reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Przyczyny wybuchu w Czarnobylu w Discovery

dodano: 2010-04-07 14:15 | aktualizacja: 2010-04-07 14:46
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery Networks EMEA

Discovery Historia Logo bez TVN Discovery prezentuje nowy cykl programów dokumentalnych dotyczący katastrofy z 1986 r. w Czarnobylu. Jak ta tragedia wpłynęła na ludzi i przyrodę blisko ćwierć wieku po wybuchu elektrowni, będzie można dowiedzieć się w trzech dokumentach: „Czarnobyl – życie w strefie śmierci”, „Czarnobyl – w cieniu reaktora” i „Bitwa o Czarnobyl”. Pierwsze premierowe odcinki już 26 kwietnia 2010 r. w Discovery World i Discovery Historia.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zobacz jak katastrofa w Czarnobylu wpłynęła na ludzi i przyrodę blisko ćwierć wieku po wybuchu elektrowni.

„Czarnobyl – życie w strefie śmierci” (ang. Chernobyl – life in the dead Zone)
Premiera: poniedziałek, 26 kwietnia 2010 r., godz. 20:00 na kanale Discovery World

„Czarnobyl – w cieniu reaktora” (ang. Chernobyl - The Unknown Story)
Premiera: poniedziałek, 26 kwietnia, godz. 17:00 na kanale Discovery Historia

„Bitwa o Czarnobyl” (ang. Battle of Chernobyl)
Premiera: poniedziałek, 26 kwietnia, godz. 17:50 na kanale Discovery Historia

To była bardzo ciepła noc z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. Nic nie zapowiadało nadchodzącej tragedii. Obsługa czwartego reaktora w Czarnobylu kilkanaście minut po godzinie 1:00 decyduje się przeprowadzić eksperyment polegający na znacznym zmniejszeniu mocy reaktora. By przebiegał bez zakłóceń pracownicy elektrowni wyłączają automatyczne systemy zabezpieczające. Reaktory czarnobylskie, typ RBMK-1000, przy niskiej mocy są bardzo niestabilne – zamiast spadku mocy następuje gwałtowne, niekontrolowane jej zwiększenie. Automatyczne systemy zabezpieczające są wyłączone. O 1:23 obsługa próbuje włączyć zabezpieczenia, te jednak się nie uruchomiają. Już wtedy reaktor produkuje sto razy więcej energii niż jest to dopuszczone. Wraz ze wzrostem energii rośnie temperatura.

Najpierw jeden wybuch, potem następny. Ważąca dwa tysiące ton płyta zrywa się z reaktora, niszcząc budynek czwartego reaktora, wywołuje pożar. Radioaktywny pył przedostaje się do powietrza. Trwający 10 dni pożar wyrzuca do atmosfery następne tony radioaktywnych popiołów.

3 osoby giną w wyniku odniesionych ran, 7 umiera po kilku dniach. Z 237 osób pracujących w elektrowni oraz ratowników przybyłych na miejsce, w wyniku napromieniowania w ciągu kilku tygodni umiera 28. W sumie bezpośrednich zgonów jest 41.

Prypeć, miasto w którym przed katastrofą mieszkało blisko 45 tysięcy ludzi, dziś jest całkowicie wyludnione. Wokół Czarnobyla, z 30-kilometrowej strefy, w ciągu 10 dni ewakuowano ponad 160 tysięcy osób. To co było dramatem dla ludzi, okazało się zbawienne dla mieszkających tam zwierząt. Odrodziły się populacje wilka szarego, jelenia, łosia, żubra i wielu innych.

Do dziś, mimo że od katastrofy minęły 24 lata, nie wszystko jest całkowicie wyjaśnione. Nadal nie wiadomo dokładnie, jakie i ile substancji radioaktywnych wydostało się z reaktora. Chmury (z najgroźniejszymi jod-131 i cez-137) przemieściły się nad Rosję, Ukrainę, Białoruś, Gruzję, Polskę, Szwecję, Niemcy i Bułgarię. Nie do końca znane są skutki napromieniowania milionów Europejczyków. Czy wzrost zachorowalności na niektóre z chorób jest jego wynikiem? Przed katastrofą na terenie Ukrainy notowano tylko 5 przypadków raka tarczycy u dzieci, po wybuchu liczba zwiększała się od 22 rocznie, przez 41 aż do 682 w 1995 roku.

Według Zbigniewa Jaworowskiego (w 1986 roku – Kierownik Zakładu higieny Radiacyjnej Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej) skutki wybuchu w Czarnobylu dla Polaków nie są duże. Dawka promieniowania zewnętrznego, które przenika nasze ciało, była zwiększona trzykrotnie, co oznacza, że nie była groźna dla dorosłych osób. Polska była jedynym krajem, który miał dostateczną ilość lekarstwa przeciw chorobie popromiennej u dzieci. 11,5 milionów dzieci w Polsce dostało profilaktyczną dawkę płynu Lugola.

Dziś czwarty reaktor, a właściwie jego ruiny, pokrywa betonowo-stalowy „sarkofag”. Przy jego budowie pracowała ogromna armia ludzi: żołnierzy, strażaków, ochotników bez żadnych zabezpieczeń. Do dziś nie wiadomo ilu tych „likwidatorów” było – czy 400 tysięcy, czy jak mówią inne dane prawie milion. Niektóre dane mówią o liczbie ponad 30 tysięcy, którzy dziś skarżą się na różne choroby. Sam zaś „sarkofag” pod wpływem promieniowania się kruszy się i wymaga ciągłych i kosztownych napraw.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...