reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Kodowanie dobije DVB-T

dodano: 2009-12-23 21:08 | aktualizacja: 2009-12-23 22:19
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

dvb-t_terrestrial.gif Próba zakodowania części oferty cyfrowej telewizji naziemnej to kolejny gwóźdź do trumny tej technologii. Jest to też genialne zagranie nadawców prywatnych, którzy zablokują na jakiś czas (zapewne do startu trzeciego multipleksu) potencjalnych nowych konkurentów. Wreszcie - mała liczba niekodowanych kanałów w stosunku do jeszcze mniejszej dodatkowo płatnych zachęci do dalszego wybierania platform cyfrowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wydawało się, że już wszystko ustalono. Daty, terminarz uruchomienia poszczególnych cyfrowych nadajników i wyłączenia analogowych, zawartość pierwszego multipleksu. Nic bardziej mylnego. Znowu sprawa utknęła w konsultacjach. Znowu nie ma zgody między regulatorami, chociaż Urząd Komunikacji Elektronicznej wstępnie - według doniesień "Rzeczpospolitej" - akceptuje propozycję oddania drugiego multipleksu dotychczasowym nadawcom komercyjnym. Jeśli do tego dojdzie będziemy mieli do czynienia ze swoistym oligopolem cyfrowym. Jeśli wierzyć "Rz", to każdy z dotychczasowych nadawców naziemnych dostanie po jednym nowym kanale. Zapewne więc Polsat postawi na najsilniejniejszy Polsat Sport, TVN na TVN24. Zostają jeszcze Puls (wspominał o planach uruchomienia kanału dziecięcego) i TV4 - zapewne przygotuje nową stację na potrzeby DVB-T. Cztery miejsca, które w drugim multipleksie miałyby być przeznaczone dla nadawców satelitarnych lub całkiem nowych typu Tuba TV Agory, RMF Maxxx TV, trafią do dotychczasowych. Chyba, że nowi będą mogli znaleźć się w pierwszym multipleksie. Ale jeśli nadawcom komercyjnym daje się dodatkowe miejsca to czemu nie TVP? Logicznym posunięciem byłoby w takim razie przeznaczyć cztery miejsca dla TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Parlament. Dotychczasowi nadawcy satelitarni lub nowi musieliby poczekać więc do startu trzeciego multipleksu, który nastąpi później i nie będzie miał takiego zasięgu, jak dwa pierwsze.

Samo powodzenie pakietu płatnego budzi wątpliwości, zwłaszcza biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów.
Klapa pewna! Na przykład brytyjskiej paczki ITV Digital, czy hiszpańskiej Quiero, które zbankrutowały. Oferta złożona z początkowo czterech kanałów, które są dostępne w prawie wszystkich platformach i sieciach kablowych nie stwarza zachęty do DVB-T. Symboliczne opłaty też nie przyniosą wielkich pieniędzy. Ile można kazać zapłacić za 4 kanały? 5-7 zł? Wszystko to ma raczej na celu osłabienie DVB-T jako formy odbioru telewizji i osłabienie, opóźnienie potencjalnych konkurentów. Zadowolone będą i TVN i Polsat, których pakiety satelitarne będą mogły się dalej rozwijać. Zadowolona będzie też telewizja Puls, która zyska dodatkowe miejsce i wzrośnie jej wartość w negocjacjach z potencjalnymi inwestorami. Zapewne szybko się okaże, że pakiet płatny się nie sprawdził i procedury ruszą na nowo.

Kodowanie w DVB-T ma sens w warunkach takich, jak w krajach bałtyckich, gdzie nie działa tyle platform cyfrowych i nie są one dedykowane do jednego państwa, ponieważ przy ich liczbie ludności byłoby to nieopłacalne. Można więc spokojnie tworzyć pakiety cyfrowe złożone z kilkudziesięciu stacji, kładąc nacisk na lokalność tego rozwiązania. Dobry przykład to Litwa, gdzie działa satelitarnie tylko Viasat, adresowany do kilku krajów. Tam powstała platforma naziemna Digital Gala (TEO). Oferuje ponad 50 najpopularniejszych kanałów telewizyjnych, usługę triple-play i wideo na żądanie. W Polsce to nie przejdzie, bo ten kto chce mieć dostęp do odpłatnej oferty ma pełno możliwości w kablu i na satelicie. Błędem rządu jest brak twardego stanowiska w sprawie cyfryzacji. W tej chwili to wygląda tak, jakby KRRiT i UKE błagały nadawców o przejście na nadawanie cyfrowe. Było to widać po poprzednich groźbach nadawców w sprawie wniosków o rezerwacje częstotliwości.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...