reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Szpiegowskie porachunki: ZSRR-USA” w Discovery Historia

dodano: 2010-06-21 11:08 | aktualizacja: 2010-06-21 11:44
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Kanał Discovery Historia wprowadza do swojej oferty nowy program "Szpiegowskie porachunki: ZSRR - USA", który odsłania fascynujące kulisy tajnych operacji przeprowadzanych przez agencje wywiadowcze dwóch największych mocarstw świata. Premiera w sobotę 10 lipca br. o godzinie 22:00.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Seria "Szpiegowskie porachunki: ZSRR - USA" opowiada o pierwszych przejawach wrogości z początku XX wieku, kiedy w ZSRR pojawił się tajny agent amerykański Ksenofon Kalamatiano, a z USA powrócił młody Ludwig Martens.
Kiedy drugą wojnę światową zastąpiła zimna wojna a przez Europę przeciągnięto żelazną kurtynę, rozpętała się prawdziwa wojna wywiadów. Był to najgorętszy okres w historii KGB i CIA.

Amerykańskie służby wywiadowcze starały się uzyskać jak najwięcej informacji na temat radzieckich programów budowy nowoczesnych czołgów, samolotów i okrętów, planów Kremla dotyczących podziału Niemiec, współpracy z Kubą czy rozmieszczenia broni atomowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Szpiegostwo w totalitarnym państwie jakim był Związek Radziecki stanowiło dla amerykańskich służb nie lada wyzwanie. Mimo to CIA udało się poznać kilka najgłębiej skrywanych sekretów KGB.

KGB nie pozostawał jednak w tyle. Werbował sympatyzujących z ruchami lewicowymi naukowców, urzędników i dziennikarzy w USA. Wykradał plany amerykańskich samolotów, łamał amerykańskie kody szyfrujące, wspierał ruchy społeczne sprzeciwiające się polityce rządu a także inspirował demonstracje i protesty.

Jednym z największych sukcesów KGB była głęboka penetracje amerykańskiego programu atomowego. Działalność radzieckich szpiegów w USA i informacje, jakie nadsyłali do Moskwy, w wydatny sposób przyspieszyły budowę pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Jak to był możliwe, że amerykańskie służby kontrwywiadowcze dopuściły do daleko idącej penetracji projektu Manhattan?
Przyjrzyjmy się kolejnym wzlotom i upadkom zarówno CIA jak i KGB. W programie zobaczymy unikalne materiały archiwalne. 

"Szpiegowskie porachunki: ZSRR – USA" (ang. Spy Duel: UDSSR-USA)
Premiera: sobota 10 lipca br. o godz. 22:00 na kanale Discovery Historia
Emisja kolejnych odcinków: w soboty o godz. 22:00


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + DVB-T/T2/C Tuner

Zestaw Homatics BOX Q z DVB-T/T2/C Dongle to najpotężniejszy odtwarzacz...

469 zł Więcej...