reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podpisano umowę TVP-TP Emitel na III mux

dodano: 2010-04-28 13:14 | aktualizacja: 2010-04-28 14:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: tvp/emitel

tp_emitel_logo_gif.gif Telewizja Polska S.A. i firma TP Emitel podpisały umowę, na mocy której kanały TVP S.A. będą emitowane w tzw. trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Tym samym TVP rozpoczyna erę naziemnego nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Emitel zapewni wysoką jakość tej emisji przez kolejne 10 lat. Nowa, cyfrowa technologia nadawania naziemnego umożliwi odbiór pełnej oferty kanałów tematycznych Telewizji Polskiej, zwiększy jej dostępność, poprawi jakość obrazu i dźwięku oraz umożliwi korzystanie z nowatorskich usług dodatkowych. Uruchomienie trzeciego multipleksu następować będzie etapami.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W pierwszej fazie, jeszcze w tym roku, sygnał będzie dostępny w  województwach mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Niestety znowu poszkodowana będzie najgęściej zaludniona część Polski, czyli Śląsk i Małopolska. Zasięg emisji będzie systematycznie zwiększany, a docelowo, już za kilkanaście miesięcy, sygnał będzie docierał do ponad 98 procent mieszkańców Polski. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsze nadajniki III multipleksu powinny ruszyć testowo w wyznaczonym terminie, czyli w sierpniu 2010, ale możliwe, że część nadajników ruszy do listopada 2010. Takie terminy są wstępnie rozważane, ale Emitel może znacznie przyspieszyć cyfryzację, mając zgodę na pełne działania co do III multipleksu.W tej chwili nie mówi się oficjalnie o ofercie, ale przypuszczalnie obejmie ona kanały: TVP HD, TVP Sport, TVP Historia i TVP Kultura.

- Jesteśmy świadkami wydarzeń kluczowych dla przyszłości telewizji publicznej i rozwoju rynku medialnego w Polsce. To rewolucja na miarę wprowadzenia telewizji kolorowej. Trzeci multipleks umożliwi TVP S.A. wypełnianie powinności wobec wszystkich Polaków, by dostarczać programy o najwyższych walorach informacyjnych, edukacyjnych, rozrywkowych – w najlepszej jakości technicznej. Zwiększając dostępność i atrakcyjność naszej oferty liczymy na zrozumienie naszych widzów dla zobowiązań abonamentowych. Pierwsze jest bowiem nierozerwalnie związane z drugim – mówi Romuald Orzeł, prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A. – Cieszymy się, że naszym partnerem w realizacji tego ważnego projektu jest firma Emitel, z którą łączy nas wieloletnia historia udanej współpracy.

Wydatki TVP S.A. z tytułu realizacji umowy z Emitelem wyniosą przez najbliższych 10 lat około 615,6 mln zł. To prawie dwieście milionów mniej, niż szacowano na etapie przygotowywania warunków przetargu. Emitel, spółka zależna Telekomunikacji Polskiej S.A., będzie odpowiadać za emisję III multipleksu, przesyłanie sygnału, w tym regionalizację programu oraz budowę i obsługę platformy teleinformatycznej.

- Dzisiejsza umowa to bardzo ważne wydarzenie dla naziemnej telewizji cyfrowej – dzięki temu już za kilka miesięcy pierwsi widzowie obejrzą programy telewizji publicznej w cyfrowej jakości – powiedział Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.
- Decyzja TVP o wyborze Emitela na partnera ma dla nas ogromne znaczenie - od kilku lat aktywnie uczestniczymy w procesie cyfryzacji, za pośrednictwem nadajników Emitela testowa emisja cyfrowa  dociera już do ok. 20% mieszkańców kraju. Umowa oznacza dla nas także rozszerzenie współpracy z jednym z naszych strategicznych partnerów, jakim jest Telewizja Polska  – dodał.

Partnerzy – strony umowy

Emitel jest czołowym operatorem naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. Świadczy usługi w zakresie analogowej i cyfrowej emisji naziemnej oraz transmisji sygnałów telewizyjnych i radiofonicznych. Firma posiada największą w Polsce własną infrastrukturę – ponad 300 obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości powyżej 200 metrów). Testy naziemnej telewizji cyfrowej Emitel prowadzi od 2001 roku. W 2009 roku Emitel uruchomił testy cyfrowego radia DAB+ w Warszawie i Wrocławiu.

TVP S.A. to obecnie największy nadawca telewizyjny w Polsce i jeden z największych publicznych nadawców europejskich. Jej programy gromadzą 42 proc. całej widowni telewizyjnej, a dwie główne anteny – TVP1 i TVP2 – zajmują najwyższe miejsca w statystykach oglądalności. Wśród dziesięciu audycji o największej widowni w 2009 roku wszystkie były emitowane w TVP. Podpisana umowa przyczyni się do umocnienia pozycji TVP na krajowym rynku mediów, a także w negocjacjach z zagranicznymi kontrahentami.

Telewizja Polska S.A., dysponująca unikatowym zapleczem technologicznym, od lat wspólnie z firmą Emitel prowadzi w kraju testy naziemnej telewizji cyfrowej. Już dzisiaj sygnał DVB-T może dzięki tej współpracy odbierać w woj. mazowieckim, wielkopolskim i lubuskim około 20 proc. mieszkańców Polski. 26 lutego 2010 Emitel otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na kontynuowanie tej emisji do końca maja 2010 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

175 zł Więcej...