reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Dzieje ludzkości w obliczu klimatu” w Discovery World

dodano: 2010-06-21 13:58 | aktualizacja: 2010-06-21 14:45
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery World

Discovery World wprowadza do swojej ramówki nowy program "Dzieje ludzkości w obliczu klimatu", który przedstawia 200 tysięcy lat walki człowieka z kapryśnym klimatem Ziemi. Już w pierwszym odcinku znany aktor i dziennikarz Tony Robinson wyrusza w podróż do Afryki, aby poznać bliżej historię początków gatunku homo sapiens. Premiera w niedzielę, 18 lipca 2010 r., o godzinie 16:00.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
"Dzieje ludzkości w obliczu klimatu" - opisy odcinków:
    
Odcinek 1: Triumf Homo sapiens (ang. Man on Earth with Tony Robinson: Triumph of Homo Sapiens)
Emisja: niedziela, 18 lipca, godz. 16:00

Niedługo po tym, jak pierwsi ludzie pojawili się na Ziemi, 190 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Etiopii, gatunkowi ludzkiemu zagroziła epoka lodowcowa. Temperatura na Ziemi była niższa o 5˚C niż obecnie, było sucho i zimno. Populacja ludzi spadła do 10 tys. Przed wyginięciem ocaliło człowieka nagłe ocieplenie klimatu. Temperatura na Ziemi w przeciągu 100 lat podniosła się o 5˚C, co całkowicie zmieniło wygląd naszej planety. Ludzie szybko zaczęli ją kolonizować. Dotarli nawet na tereny dzisiejszej Syberii. Niedługo po tym nastała następna epoka lodowcowa. Jak człowiekowi udało się ją przetrwać? Dlaczego lepiej przystosowany do zimna Neandertalczyk wymarł?

Odcinek 2: Narodziny cywilizacji (ang. Man on Earth with Tony Robinson: Birth of Civilisation)
Emisja: niedziela, 25 lipca, godz. 16:00

Globalne ocieplenie klimatu, jakie nastąpiło po epoce lodowcowej, która przyczyniła się do wyginięcia Neandertalczyków, przyniosło ludziom szybki rozwój. 12 tys. lat temu temperatura na Ziemi podniosła się o 5˚C w zaledwie kilka dekad. Był to koniec ostatniego zlodowacenia naszej planety. Przyniósł on ogromne zmiany dla człowieka. Po 190 tys. latach koczowniczego życia, człowiek zaczął się osiedlać. Nasi przodkowie w Europie zajęli się rolnictwem. Natomiast w Afryce ogromna susza na obszarze dzisiejszej Sahary spowodowała, że ludzie zamieszkiwali  wzdłuż Nilu. Na ograniczonej przestrzeni musieli nauczyć się przetrwać a także wypracować zasady współistnienia, co było podstawą utworzenia Królestwa Egiptu. 500 lat później to samo ocieplenie klimatu spowodowało katastroficzne w skutkach topnienie pokrywy lodowej w Kanadzie. Niewyobrażalne ilości wody spłynęły do Oceanu. Wystarczył niecały rok, żeby Anglia zamieniła się w wyspę i żeby powstało Morze Czarne, zatapiając przy tym osady ludzkie, które powstały na tym terenie. Co się stało z ludźmi, którzy uprawiali te żyzne ziemie?

Odcinek 3: Zabójczy klimat (ang. Man on Earth with Tony Robinson: Killer Climate)
Emisja: niedziela, 1 sierpnia, godz. 16:00

Znany aktor oraz dziennikarz Tony Robinson zwiedza ruiny wielkich cywilizacji sprzed 2 tys. lat. Chce poznać przyczynę ich upadku. Czy były to zmiany klimatu? W południowoamerykańskiej dżungli bada podłoże upadku cywilizacji Majów. Okazuje się, że to wieloletnia susza spowodowała katastrofę, Majów nie uratowały błagalne modlitwy o ratunek. W tym samym czasie dr Joy Singarayer sprawdza na Grenlandii, jak mała epoka lodowcowa w XIII wieku zniszczyła rozwiniętych cywilizacyjnie Wikingów, a dlaczego prymitywni Eskimosi przetrwali w tak niesprzyjającym klimacie.
Natomiast dr Jago Cooper bada na terenie Ameryki Północnej opuszczone skalne miasto. Czy to drastyczna zmiana klimatu, jaka miała miejsce 750 lat temu uczyniła Indian bezdomnymi?
 
Odcinek 4: Czasy nowożytne (ang. Man on Earth with Tony Robinson: Modern World)
Emisja: niedziela, 8 sierpnia, godz. 16:00

W ostatnim odcinku przyjrzymy się bliżej społeczeństwom, takim jak nasze. Zobaczymy jak przetrwały one okresowe zmiany klimatu, a na dodatek rozwinęły się. W Peru lud Hauri przetrwał wielką suszę, a na dodatek wypracował nowe metody odnajdywania wody i gospodarki wodą, co przyczyniło się do jego rozwoju a także powstania nowego imperium. W Europie mała epoka lodowcowa ze średniowiecza spowodowała epidemię „czarnej śmierci”. Mimo to Europa po przejściu zarazy weszła na drogę szybkiego rozwoju. Okres rewolucji przemysłowej a także globalizacji  mógł się rozpocząć dzięki stabilnemu klimatowi. Jednak wszystko wskazuje na to, że ta epoka zbliża się ku końcowi. Jak sobie poradzimy z następną zmianą klimatu? Czy wyjdziemy z tego cali?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...