reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Raport o nowych regulacjach w cyfrowej TV w Polsce

dodano: 2001-01-18 20:11 | aktualizacja: 2001-01-18 20:11
autor: Janusz SULISZ | źródło:

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wnioskuje do Podkomisji Łączności Sejmu RP o podjęcie prac oraz wydanie stosownych aktów prawnych zawierających reguły prawnie neutralne technologicznie w celu zabezpieczenia wolnej konkurencji oraz ochrony konsumentów w telewizji satelitarnej i naziemnej, w części dotyczącej technik telekomunikacyjnych.  



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W całości popieramy, jako redakcja Magazynu SAT KURIER, bardzo istotne starania Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji w Warszawie oraz prywatnych osób. Poprze je z całą pewnością powstająca Krajowa Izba Gospodarcza Systemów Antenowych. Sprawa ma trafić najpierw pod obrady Podkomisji Sejmu RP, a potem do Sejmu.Standardem ma być Common Interface w każdym odbiorniku cyfrowym dostarczanym przez każdego nadawcę.

Przedstawiono nam dwa podstawowe załączniki określające aktualny stan prawny w Polsce oraz sytuację telewizji cyfrowej na świecie.

Aktualny stan prawny w Polsce

Fundamentalne znaczenie ma fakt przyjęcia przez Sejm R.P. w lipcu br. uchwały w sprawie budowania podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce oraz ustawy - Prawo telekomunikacyjne, a niedawno ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

1.Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 2000 r. w sprawie budowania podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce, wzywa Rząd i wszystkich do współdziałania w budowaniu społeczeństwa informacyjnego (tj. opartego na wykorzystaniu technik telekomunikacji).

2.Ustawa z dnia 21 lipca 2000 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr. 73 z 2000 r.), nie pozostawia wątpliwości, że problemy techniczne telewizji cyfrowej - to również telekomunikacja m.in. przez sformułowania: Art.1.ust.2 cyt.

Przepisy ustawy określają również :

1) wymagania, jakim muszą odpowiadać urządzenia telekomunikacyjne, oraz dalej:

- Art.2.pkt.23 cyt.: telekomunikacja - nadawanie, odbiór lub transmisja informacji jakiejkolwiek natury, w szczególności: sygnałów, znaków, pisma, obrazów lub dźwięków, za pomocą przewodów, fal radiowych bądź optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną,;

- Art.88.pkt.2.poz.2 cyt. określić szczegółowe wymagania techniczne i eksploatacyjne dla urządzeń telekomunikacyjnych oraz sieci telekomunikacyjnych, w tym wymagania techniczne i eksploatacyjne dla powszechnie stosowanych zakończeń sieci publicznych, analogowych lub cyfrowych, w szczególności dla zakończeń sieci w cyfrowych, zintegrowanych sieciach transmisji danych w zakresie spełniania wymagań, o których mowa w pkt 1 oraz ust. 1, zwanych dalej zasadniczymi wymaganiami dla urządzeń telekomunikacyjnych i sieci telekomunikacyjnych - kierując się wymaganiami europejskich organizacji normalizacyjnych, a w przypadku braku takich wymagań - wymaganiami innych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych, których Rzeczpospolita Polska jest członkiem. Ustawa wejdzie w życie już 1 stycznia 2001 r.

  Teraz po ogromnej pracy ustawodawczej Sejmu R.P., miejsce na dalszą pracę legislacyjną w sferze prawa telekomunikacyjnego i ochrony konkurencji i konsumenta przez odpowiednie urzędy centralne naszego rządu.Niezbędne regulacje Ministra Łączności zgodnie z Art. 88. pkt 2.poz 2., określą minimalne wymagania techniczne w stosunku do urządzeń końcowych, jakimi są np. odbiorniki cyfrowej telewizji naziemnej i satelitarnej. Pomocnym będzie norma Europejskiej Unii Nadawców (EBU) nr TR 101 200, administrowana przez Europejski Instytut Telekomunikacyjnych Standardów (ETSI), która szczegółowo określa wymagania dot. telewizji cyfrowej, w tym w zakresie uniwersalnego złącza (Common Interface).

