Problem w tym, że w lutym 2009 Telewizja Polska na swoich stronach internetowych opublikowała komunikat prasowy informujący o zmianach, dodając, że przekaz kanałów z tp. 53 (10,773 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6)  w MPEG-2 będzie kontynuowany do 1 stycznia 2011 roku. Nie wiadomo, czy coś się w tym względzie zmieniło. Docelowo emisja ma być prowadzona z tp. 59 (10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6, DVB-S2/8PSK), co już jest całkowicie jasne w kontekście uruchomienia platformy DTH. Do odbioru tp. 59 konieczny jest odbiornik HD lub dekoder HD którejś z platform, który potrafi to odebrać. Niestety w praktyce oznacza to, że trzeba mieć dobrej jakości satelitarny odbiornik HDTV, którego cena min. to w tej chwili 490zł.

Druga część przyszłej platformy TVP
obejmie pakiet FTV (free-to-view) zawierający max. 20 kanałów, dostępny dla widzów bez opłat miesięcznych i po nabyciu specjalnej karty kodowej, obsługującej system NDS VideoGuard. W 2010 roku będzie także pakiet płatny TVP składujący się z minimalnie 20 kodowanych kanałów do wyboru (1 - 7 zł/mc za pojedynczy kanał).

Konstrukcja platformy TVP pokazana w magazynie SAT Kurier 9/2009


Co prawda, wybrano dla platformy TVP system dostępu NDS VideoGuard, ale prezes Farfał w wywiadach przyznawał nieraz, że nie zamierza nikogo z potencjalnych partnerów wykluczać ze współpracy, co może przecież oznaczać, że pakiet może być kodowany dodatkowo w tzw. simulcrypcie w innym systemie niż VideoGuard, czyli np. w popularnych systemach Conax, Viaccess czy ew. Nagravision.

Cyfrowa platforma satelitarna Telewizji Polskiej ma dać milionom Polaków bezpłatny dostęp do kanałów telewizji publicznej i wzmocnić działalność misyjną - zapowiedział Piotr Farfał. Widzowie będą mogli korzystać z wszystkich naszych ośmiu kanałów TVP, dodatkowo kilku kanałów darmowych, które znajdują się na satelicie Astra. Jakość dźwięku i obrazu będzie przy tym znacząco lepsza w porównaniu do tego, co oferują dzisiaj płatne platformy satelitarne - dodał.

Rzeczywiście jakość obrazu i dźwięku ma być lepsza od tego, co oferują pozostałe platformy cyfrowe z satelity Hot Bird - 13E na polskim rynku. Na razie jednak jest z tym różnie, bo TVP1 dla CYFRY+/n/Orange w MPEG-2 ma następująca jakość:  video 2,92 Mbit/s, a dźwięk: 192 kb/s, za to z Astry TVP 1 nadawany jest z video 2,44 Mbit/s (MPEG-4), a dźwięk 256 kb/s. Mając na uwadze lepszą skuteczność kompresji MPEG-4 obraz będzie więc porównywalny. Fonia z Astry przewyższa jakością przekaz z 13E. Dla pewności sprawdziliśmy jeszcze jakość TVP1 z Astry w kompresji MPEG-2, czyli video: 2,23 Mbit/s (gorzej niż w C+), a audio: 256 kb/s (lepiej niż w C+). Jakość emisji kanałów TVP poprawił Cyfrowy Polsat. Jest to zapewne wynikiem umowy podpisanej między operatorem, a nadawcą. Teraz jakość TVP nie odbiega od C+/n/Orange.

Zbadaliśmy też średni bitrate video i audio dla kanału TVP HD z 13E i 19,2E. TVP HD w n w MPEG4 nadawany jest z video 8,86 Mbit/s, a dźwięk 384 kb/s. Tymczasem z Astry kanał TVP HD jest minimalnie lepszy  z video 9,73 Mbit/s, a dźwięk 384 kb/s jest identycznie nadawany.

Według nas jakość kanałów TVP w momencie startu platformy powinna być jeszcze lepsza, zwłaszcza obrazu.

Informacja na stronie TVP INFO
Materiał wideo na stronie TVP INFO


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Antena Corab COR-900 grafit

Najnowszy model polskiej anteny stalowej 90cm z zawieszeniem sztywnym w...

109 zł Więcej...