reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Uroczystości 70. rocznicy Katynia w TVP INFO

dodano: 2010-04-06 15:35 | aktualizacja: 2010-04-06 21:49
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

TVP Info Logo dla News TVP INFO od 6 kwietnia rozpoczyna emisję programów i filmów dokumentalnych poświęconych obchodom 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 7 i 10 kwietnia na antenie publicznej stacji informacyjnej pojawią się specjalne serwisy informacyjne i transmisje z obchodów głównych uroczystości w Katyniu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
6 kwietnia

W programach „Minęła 20-ta" (godz. 20.10) i „INFO Dziennik – Zdarzyło się dziś!” (godz. 22.15) - komentowane będa filmowe materiały archiwalne IPN z przesłuchań prowadzonych przez rosyjskich prokuratorów wobec oprawców z Katynia: Piotra Soprunienko i DimitrijaTokariewa. Ponadto w „Minęła 20-ta” rozmowy m.in. z dr Sławomirem Kalbarczykiem z IPN-u i dr Bożeną Łojek z Polskiej Fundacji Katyńskiej.

Las Katyński”, reż. Marcel Łoziński (godz. 23.45) Film dokumentalny powstał z inspiracji Andrzeja Wajdy. Reżyser Marcel Łoziński przypomina w nim o zbrodni dokonanej przez NKWD w Katyniu w 1940 roku. Film opowiada o zamordowaniu kilku tysięcy polskich oficerów i policjantów internowanych w ZSRR we wrześniu 1939 roku. Odsłania także próby ukrycia prawdy o zbrodni, przypisywanej przez Rosjan Niemcom. Swoją opowieść Łoziński buduje m.in. z relacji ludzi, którzy przebywali w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Ponadto ich wypowiedzi wplata w obrazy z podróży członków Rodziny Katyńskiej jadących oddać swym bliskim ostatnią posługę.

7 kwietnia

Specjalny Poranek TVP INFO „Pamiętamy” (od godz. 5.55 do godz. 11.00), a w nim m.in. relacje z Katynia i innych miejsc związanych z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, goście w studiu, felietony poświęcone uroczystościom.

Doświadczenie miłości – dziennik z podróży Ks. Kazimierza Orzechowskiego”, reż.Zbigniew Dzięgiel (godz. 23.45) W tradycji wielu wierzeń liczba 7 jest uznawana jako szczęśliwa lub święta. Z tylu też części, odpowiadających siedmiu dniom tygodnia, składa się film, który jest zapisem wędrówek ks. Kazimierza Orzechowskiego po Ziemi Świętej. Kolejno odwiedza on Jerozolimę, Betlejem, Hajfę, Górę Oliwną, Pustynię Judzką i Galileę. Spotyka on tam m.in. polskich Żydów, karmelitę bosego o. Daniela Rufeisena czy siostrę Rafaelę, która prowadzi sierociniec zwany „Domem Pokoju”. Rozmawiał z nimi o miłości - Boga, bliźniego, narodu, ojczyzny. Obrazom z Ziemi Świętej towarzyszą fragmenty Psalmów z Biblii Tysiąclecia, które czyta ks. Orzechowski, a także tradycyjna muzyka żydowska, arabska i chrześcijańska.

10 kwietnia

Transmisja katyńskich uroczystości z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego (od godz. 9.30 do godz. 12.00)
Konferencja prasowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego (ok. godz. 12.30)
Spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Polonią (ok. 14.30)
Specjalne wydanie programu Marii Przełomiec „Studio Wschód”, a w nim m.in. podsumowanie rocznicowych wydarzeń (godz. 16.00)

 „Katyń- 60 dni na planie” , reż. Therry Paladino ( godz. 23.20) Sześć lat pracy nad scenariuszem, siedem tysięcy statystów na planie, najznakomitsi aktorzy średniego i młodego pokolenia.Andrzej Wajda przystąpił do realizacji filmu fabularnego o Katyniu, który - jak sam twierdzi - jest jednym z najbardziej osobistych projektów w jego życiu. W dokumentalnym zapisie z pracy na planie reżyser zwierza się, czym jest dla niego ten film i w jaki sposób nad nim pracuje. Z kolei o wysiłku organizacyjnym opowiada producent Michał Kwieciński. O jego ogromie niech świadczy chociażby fakt, że kostiumolodzy zebrali ze wszystkich polskich magazynów wszystkie możliwe kostiumy z epoki i że równoległa realizacja jakiegokolwiek innego filmu o tamtych czasach byłaby niemożliwa. Praca przy filmie była także wyzwaniem dla aktorów, którzy mierząc się z takim tematem, musieli uczynić wszystko, by nie popaść w patos, by przedstawić żywych ludzi z ich wszystkimi słabościami, prawdziwymi uczuciami i namiętnościami. Starszym aktorom Andrzej Wajda dał szansę przeżycia kawałka prawdziwej historii, młodszym - mistrzowską szkołę zawodu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...