reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowy sezon zbrodni i kary w BBC Entertainment

dodano: 2010-10-07 10:20 | aktualizacja: 2010-10-07 11:27
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: BBC

BBC Entertainment Logo Od 1 listopada br., od poniedziałku do piątku o 22:00 w BBC Entertainment emitowany będzie Nowy sezon zbrodni i kary, a w nim m.in.: "Milczący świadek", "Przekręty", "Powstać z popiołów", "Mesjasz". Dodatkowo na kanale BBC Knowledge pojawią się dokumenty, mówiące o prawdziwych przestępstwach i dochodzeniach, które będą uzupełnieniem cyklu BBC Entertainment. Emitowane będą o godz. 21:00.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
"Milczący świadek" (Silent Witness), seria 13 (10 odcinków)    
Gdy przemoc ustaje, zapada cisza
Poniedziałki i wtorki o 22:00, od 1 listopada 2010 wyłącznie w BBC Entertainment

Patolodzy profesor Leo Dalton, dr Harry Cunningham i dr Nikki Alexander powracają w kolejnej serii popularnego serialu kryminalnego produkcji BBC.

W tej serii odcinków na Daltona pada podejrzenie o oszustwo, ponieważ nie jest w stanie odnaleźć notatek sprawy, nad którą podobno kiedyś pracował. Zanim jednak Leo zdoła udowodnić, że w niczym nie zawinił, zostaje brutalnie zaatakowany. Gdy leży w śpiączce, Nikki pomaga policji w śledztwie w sprawie pewnego morderstwa. Wszystkie dowody wskazują na to, że sprawczynią może być wdowa po zabitym. Tak się składa, że kobieta jest teraz kochanką Harry’ego...
Nikki i Harry są o włos od konfliktu w czasie dochodzenia w sprawie śmierci zamożnej finansistki.  Kobietę znaleziono martwą w jej domu w Hampstead. Mąż twierdzi, że spadła ze schodów, ale policja jest przekonana, że została pobita na śmierć. Nikki i Harry obiecali sobie, że nie dadzą się sprowokować, ale angażują się w śledztwo coraz bardziej. Najgorsze zaś jest to, że każde z nich interpretuje wydarzenia w zupełnie inny sposób.
Zobaczymy też, co się stanie, gdy Nikki wróci w strony, w których dorastała – do Kapsztadu. Tamtejsza agencja detektywistyczna zatrudnia ją jako eksperta w prywatnym śledztwie: trzeba zidentyfikować szczątki pięciu młodych mężczyzn, którzy zaginęli w połowie lat 80. Czy Nikki nie zechce wrócić do Afryki Południowej na stałe?

"Przekręty" (Hustle), seria 6 (6 odcinków)
Oszuści nigdy nie śpią
Środy o 22:00, od 3 listopada 2010

Zobacz kolejne ekscytujące i pomysłowe oszustwa w szóstej już serii odcinków serialu Przekręty - jeśli masz dużo pieniędzy, to lepiej... miej na nie oko!

Gdy Mickey poznaje atrakcyjną, bystrą kobietę, wydaje się, że sytuacja jest zbyt piękna, alby była prawdziwa... I rzeczywiście, okazuje się, że Lucy Britford jest inspektorem policji i marzy o zrobieniu kariery. Złapanie Mickey’ego i postawienie go przed sądem z pewnością by jej w tym pomogło. Wydaje się więc, że żaden dłuższy związek między tą dwójką nie wchodzi w grę. Emma może odetchnąć z ulgą.

Tymczasem Sean i Emma muszą zadecydować, co zrobić z pewną rodzinną sprawą. Zastanawiają się nad najlepszym sposobem na zemstę. Pytanie, czy chodzi tu tylko o pieniądze? Dodajmy do tego spotkanie Asha z kłopotliwym Finchem oraz fakt, że Mickey’ego najwyraźniej opuściło szczęście. Widzowie będą mieli nad czym się zastanawiać...

Od taniej biżuterii po bezcenne malowidła – oszuści zamierzają naprawić wszelkie zło, karząc ludzi chciwych za ich bezwzględność i wyrachowanie.  No, ale cóż, albo zarobią pół miliona funtów miesięcznie, albo mogą się pożegnać z... własnymi kończynami. Gdy ma się do czynienia z kimś, kto jest naprawdę wściekły, warto mieć w zanadrzu parę sztuczek.

I warto pamiętać, że choć chciwość nie jest grzechem śmiertelnym, może sprawić, że dacie się paskudnie nabrać...

