reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Polonia na Węgrzech

dodano: 2009-09-10 10:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

TVP Polonia TV Polonia 12 i 13 września 2009 r. TVP Polonia będzie uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy przybycia na Węgry polskich uchodźców. W 1939 r. i w latach następnych ponad 140 tysięcy Polaków schroniło się w tym kraju. We wrześniu 1939 r., po agresji Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę, Naczelny Wódz Edward Rydz - Śmigły wydał rozkaz przekroczenia granicy polsko-rumuńskiej i polsko-węgierskiej przez wszystkie oddziały Wojska Polskiego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przed agresorami uciekała też ludność cywilna. Uchodźcy zostali umieszczeni w obozach dla internowanych. Władze węgierskie traktowały ich nie jako jeńców wojennych, lecz jak przedstawicieli narodu zaprzyjaźnionego. Wśród uchodźców znaleźli się generałowie: Kazimierz Sosnkowski i Stanisław Maczek oraz wiceminister spraw zagranicznych Jan Szembek. Wojskowi - w ramach akcji o kryptonimie „Ewa” - byli ewakuowani przez Jugosławię i Włochy do Polskich Sił Zbrojnych we Francji. Do 1941 r. na Węgrzech działało poselstwo polskie, które pomagało rodakom, pozostałym w okupowanym kraju. Większość uchodźców - w czasie wojny - wyemigrowało na Zachód. Inni – po zakończeniu wojny – wrócili do Polski.

12 - 13 września TVP Polonia opowie o historii i dniu dzisiejszym Polonii węgierskiej. Podczas siedmiu wejść antenowych z Budapesztu pokażemy młode pokolenie polskich emigrantów: osoby, urodzone nad Dunajem, które robią tam zawrotną karierę. Porozmawiamy m.in. z Danutą Kozak - mistrzynią świata, medalistką olimpijską z Pekinu w kajakarstwie.

13 września, o godz. 13.00, TVP Polonia przeprowadzi transmisję uroczystej mszy świętej z polskiego kościoła w Budapeszcie. Liturgię, tłumaczoną na język węgierski, zobaczą także widzowie węgierskiej, publicznej, telewizji satelitarnej TV Duna.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...