Należy zauważyć, że obecnie świadczenie usług płatnej cyfrowej telewizji satelitarnej, poza umową abonencką (dot. zawartości programowej, jak w przypadku telewizji), opiera się na Regulaminie świadczenia usług telekomunikacyjnych. Należy wyraźnie oddzielić kwestie programowe będące w gestii Krajowej Rady Radia i Telewizji od spraw technicznych umożliwiających ich odbiór - a podległych pod ustawę o telekomunikacji. Obecne regulaminy trzech nadawców platform cyfrowych tj. Wizja TV, CYFRA+ oraz Polsat2 Cyfrowy powstały przed ustawą i wymagają gruntownej rewizji ich zgodności z obowiązującym ustawodawstwem. Można się oprzeć w tym wypadku na sprawdzonych na świecie i w Unii Europejskiej rozwiązaniach prawnych, a w ślad za tym - rozwiązaniach technicznych spełniających te wymagania prawne. Opóźnienia, szczególnie w zakresie w zakresie telewizji cyfrowej i technik z nią związanych są bardzo duże i wymagane jest znaczne przyspieszenie – również pod kątem przystosowania tych regulacji do Unii Europejskiej.

Według załączonego artykułu z „Rzeczpospolitej” z dnia 13 lipca br. w/w dyrektywy są już obowiązującym prawem unijnym i harmonizując nasze ustawodawstwo ze wspólnotowym należy je również uwzględnić w Polsce. Dyrektywy Unii nie ustalają standardów lecz językiem prawa określają reguły i wymagania rynku telekomunikacyjnego - zabezpieczające wolną konkurencję i ochronę konsumentów przed wszechwładzą medialnych koncernów.

Dyskusję nad regulacjami w tym zakresie podjęli już profesorowie prawa z U.J. z Krakowa - Janusz Bart oraz Ryszard Markiewicz, w artykule zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” z dnia 29.03.1999r. Po prawie dwóch latach od tego artykułu można zauważyć, że Stany Zjednoczone jednak poszły drogą europejską i zdecydowanie określiły standardy telewizji cyfrowej.

Telewizja cyfrowa na świecie            

Stany Zjednoczone zdecydowanie przodują w świecie w telewizji cyfrowej; Kongres USA już ustalił datę, kiedy wszyscy nadawcy telewizyjni muszą przejść na technikę cyfrową. Zgodnie z przyjętym ustawodawstwem w 1999r. każdy odbiornik telewizji cyfrowej (zwany popularnie dekoderem) musi mieć uniwersalny interface (złącze) umożliwiający dostęp do każdej sieci płatnej telewizji satelitarnej. W tym kraju walczy się bardzo zdecydowanie z wszelkimi objawami monopolu technologicznego, jak i brakiem ochrony konsumenta – czego najlepszym przykładem jest proces Microsoftu.

Unia Europejska w art. 4 dyrektywy nr 95/47/EG z dnia 24 października 1995r. ustanowiła standardy telewizji cyfrowej, których celem było zapewnienie uczciwej konkurencji oraz ochrony konsumenta. Obecnie wejdą w życie nowe dyrektywy przygotowane przez specjalnie do tego celu powołane ministerstwo (generalną dyrekcję) społeczeństwa informacyjnego.

Sześć nowych dyrektyw telekomunikacyjnych na miarę społeczeństwa XXI wieku, obecnie przyjętych przez Komisję Europejską, stanie się prawem najpóźniej w 2002 r. Gwarantują one stałe reguły prawne, nie blokując postępu technologicznego. Konieczność wyposażenia każdego odbiornika cyfrowego w interfejs umożliwiający dostęp innych sieci i serwisów zawiera aneks do dyrektywy – dokumentu nr 500PC0384.

Polska będzie musiała przyjąć te nowe dyrektywy przed przystąpieniem do Unii. Realizacja dyrektyw należy do państw członkowskich i tam tworzy się praktyka ich zastosowań.

Włochy.

Włoskie Ministerstwo Łączności wraz z organizacjami konsumenckimi walczy z medialnymi koncernami w celu zabezpieczenia prawa konkurencji i ochrony konsumentów, poprzez zmuszenie obydwu nadawców telewizji cyfrowej do przyjęcia jednego wspólnego standardu np. odbiornika satelitarnego ze złączem uniwersalnym (Common Interface). Dwóch nadawców płatnej telewizji cyfrowej zostało ukaranych dwukrotnie karami pieniężnymi w wysokości 300 mln (154,800EUR)oraz 500 mln Lirów (258,228 EUR) za wypożyczanie (sprzedaż) konsumentom specjalizowanych cyfrowych odbiorników satelitarnych – zamiast uniwersalnego odbiornika np. ze złączem dostepu tzw. Common Interface (CICAM). Ministerstwo określiło, że kary będą tak długo narastać, aż dojdzie do całkowitego zatrzymania ich działalności – prawo musi być egzekwowane. Do batalii o wolny rynek tego sprzętu i ochronę konsumenta włączyło się też Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Sprzętu Elektronicznego ANIE, które zagroziło bojkotem sprzętu specjalizowanego, rozdawanego przez nadawców (EUROSAT i Digital TV Inside - Londyn). ANIE jest federacją stowarzyszeń producentów elektroniki i jednoczy ponad 1000 firm z całych Włoch. Powyższe jest potwierdzeniem, że można i trzeba walczyć z wszechwładzą medialnych paneuropejskich koncernów i ich globalnych sprzymierzeńców.

