reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia na 19,2E w MPEG-2

dodano: 2010-06-01 19:19 | aktualizacja: 2010-06-01 19:55
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: Inf. własna

tvp Okazało się, że nie trzeba było długo czekać - protesty widzów zgłaszane do TVP wymusiły przełączenie trzech kanałów: TVP Info (wersja warszawska), TVP Kultura i TVP Historia z MPEG-4 do MPEG-2. Zaowocowało to powrotem kanałów na wszystkie odbiorniki cyfrowe (jeśli brak obrazu - może być konieczne ponowne wyszukanie serwisów z tp. 59 - 10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 7/8).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niestety zmiany zaowocowały pogorszeniem jakości wszystkich serwisów. Zredukowano rozdzielczość kanałów TVP do 544x576. TV Trwam zachowała dotychczasową jakość techniczną (rozdzielczość obrazu: 704x576).

Mamy więc sytuację, w której sama TVP nadaje swoje kanały w gorszej jakości, niż CYFRA+ z 13°E (jest tam wyższa rozdzielczość obrazu). Jednocześnie TVP wypada bardzo blado na tle innych publicznych nadawców europejskich, którzy jeśli już emitują przekaz samodzielnie, to z należytą jakością. Warto popatrzeć na kanały ZDF i ARD.

Aktualny stan paczki TVP nadawanej z tp. 59 (10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK) satelity Astra 1KR (19,2°E):

- TVP 1 (MPEG-4, kod.: NDS VideoGuard)
- TVP 2 (MPEG-4, kod.: NDS VideoGuard)
- TVP Info (MPEG-2, wersja warszawska, wybrane pozycje programowe kodowane w NDS VideoGuard)
- TVP Sport (MPEG-4, kod.: NDS VideoGuard)
- TVP Polonia (MPEG-2, FTA)
- TVP Historia (MPEG-2, FTA)
- TVP Kultura (MPEG-2, FTA)
- TV Trwam (MPEG-2, FTA)
- Belsat TV (MPEG-2, FTA)
- TVP HD (MPEG-4/HD, kod.: VideoGuard)
- Radio Maryja (FTA)
- komplet stacji Polskiego Radia: PR 1/2/3/Euro/Dla Zagranicy/Obrady Parlamentu (AC3, FTA)

Być może udałoby się wybrnąć, gdyby z Astry wreszcie wyłączono zbędny Belsat TV. Podjęcie tego kroku było zapowiadane, a do tej pory nie zostało doprowadzone do skutku. Jego przekaz z tej pozycji satelitarnej jest zbędny, bo nie trafia do grupy docelowej. Jest od wielu miesięcy równoległa emisja z 4,8°E, więc utrzymywanie przekazu z 19,2°E jest bez sensu (dosył można zrealizować inaczej), a w obecnej sytuacji, gdy TVP nie jest w stanie zapewnić wystarczającej pojemności satelitarnej na przekaz własnych kanałów - wręcz szkodliwe.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

189 zł Więcej...

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...
reklama