reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

9. Konferencja Technik Szerokopasmowych

dodano: 2010-09-10 14:35 | aktualizacja: 2010-09-10 14:41
autor: Anita Dąbek | źródło: VECTOR

Vector W tym roku firma VECTOR zorganizowała Konferencję Technik Szerokopasmowych już po raz dziewiąty, tym razem pod hasłem „Cyfryzacja świata cyfryzacją sieci”. Tegoroczne spotkanie branży było nie tylko inspirującą debatą na temat kierunków rozwoju sektora komunikacji kablowej, ale przede wszystkim stało się ono ważną rozmową o partnerstwie i przekonującym zaproszeniem do współpracy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W dniach 1-3 września br. w Hotelu Nadmorskim w Gdyni spotkało się ponad 150 przedstawicieli sektora komunikacji kablowej z Polski i zagranicy. Konferencję otworzył Prezes Zarządu VECTOR - Jacek Kajut prezentacją na temat VECTOR - lidera w integracji rozwiązań telekomunikacyjnych na polskim rynku oraz producenta rozwiązań do budowy infrastruktury sieci dla europejskich operatorów kablowych.

Kolejny głos w debacie zabrał Larry Richards, Wiceprezes Działu Zarządzania Produktem w ARRIS, przedstawiając portfolio wspólnie wypracowanych przez firmy ARRIS i VECTOR rozwiązań, które pozwalają operatorom kablowym świadczyć usługi nowej generacji. Prezentacja dotyczyła wspólnych działań rynkowych ARRIS i VECTOR, w ramach której firmy będą pracowały na rzecz sprzedaży połączonej oferty optyki stacyjnej, węzłów optycznych, wzmacniaczy szerokopasmowych oraz rozwiązań RFoG i EPON.

Podczas tegorocznej Konferencji Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Jerzy Straszewski przedstawił dane dotyczące krajowego sektora telekomunikacyjnego oraz zarysował projekt doradztwa dla operatorów telewizyjnych w zakresie dostępu do cyfrowej telewizji naziemnej oraz cyfryzacji sieci kablowych. Wg badań prowadzonych przez PIKE małe i średnie przedsiębiorstwa w ciągu najbliższych lat będą potrzebować ok. 100 tys. dekoderów. W podsumowaniu J. Straszewski podkreślił, iż polskie sieci kablowe są zmodernizowane i przygotowane do świadczenia usług telewizji cyfrowej, a usługa telewizji cyfrowej istnieje już w prawie połowie badanych sieci kablowych.

Konferencja Technik Szerokopasmowych stała się również doskonałą okazją do zaprezentowania wyników badań projektu ReDeSign, mającego na celu rozwój technologii, które nie tylko wydłużą sprawność użytkową obecnie stosowanej architektury hybrydowych sieci światłowodowych (Hybryd Fibre Coax, HFC), ale również pozwolą określić najbardziej ekonomiczne sposoby przechodzenia operatorów kablowych w kierunku bardziej przyszłościowych rozwiązań. Wyniki badań konsorcjum mają przyczynić się do rozwoju branży operatorów kablowych na przestrzeni lat 2008-2018. W celu zapewnienia szerokiej popularyzacji wyników własnej pracy konsorcjum współpracowało z organizacjami normatywnymi, takimi jak DVB i CENELEC. W ramach prac ReDeSign firma VECTOR zajęła się rozwojem wzmacniacza RF w oparciu o technologię GaN. Dzięki technologii azotku galu urządzenie BETA PRO 33G może pracować z wyższymi temperaturami i wyższymi napięciami, co w efekcie umożliwia osiągnięcie w sieci lepszych parametrów sygnału.

Dużym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszył się panel dyskusyjny „Usługi telewizji cyfrowej - kupować sygnał, czy mieć własny HE?”. Dyskusję poprowadził Marcin Ułasik, Senior Product Manager w VECTOR, a wzięli w niej udział Jacek Kobierzycki, Dyrektor TOYA, Tadeusz Nowakowski, Dyrektor Generalny TK CHOPIN oraz Jan Tomków, Prezes Zarządu firmy TOMKÓW. Podczas debaty zostały przedstawione dwa stanowiska - operatora, który kupuje sygnał cyfrowy od innych podmiotów oraz operatora, który decyduje się zbudować własny headend cyfrowy i oferować usługi telewizji cyfrowej na bazie umów z nadawcami. Zalety własnej stacji cyfrowej to przede wszystkim kompletna niezależność kreowania własnego biznesu, niższy koszt utrzymania łącz transmisji danych i opłat związanych z kupowaniem treści w porównaniu z kosztem zakupu sygnału u innych podmiotów.

W drugim dniu konferencji Jacek Gwizdak, Starszy Inżynier Sprzedaży w VECTOR, opowiedział o konkurencyjnej ofercie - systemie VoD. Prelegent opisał zalety i korzyści systemu jako dodatkowego źródła dochodu, skupiając się na procesie tworzenia systemu pod potrzeby operatora kablowego świadczącego usługi za pomocą sieci HFC poprzez rozbudowę headendu.

Kontynuując temat nowoczesnych headendów Dirk Müller, Dyrektor Zarządzający w Blankom, przedstawił proste i inwestycyjnie tanie metody budowania cyfrowych stacji czołowych.

Rozwojowi sieci HFC była poświęcona prezentacja Marcina Starzyńskiego, Dyrektora Rozwoju Produktu w VECTOR. Prelegent omówił potencjał sieci HFC i wyzwania na przyszłość, którym będą musiały one sprostać oraz przedstawił główne ścieżki ewolucji architektury: segmentację sieci, Fiber Deep oraz RFoG.

Ron Visser, Inżynier Sprzedaży w ARRIS opowiedział o rozwoju możliwości systemów transmisji danych, skupiając się na nowej architekturze CMAP, która pozwala na zwiększenie przepustowości sieci dzięki wzrostowi gęstości. Rozwiązanie jest też efektywne kosztowo oraz pozwala na tani i elastyczny rozwój w przyszłości.

Ostatnią prezentację wygłosił Przemysław Sadło, Starszy Inżynier Sprzedaży w VECTOR; dotyczyła ona rozwiązań RFoG, EPON i GPON stosowanych w pasywnych sieciach optycznych. Prelegent omówił poszczególne rozwiązania - wybór, które z nich jest najlepsze, zależy od tego, co operator chce osiągnąć.

Debatom i prezentacjom towarzyszyła wystawa innowacyjnych rozwiązań firmy VECTOR - m.in. produktów 1 GHz i systemu ANA, przedstawionych w kontekście zjawisk zachodzących na rynku mediów elektronicznych oraz tych, z którymi branża będzie spotykać się w przyszłości i na które musi się odpowiednio przygotować.

Aktualność tematów oraz kompetentne ich przedstawienie poparte wiedzą i doświadczeniem VECTOR oraz partnerów, z którymi firma współpracuje, decydują, iż Konferencja Technik Szerokopasmowych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem branży operatorów kablowych. W tym roku podczas spotkania najważniejszych graczy na rynku telekomunikacyjnym również nie zabrakło kontrowersyjnych pytań, na które Konferencja Technik Szerokopasmowych udzieliła jak zawsze fachowych i nowoczesnych odpowiedzi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Komunikaty


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...