Również Parlament Francji zajął się w czerwcu br. sprawą telewizji cyfrowej i ochrony konkurencji i konsumentów regulując kwestie kompatybilności dekoderów telewizji cyfrowej, również naziemnej (TSI Channel News). W krajach, w których działa tylko jedna platforma cyfrowa problem kompatybilności nie występuje z taką ostrością, jednak de facto blokuje się tam dostęp nowych platform do rynku, co jest niezgodne z zasadami wolnego rynku.

Kraje Unii i sama Unia zdają sobie sprawę, że regulacje telekomunikacyjne w technikach cyfrowych mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego w nadchodzaącym XXI wieku, i dlatego powołano specjalne ministerstwo (dyrekcję generalną) społeczeństwa informacyjnego, pod przewodnictwem komisarz Erkki Liikanen.

W dniu 19 listopada 2000r. Organizacja Narodów Zjednoczonych zajęła się telewizją cyfrowa i technikami z tym związanymi na specjalnej sesji pod przewodnictwem Kofi Anana, z udziałem ok. 1000 nadawców z całego świata.

NOWE STANDARDY A SYTUACJA W POLSCE

Wchodzą już następne standardy i rozwiązania dotyczące telekomunikaci i telewizji satelitarnej, a w Polsce nikt specjalnie nie zastanawia się nad tym, co stanie się, jeśli nie będzie regulacji prawnych dla nowoczesnych technologii.

DVB-RCS, to standard dla satelitarnego kanału zwrotnego (video, audio, dane, Internet).

RCS oznacza z angielskiego Return Channel System.

Norma określająca warunki transmisji i odbioru danych przez SIT - Satellite Interactive Terminal opisana została przez ETSI - Europejski Instytut Standardów Telekomunikacyjnych na podstawie normy europejskiej EN301 790. Nowy serwis dwustronnej komunikacji ma uruchomić ASTRA pod nazwą BBI-Broadband Interactive System. Najważniejsze w tym systemie jest to, że odbiór będzie odbywał się w paśmie Ku, a transmisja do satelity w wyższym paśmie Ka (29,5-30GHz). Przesył w paśmie Ka stwarza problemy i przy większej prędkości transmisji konieczna jest większa antena. Odbiór bez względu na wielkość anteny będzie taki sam - 38Mbit/s.

SES ASTRA demonstrowała nowy system (opracowany przez EMS i NORSAT) na wystawie IBC w Amsterdamie z okrojoną prędkością transmisji danych w paśmie Ku/Ka do 64kbit/s. Dopiero po wejściu tego typu zestawów do odbioru i transmisji będzie można mówić o prawdziwym Internecie via satelita, a nie takim jaki obiecują pakiety cyfrowe w Polsce.

WNIOSKI

Już teraz powinny nastąpić prace nad takimi regulacjami prawnymi w tej sferze, aby choć trochę wyprzedziły postęp techniczny w dziedzinie telewizji satelitarnej i naziemnej oraz przesyłu danych przez satelity. Jeśli nie uda się do tego doprowadzić, to wkrótce swoboda przesyłu danych i dwustronny dostęp do Internetu pozbawi Ministerstwo Łączności kontroli.

 Jeśli uda określić się datę wprowadzenia obowiązkowego CI w Polsce, to trzy polskie pakiety będą musiały pomyśleć o fuzjach, wprowadzeniu SimulCryptu lub pozyskaniu poważnych kwot na dalsze istnienie w Polsce. Metoda kar dla pakietów jakie zastosowano we Włoszech może poskutkować także w Polsce, pod warunkiem, że nikt zawczasu nie będzie blokował wprowadzenia nowych regulacji.

Faktem jest, że rozwiązania sprzętowe na przyszłość, a znają je najlepiej właśnie nadawcy daje możliwość takiego przekazu programów, że system kodowania w formie znanej abonentowi (dekoder+karta kodowa) praktycznie już nie istnieje. Rozwiązanie takie chce wprowadzić w Europie m.in. CANAL+ w swoich nowych terminalach G2 - net top box.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Raporty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...