reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mux2 od września, a mux3 od października?

dodano: 2010-06-04 12:14 | aktualizacja: 2010-06-05 23:15
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf. wł./media2.pl/Dziennik Gazeta Prawna

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Zgodnie z najnowszymi postanowieniami w sprawie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, pierwszy multipleks (mux1) będzie składał się z kanałów TVP1, TVP2, TVP INFO oraz 4 zwycięzców konkursu, natomiast w drugim multipleksie (mux2) znajdą się kanały nadawców komercyjnych (TVN, Polsat, TV Puls, TV4). Przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski, wyraził nadzieję, że we wrześniu 2010 roku sygnałem cyfrowym będzie już pokryte 80 proc. powierzchni kraju, o ile nowo wybrana rada nie zniweczy tych ustaleń. Wydaje się, że październik 2010 będzie krytycznym okresem - wtedy powinien ruszyć mux2, a 27.10.2010 - mux3.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W piątek, 4 czerwca br. projektem wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) zajął się rząd i wygląda na to, że nadawcy i urzędy odpowiedzialni za ten proces w końcu doszli do porozumienia. Ich celem jest osiągnięcie sukcesu przed końcem kadencji. Według wielu zainteresowanych, to właśnie perspektywa skrócenia kadencji KRRiT zaowocowała długo oczekiwanym porozumieniem z UKE, co blokowało start nadajników DVB-T.

Sygnał analogowy ma być ostatecznie wyłączony do 31 lipca 2013 roku. Pytanie czy zdążymy do tego czasu? Według pierwotnego harmonogramu naziemna telewizja cyfrowa powinna już dziś działać w ponad 30 miastach. Zamiast tego mamy tylko testy w Warszawie, Poznaniu i Zielonej Górze. 1 czerwca 2010 wyłączono też nadajniki MPEG-2 w Suchej Górze i Skrzycznem, co w obecnej sytuacji powodziowej można określić, jako mocno nieprzemyślanym posunięciem, bo bez powiadomienia nagle odcięto ludzi od informacji z lokalnych kanałów TVP Rzeszów i TVP Katowice. Nie załączono w to miejsce, choćby testowo transmisji w MPEG-4.

Zgodnie z nowymi ustaleniami, na początku w cyfrowej jakości ma być nadawanych 16 darmowych kanałów, w tym TVP, TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls. Nadawcy komercyjni otrzymają drugi multipleks (mux2), w którym będą mogli zamieścić po dwa kanały (jeden ogólnodostępny oraz dodatkowy). TV 4 planuje kanał z serialami, TVN chce umieścić TVN7, TV Puls uruchomi kanał dla dzieci, a Polsat na razie nie ujawnia swoich planów. Z zapowiedzi TVN, jeśli wszystkie urzędy wydadzą zgodę na emisję w mux2, to taki multipleks powinien ruszyć w wybranych lokalizacjach już w miesiąc po wydaniu zgody. Jednak zapowiedzi z mediów mówią o terminie wrzesień/październik 2010.

W 2010 roku ma także ruszyć trzeci multipleks (mux3) - start 27.10.2010, na którym udostępnione będą kanały tematyczne Telewizji Polskiej. Na razie nadawca publiczny ma w swojej ofercie: TVP HD, TVP Sport, TVP Historia i TVP Kultura. Dziwne, że publiczny nadawca nie robi nic, aby testowo wcześniej włączyć TVP HD i TVP Sport z mux3, by zwiększyć oglądalność podczas piłkarskich MŚ w RPA.

Także decyzje urzędników i nadawców powinny być bardzo przychylne dla DVB-T ze względu na sytuację powodziową w kraju. NTC bardzo by tu pomogła w informowaniu obywateli o zagrożeniach i pomocy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...