reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Stealth - niewidzialny samolot” w Discovery Historia

dodano: 2010-06-18 13:41 | aktualizacja: 2010-06-18 14:13
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN W programie „Stealth - niewidzialny samolot” poznamy historię kluczowej dla wojska technologii. Przyjrzymy się budowie samolotów od U-2 po F-117 Nighthawk. Naukowcy, historycy i lotnicy podzielą się z nami opiniami na temat technologii stealth, która zrewolucjonizowała i zdominowała współczesne pole walki.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W marcu 1999 roku, podczas wojny w Kosowie, podpułkownik Dale Zelko, pilotujący niewykrywalny dla radarów bombowiec F-117, zauważył dwa pociski, wynurzające się z chmur i lecące w jego stronę. Coś co miało się nigdy nie wydarzyć, stało się – Serbom udało się zestrzelić „niewidzialny” bombowiec. Dale Zelko na szczęście zdążył się katapultować i został uratowany niedługo po wypadku. Jednakże zdjęcia zestrzelonego bombowca bardzo szybko obiegły cały świat. Armia USA była wstrząśnięta. Jej tajna broń dostała się w ręce wroga. Jak to się stało, że na pozór niezniszczalny i niewykrywalny samolot został namierzony i zestrzelony?

Program dokumentalny "Stealth - niewidzialny samolot" przestawia kolejne etapy konstrukcji niewykrywalnego samolotu wojskowego. Pierwszy samolot używany do dalekiego zwiadu to SR-71 Blackbird. Był co prawda wykrywalny przez radary, ale dzięki swojej szybkości i pułapowi był nieosiągalny dla systemów obronnych przeciwnika. Latał z prędkością trzy razy szybszą od dzwięku i osiągał pułap do 28 kilometrów, co oznaczało, że był trudny do wykrycia przez systemy obronne. W kabinie mieściły się tylko dwie osoby – pilot oraz operator sprzętu zwiadowczego. Samolot ten był nieuzbrojony, wykorzystywany tylko w celach zwiadowczych. Później jego rolę przejęły tańsze w utrzymaniu satelity zwiadowcze i bezzałogowe samoloty szpiegowskie. Jednakże technologia i doświadczenia z eksploatacji SR-71 Blackbird były wykorzystane przy konstruowaniu niewidzialnych dla radarów bombowców oraz myśliwców.

„Stealth - niewidzialny samolot”
(ang. „Stealth – Flying Invisible”)
premiera w poniedziałek, 5 lipca o 22:00 na kanale Discovery Historia


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...