reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Anioł śmierci w Discovery Historia

dodano: 2010-03-22 14:31 | aktualizacja: 2010-03-22 16:06
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery

13 kwietnia 2010 r., na kanale Discovery Historia odbędzie się premiera programu "Anioł śmierci", który opowiada o tytułowym bohaterze Josefie Mengele - lekarzu, doktorze medycyny i antropologii, zbrodniarzu wojennym, zwanym Aniołem Śmierci. "Anioł śmierci" przedstawi sylwetkę doktora i jego zbrodnicze doświadczenia na ludziach w obozie Auschwitz-Birkenau.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Przystojny, elegancki, zawsze bardzo uprzejmy…
- Taki potwór rodzi się tylko raz. Na całym świecie nie było takiego diabła…
- Na obchodach zachowywał się jak zwykły lekarz…
- Wszyscy się go bali…

Tak byłe więźniarki Auschwitz-Birkenau wypowiadały się o Josefie Mengele – szefie służby medycznej w obozie kobiecym i cygańskim, jednym z najbardziej przerażających antybohaterów XX wieku.

Urodzony w 1911 roku Josef Mengele, najstarszy z trzech synów Karola Mengele producenta sprzętu rolniczego, od dziecka przejawiał zainteresowanie medycyną. Kiedy rozpoczął studia medyczne w Monachium, znalazł się pod wpływem doktryny medycyny nazistowskiej, według której lekarz nie tylko powinien leczyć, ale również ma prawo zabić w imię wyższych idei. Jego mentor, prof. Otmar Freiherr von Verschuer – jeden z najwybitniejszych genetyków europejskich, zainteresował go badaniami genetycznymi i antropologicznymi a także namówił go do podjęcia pracy w obozie koncentracyjnym, który daje nieograniczone możliwości eksperymentowania na ludziach. W obozowym szpitalu Mengele przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty w imię ideologii nazizmu, w którą wierzył do końca życia. Zajmował się przede wszystkim pseudonaukowymi badaniami bliźniąt  i kobiet ciężarnych, wierząc, że mnogie ciąże pozwolą na szybkie rozmnożenie rasy panów. 

Iona Lacks do końca życia zapamiętała transfuzje i zastrzyki, po których jej dziecięce ciało było sparaliżowane z bólu. Często małym więźniom wstrzykiwano bakterie lub wirusy, m.in. tyfus. Ruth Elias urodziła w Auschwitz dziecko. Mengele zmusił ją najpierw do zagłodzenia własnej córki, a potem oglądania jej agonii. Chciał sprawdzić, jak długo wytrzyma noworodek bez pokarmu. Anna Tytoniak, dzięki znajomości języków, pracowała w szpitalnej kancelarii. Jako pierwsza oglądała na zdjęciach wyniki eksperymentów swego przełożonego.

17 stycznia 1945 Josef Mengele opuścił Auschwitz, zabierając ze sobą wyniki wszystkich badań. Udało mu się ukryć przed aresztem i procesem, dzięki bogatej rodzinie i wpływowym znajomym. W 1949 roku zdecydował się na ucieczkę z Europy do Argentyny, gdzie mógł czuć się bardziej bezpiecznie. Bezskutecznie ścigany przez Mosad, Wiesenthala a także zachodnioniemieckie służby, zmarł w Brazylii w wieku 68 lat. Jego syn przyznał, że do końca Josef Mengele wierzył w słuszność swojego postępowania i nigdy nie wyraził skruchy za zbrodnie, których się dopuścił.

"Anioł śmierci" (Angel of Death - Dr Mengele)
Emisja: wtorek, 13 kwietnia o godz. 22:50


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...