reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Muzyczny maj w Zone Europa

dodano: 2010-04-19 16:05 | aktualizacja: 2010-04-19 16:41
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Zona Europa

Zone Europa W majowe piątkowe wieczory Zone Europa wyemituje cztery klasyczne, wielokrotnie nagradzane musicale. Dzieła m.in. Vincente’a Minnellego czy Blake'a Edwardsa stanowią dziś klasykę gatunku i mają swoje miejsce w historii kina. Feeria barw, piękna muzyka i taniec w najlepszym wykonaniu - to wszystko czeka widzów Zone Europa już w maju 2010 roku, w cyklu „Zone Europa tańczy i śpiewa”.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
7 maja br. zostanie wyemitowany "Amerykanin w Paryżu", musical w reżyserii Vincente’a Minnellego (ojca słynnej Lizy). Obraz zdobył m.in. sześć Oscarów (w tym dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz i zdjęcia) oraz Złoty Glob w 1951 roku. Film opowiada historię amerykańskiego żołnierza Jerry'ego (w tej roli Gene Kelly), który po zakończeniu wojny przybywa do Paryża, aby podszkolić swój warsztat malarski. Talent, jaki w sobie odkrywa, nie idzie jednak w parze z sukcesami materialnymi. Chłopak ledwo wiąże koniec z końcem. Pomocną dłoń wyciąga do niego piękna milionerka - Milo Roberts (Nina Foch), zainteresowana nie tylko malarstwem Jerry'ego. Chłopak zakochuje się jednak w innej. Wybranką serca Jerry'ego jest Lise, narzeczona jego przyjaciela. Sytuacja na pozór skomplikowana nie jest jednak bez wyjścia. Wspaniałe sekwencje taneczne, feeria barw i kolorów, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki George'a Gershwina sprawia, że mimo upływu lat, Amerykanin w Paryżu nie traci nic na swojej atrakcyjności.   
 
Tydzień później, 14 maja br., Zone Europa pokaże kolejny, klasyczny już dziś musical "Gigi", również w reżyserii Vincente’a Minnellego. "Gigi" to właściwie komedia muzyczna utrzymana w konwencji musicalu. Podobnie jak "Amerykanin w Paryżu", również film "Gigi" okazał się tryumfatorem nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, zdobywając aż dziewięć Oscarów w 1959 roku, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię i scenariusz. Film opowiada historię młodziutkiej dziewczyny - Gigi (w tej roli Leslie Caron) sieroty, wychowywanej w Paryżu przez babkę i ciotkę, które szukają dla dziewczyny męża. Niebawem pojawia się idealny kandydat – Gaston, bratanek przyjaciela domu, Honore Lachaille’a. Gdy dziewczyna dowiaduje się, że stała się przedmiotem umowy między konkurentem a jej opiekunkami, wpada w gniew i postanawia sprzeciwić się planom rodziny. Tymczasem Gaston zaczyna czuć do Gigi coś więcej. Wzruszająca, brawurowo zrealizowana i zagrana komedia muzyczna nie pozwoli nudzić się nawet przez chwilę.   

21 maja br. Zone Europa wyemituje film w reżyserii Herberta Rossa pt. "Do widzenia, panie Chips". Tytułowy pan Chips (Peter O'Toole zdobył za tę rolę nagrodę Złotego Globu oraz nominację do Oscara) to nauczyciel rozpoczynający pracę w elitarnej męskiej szkole w Brookfield. Chips, a tak naprawdę Arthur Chipping, to zasadniczy i surowy nauczyciel, niezbyt popularny wśród uczniów. Jego życie i podejście do świata zmieniają się diametralnie, gdy poznaje uroczą aktorkę musicalową Katherine Bridges (Petula Clark). Dzięki nowej miłości i zmianie w podejściu do życia, Chipping staje się prawdziwym autorytetem i ulubieńcem wśród swoich wychowanków. Wysmakowany styl realizacyjny Rossa, wspaniała gra aktorów i niezapomniana muzyka Johna Williamsa to znaki rozpoznawcze filmu.

Miesiąc musicali zamknięty zostanie 28 maja br. filmem "Victor Victoria" w reżyserii Blake'a Edwards'a, twórcy miedzy innymi niezapomnianego Śniadania u Tiffanyego czy cyklu komedii o Różowej Panterze. W Paryżu lat 30. poznajemy angielską sopranistkę Victorię, nie mogącą znaleźć pracy w swoim zawodzie. Pomaga jej Todd, homoseksualista pracujący w jednym z lokali, proponując Victorii niecodzienne rozwiązanie. Todd namawia Victorię, by występowała na scenie jako transwestyta Victor. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę. Sprawa komplikuje się, gdy Victoria poznaje chicagowskiego gangstera Kinga Marchanda. Przezabawna komedia muzyczna łącząca ciekawe układy choreograficzne, muzykę i śpiew. Film otrzymał nominację do Oscara w siedmiu kategoriach (zdobywca statuetki za muzykę), został również uhonorowany francuskim Cezarem, Złotym Globem (dla Julie Andrews) i nagrodą Grammy za muzykę filmową.

Piątkowa premiera filmowa – "Zone Europa Tańczy i Śpiewa":

"Amerykanin w Paryżu" emisja: 7.05.2010, godz. 20:00, powt. 08.11.2009, godz. 20:00, 13.05.2009 godz. 8:00 i 18:00

"Gigi" emisja: 14.05.2010, godz. 20:00, powt. 15.05.2010, godz. 15:40, 20.05.2010 17:55

"Do widzenia, panie Chips" emisja:  21.05.2010, godz. 20:00, powt. 22.05.2010, godz. 15:40, 27.05.2010, godz. 14:50

"Victor Victoria" emisja: 28.05.2010, godz. 21:55


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...