"Powstać z popiołów" (Ashes to Ashes), seria 2 (8 odcinków)
Te same zbrodnie, nie te same czasy
Czwartki o 22:00, od 4 listopada 2010 wyłącznie w BBC Entertainment

Wracamy do lat 80 wraz z drugą serią odcinków serialu Powstać z popiołów. Zobaczymy w nim jeszcze mocniej umalowane oczy, jeszcze bardziej natapirowane fryzury, usłyszymy znakomitą ścieżkę dźwiękową, no i – rzecz jasna – ujrzymy audi quattro w akcji.

Seria druga zaczyna się w roku 1982. W modzie są getry i oryginalne kolory, a u sterów państwa stoi Margaret Thatcher. Arogancki inspektor Gene Hunt pilnuje porządku posługując się metodami, jakie dziś uznano by za niepoprawne politycznie, a seksowna Alex Drake, którą z Huntem łączą burzliwe zawodowe relacje, nadal jest u jego boku i stara się łagodzić jego wybuchową osobowość.

Alex nie udało się jeszcze wrócić do córki, ale wie już, ze jest zawieszona w czasie i nareszcie zaczyna pojmować jak funkcjonuje świat wokół niej. Potem jednak słyszy wiadomości z roku 2008 i orientuje się, że nadal nic nie wie. Nadzieją napawa ją odkrycie, że nie jest jedyną osobą w tej nietypowej sytuacji. Czyżby w 1982 roku był ktoś, kto może jej pomóc?

Chris i Shaz są bardzo szczęśliwi. On nadal usiłuje robić, co w jego mocy, by być wzorowym feministą. Chciałby, żeby ich związek nabrał poważniejszego charakteru. Łatwo się domyślić, że Ray nabija się z jego romantycznych gestów.

Ray nie umie także ukryć swych uczuć jeśli chodzi o wojnę na Falklandach. Winę za konflikt ponoszą, według niego, “Argentyńcy”. Ray w pełni popiera Margaret Thatcher.

Ray Carling i Chris Skelton trwają jak dawniej u boku Gene’a. Gdy do ekipy dołącza niejaki “Supermac” Macintosh (Roger Allam), delikatna równowaga sił panująca w oddziale zostaje naruszona. Nowy członek oddziału zdaje się być prawdziwą gwiazdą – jest powszechnie ceniony w policji – ale instynkt mówi Huntowi, że coś tu jest nie tak. Czyżby gliniarz – legenda miał jakieś złowrogie plany?

"Nowe triki" (New Tricks), seria 5 (8 odcinków)
Tylko spróbujcie im powiedzieć, że są za starzy na tę pracę!
Piątki o 22:00, od 5 listopada 2010 wyłącznie w BBC Entertainment

Detektyw Sandra Pullman oraz jej oddział wracają w piątej już serii odcinków serialu Nowe triki.

Nowe dowody, nowe technologie i nieco nietypowe metody pracy... Specjaliści od rozwiązywania nierozwikłanych spraw powracają, zamierzając przyjrzeć się dochodzeniom, które policja dawno już odłożyła ad acta. Jack Halford, Brian Lane i Gerry Standing postanowili zrezygnować z emerytury i udowodnić, że dobre, stare metody pracy policyjnej nadal się sprawdzają. Racja, zdarza im się naginać zasady, ignorować procedury czy podejmować nadmierne ryzyko, ale to, co robią daje znakomite wyniki! Zadaniem inspektor Sandry Pullman jest trzymanie krewkich starszych panów pod kontrolą.

W tej serii nasi bohaterowie staną przed niejednym wyzwaniem. Ricky Hanson trafi przed sąd za próbę zabójstwa Jacka Halforda, dla całego oddziału sprawa będzie więc ważna nie tylko z zawodowego, ale i z osobistego punktu widzenia. Standing będzie się musiał zmierzyć z konsekwencjami oszukiwania swojej „córki” Emily, zaś Pullman będzie musiała uporać się z prawdą o swym zmarłym ojcu. Lane także będzie miał problemy – gdy zacznie do niego docierać, o co chodzi w całym procesie, jego dawne demony powrócą...

Zdaje się, że każdy z bohaterów będzie musiał stoczyć własną walkę, jeśli oddział ma działać jak należy. A spraw do rozwiązania będzie, jak zwykle, wiele. Wśród nich: śmierć pewnego radiowego DJa, który zginął w pożarze, sprawa prostytutki, której klient zapisał w spadku mnóstwo pieniędzy, oraz śmierć aktora, który zginął w czasie przedstawienia. Śledztwa w tych sprawach wystawią zarówno Sandrę jak i jej podwładnych na nie lada próbę.

"System sprawiedliwości" (Criminal Justice) seria 2 (5 odcinków)
Poniedziałki i wtorki o 22:00, od 6 grudnia 2010 wyłącznie w BBC Entertainment

Życie rodziny Millerów nigdy już nie będzie takie jak dawniej... Po latach znoszenia psychicznych i fizycznych męczarni Juliet Miller traci panowanie nad sobą i atakuje nożem swego męża.

