reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

dodano: 2009-10-14 13:12 | aktualizacja: 2009-10-14 14:15
autor: Anita Dąbek | źródło: Ministerstwo Infrastruktury

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Prezentowany projekt Planu cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego powstał w wyniku uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych do dokumentu pn. Strategia cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego, i przyjęty został przez Międzyresortowy Zespół ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Plan obejmuje kwestie związane z procesem przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej. Wyjaśnia przesłanki, jakimi kierowano się przy opracowywaniu dokumentu oraz przedstawia sytuację cyfryzacji telewizji w świetle zmian dokonywanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zwraca uwagę na korzyści jakie przyniesie telewizja cyfrowa zarówno dla odbiorców (większa oferta programowa, lepsza jakości odbioru, możliwość korzystania z dodatkowych usług), jak i państwa (przede wszystkim zagospodarowanie zasobów częstotliwości powstałych z oszczędności jakie umożliwia telewizja cyfrowa). Przewiduje się, że proces cyfryzacji telewizji zostanie zakończony nie później niż do 31 lipca 2013 r.

Obecnie Plan poddawany jest ponownym uzgodnieniom międzyresortowym. Ostateczny kształt Planu będzie znany po jego przyjęciu przez Radę Ministrów.

Standardy techniczne

Odnośnie standardów technicznych w projekcie strategii określono podstawowe parametry, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego z obszaru Polski. Odbiornik te w postaci iDTV albo dekodera do odbiornika analogowego, powinny spełniać podstawowe wymagania:

    * standard emisji DVB-T,
    * dla sygnału wizji obsługę formatu SD i HD kodowanych w systemie MPEG-4, część 10 (dokładniej H.264/AVC);
    * dla sygnału fonii obsługę formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1. kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II albo AC- 3 (Dolby Digital) i E AC-3 (Dolby Digital Plus).
      
Projekt Planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce
Załącznik nr 1 - Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych
Załącznik nr 2 - Plany kanałowe wykorzystania częstotliwości DVB-T w Polsce
Załącznik nr 3 – Założenia do ustawy o cyfryzacji nadawania sygnału telewizyjnego


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...