reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Europejskie rozwiązania płatnej DVB-T

dodano: 2010-01-04 20:22 | aktualizacja: 2010-01-04 20:35
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

Boxer Wobec pojawiających się informacji o możliwym uruchomieniu w Polsce płatnego pakietu cyfrowej telewizji naziemnej poniżej przedstawiamy kilka przykładów europejskich rozwiązań w tym temacie, łącznie z problemami na które napotkali operatorzy w krajach o różnym potencjale. Może to skłonić do refleksji na temat tego jak powinien wyglądać polski pakiet i czy w ogóle powinien powstać.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wielka Brytania

Brytyjczycy długo się nie otrząsnęli po porażkach finansowych pierwszych pakietów DVB-T (ON Digital/ITV Digital) na przełomie XX i XXI wieku. Potem narodziła się koncepcja Freesat, oparta na oferowaniu kilkudziesięciu bezpłatnych kanałów. To ona odniosła sukces i z czasem zaczęła pod względem liczby użytkowników doganiać satelitarną platformę Sky Digital. Obecnie poza lokalnymi wyjątkami płatna oferta to Top Up TV, który jest usługą zawierającą biblioteki wideo na żądanie. Kilka tysięcy programów, seriali, transmisji sportowych, filmów wymienianych co miesiąc można oglądać z bibliotek "TV favourites", "Picture Box" (znana z platformy n) i ESPN. Do uruchomienia płatnej paczki DVB-T z kilkunastoma kanałami przymierzał się Sky Digital (projekt Sky Picnic). Inicjatywa utknęła jednak w martwym punkcie na negocjacjach z regulatorem rynku telewizyjnego Ofcom.

Włochy

Króluje tutaj oczywiście premier Silvio Berlusconi (właściciel komercyjnego Mediasetu i polityczny dysponent publicznego RAI), który droga naziemną ofertuje paczkę Mediaset Premium. Dostępne są kanały tematyczne - m.in. Disney Channel, Cartoon Network, Studio Universal, Steel, mya, kanały premium - np. Premium Cinema, Premium Cinema Energy, a także mecze Serie A , Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej w pay-per-view. Można również czasami pooglądać transmisję z domu Wielkiego Brata. Wybrane treści można zobaczyć w wysokiej rozdzielczości. Pełna oferta za 22 euro miesięcznie. To niezbyt tanio.

Francja

Nad Loarą można oglądać blisko 11 płatnych kanałów, które są nadawane w technologii MPEG-4, kanały niekodowane są dostępne w MPEG-2. Dzięki temu oferta niekodowana jest tania dla nowych użytkowników, nie brakuje też miejsca na nowe kanały i treści HD. Są co jakiś stopniowo wprowadzone, np. przed rokiem rozstrzygnięto konkursy na częstotliwości naziemne. W Paryżu wygrał właściciel radia i telewizji NRJ. Dekoder z kartą kodową do usługi można nabyć za 99 euro. W pakiecie płatnym można oglądać m.in. Eurosport, Paris Premiere, Canal+, Canal+ Cinema, Canal+ Sport i Planete.

Litwa

Kraje bałtyckie to specyficzne rynki płatnej telewizji. Ponieważ nie są wystarczająco duże nieopłacalne jest tworzenie dedykowanych dla nich platform satelitarnych. To doskonała możliwość do płatnych pakietów DVB-T. Na przykład na Litwie funkcjonuje naziemna platforma Gala TV, w której w zależności od lokalizacji można oglądać od 30 do 40 płatnych kanałów. Są to np. Eurosport, MTV Europe, National Geographic Channel, Discovery HD, BBC Entertainment, RTL, TVP Polonia. Niestety dla Litwinów spora część oferty jest dostępna w innych językach niż litewski - najczęściej angielski i rosyjski. Kanały HD można natomiast oglądać głównie w Wilnie i okolicach.

Szwecja i Dania

Także w ramach płatnych platform naziemnych nie brakuje międzynarodowych graczy. Przykładem takiego jest szwedzki Boxer, działający również w Danii. W ramach pakietu można w Szwecji oglądać stacje Canal+, Disney Channel, Discovery Channel, Eurosport, MTV, TV4 Sport, TV4 Plus, a od lutego dzięki wykorzystaniu MPEG-4 oferta zostanie rozszerzona o 7, Showtime, Star! Disney XD i BBC World News (łącznie blisko 28 kanałów). Oferta w Danii jest analogiczna - z tym że miejsce TV4 zajmuje TV2. Co ciekawe Boxer jest wzorowany na brytyjskiej usłudze ITV Digital, o której bankructwie wspominałem wcześniej. Boxer poza rynkami skandynawskimi próbował zawojować Irlandię. Ceny pakietów miały oscylować w granicach 9,99 euro-24,99 euro miesięcznie - w ofercie miały być m.in. kanały BBC, Sky News, Disney Channel, MTV, Eurosport. Ostatecznie firma wycofała się w obsługi multipleksów w Irlandii. Oficjalnym powodem wycofania się były problemy techniczne. Spekulowano jednak co do rentowności tego przedsięwzięcia.

A gdyby miał już powstać płatny pakiet DVB-T w Polsce, to jak powinien on wyglądać według Państwa? 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + DVB-T/T2/C Tuner

Zestaw Homatics BOX Q z DVB-T/T2/C Dongle to najpotężniejszy odtwarzacz...

469 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GoSAT GS250T2 H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GoSAT dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...