reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zasięg wiązki spot beam dla platformy TVP

dodano: 2009-09-17 15:24 | aktualizacja: 2009-09-17 16:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf. wł.

Na forum pojawiają się pierwsze komentarze na temat wąskiej, kierunkowej wiązki spot beam Astry 1KR - 19,2E po tym, gdy okazało się, że platforma TVP skorzysta z oferty SES Astra, by zawężyć zasięg kanałów TVP w wersji FTA do Polski i okolicznych krajów. Spot beam ustawiono tylko na jeden transponder 59 (10,862 GHz, pol. H, SR 22000, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niestety ani w SES Astra, ani w Telewizji Polskiej nie udostępniono nam oficjalnej wersji mapki spot beam z banalnego powodu, bo Telewizja Polska jeszcze poprawia jej ustawienie, by maksymalnie ustawić wiązkę na Polskę z opcją odbioru z najmniejszych anten 60cm.

Oryginalna wiązka satelity Astra 1KR


Jednak dzięki temu, że 15 września podczas konferencji nt. startu platformy  TVP w budynku B na ul Woronicza 17 pokazano na ekranie dwie mapki z zasięgiem - jedną dotychczasową dla Astry 1KR oraz drugą z zarysem nowej mapki dla spot beam, to udało nam się odtworzyć tę mapkę rysując ją od nowa.

Nieoficjalna mapka wiązki spot beam tp.59 satelity Astra 1KR


Najważniejsze jest to, że wiązka jest bardziej ustawiona w kierunku na Bałtyk i kraje bałtyckie niż w kierunku na Niemcy. Oznacza to, że idealny odbiór z malutkich anten będzie możliwy na Litwie, na Łotwie i w Estonii, a także w południowej i środkowej Finlandii. Przy pomocy anten 75-80cm zapewne uda się odebrać kanały TVP ze spot beam na  Białorusi i w zachodniej Ukrainie. Mocny sygnał będzie na Słowacji i we wschodnich Czechach, a na zachodzie Czech najprawdopodobniej konieczna będzie antena 80-90cm.

Najgorzej chyba będzie z sygnałem w Niemczech i Danii. O ile jeszcze we wschodnich Niemczech będzie całkiem dobrze, to odbiorcy w  zachodnich Niemczech to już antena powyżej 100-120cm. Podobnie będzie w południowej Norwegii. Prawie cały Bałtyk to mocny sygnał, włącznie z brzegową linią Szwecji.

Z anten 90-100cm spokojnie można będzie to odbierać na Węgrzech, północnej Rumunii i Mołdawii, Serbii, Chorwacji oraz prawie całej Austrii.

Raczej należy zapomnieć od odbiorze w Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Irlandii chyba, że uda się skorzystać z dużych anten 200-300cm.

Czekamy na informacje od widzów o faktycznym zasięgu spot beam.


Oczekujemy, że wkrótce TVP lub Astra udostępnia nam oryginalna mapkę spot beam już po poprawkach i zmianach. Uprzedzamy, że może ulec zmianie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...