Zwykła, spokojna rodzina: pracujący mąż, żona opiekująca się domem, nastoletnia córka. Żona spodziewa się drugiego dziecka
Po latach znoszenia przemocy – zarówno psychicznej, jak i seksualnej – ze strony zaborczego, kontrolującego ją męża, żona rzuca się na niego z nożem. Nie udaje jej się go zabić, ale rani go tak, że jest on w stanie krytycznym. Kobieta w szoku dzwoni po pogotowie i opuszcza dom. Córka, która zostanie świadkiem w sprawie rodziców, próbuje ratować ojca. Przybyła na miejsce karetka zabiera go do szpitala. Żona zjawia się w szpitalu, pyta o męża i niemal natychmiast zostaje aresztowana. Dyżurny pracownik opieki społecznej próbuje uspokoić nastoletnią córkę pary. Dziewczyna jest teraz najważniejszym świadkiem w tej sprawie.
Kobieta zostaje umieszczona w areszcie, gdzie czeka na proces w sprawie o usiłowanie zabójstwa. Jej mąż umiera... Kwalifikacja czynu ulega zmianie: teraz ciężarna kobieta zostanie oskarżona o morderstwo.
Sprawczyni przestępstwa jest wykształcona, nie jest uzależniona od alkoholu ani od narkotyków. Nie jest więc typową więźniarką. Jej prawnicy przygotowują się do procesu, ona zaś zwraca się do władz więzienia z prośbą o zgodę na pobyt na specjalnym oddziale więziennym dla matek z małymi dziećmi. Lada moment będzie przecież rodzić....
W czasie procesu morderczyni będzie walczyć nie tylko o swoją wolność, ale także o prawo do opieki nad córką. Sprawa w sądzie rodzinnym będzie się toczyć równolegle do sprawy karnej. Co więcej, trzeba będzie pomyśleć o przyszłości dziecka, które ma się dopiero narodzić – nie może ono przecież pozostać z matką w więzieniu.

"Mesjasz" (Messiah V – The Rapture), seria 5 (2 części)
Koniec jest blisko…
Środy o 22:00, od 15 grudnia 2010

Nowy policjant w oddziale, Joseph Walker, nie może się uwolnić od przeszłości. Żył niegdyś w świecie pełnym przemocy, namiętności, zdrad... Wszystko to utrudnia mu teraz poszukiwanie mordercy, który ma dla świata przerażającą wiadomość. Czy Joseph i jego nowi współpracownicy rzeczywiście szukają zbrodniarza, czy też stanowią element jego straszliwego planu? Zapraszamy na dwuczęściowy dramat sensacyjny Mesjasz.

Inspektora Walkera prześladuje jego własna przeszłość. Do niedawna przebywał w Izraelu, teraz musiał się rozstać ze swoją ukochaną dziewczyną, Palestynką, po samobójczym zamachu bombowym przeprowadzonym przez jej brata. Walker wrócił do Anglii, nie wie nawet, gdzie jest Salma, nie wie też, czy dziewczyna wiedziała (a jeśli tak, to ile) o samobójczej misji swego brata.

Teraz Joseph prowadzi śledztwo w sprawie serii krwawych i starannie zaaranżowanych morderstw. Zaskoczony jest ich dziwaczną naturą i obecnością tajemniczych symboli, które pojawiają się na miejscu zbrodni. Ktoś rysuje je na piasku nieopodal każdego z ciał.

Nowi współpracownicy Josepha – sierżant Mel Palmer i inspektor Terry Hedges – mają powiązania z morderstwami... Wszystko przez pewien romans oraz ponure śledztwo w sprawie gwałtu. Oskarżycielem w sprawie napaści seksualnej jest prawniczka Sarah Templar. Joseph jest sfrustrowany przeciągającym się dochodzeniem. Zmaga się też z poczuciem winy, bo w Izraelu brał udział w zabijaniu niewinnych cywili... Zwraca się do Stewarta Deana – prawnika, który ma doświadczenie jako obrońca ludzi podejrzanych o terroryzm. Chce pojąć jak działa umysł zamachowca-samobójcy. Robi to po części dlatego, iż obawia się czy Salma nie użyła go jako pionka w jakiejś niepojętej, morderczej rozgrywce.

Gdy dochodzi do trzeciego zabójstwa, policjanci zaczynają rozumieć, że ktoś dokonuje zbrodni według określonego klucza. Ofiary to muzułmanin, Żyd i chrześcijanin – wyznawcy religii, które dziś są od siebie odległe, ale które mają wspólne korzenie. Joseph jest przekonany, że dobór ofiar ma coś oznaczać – ale co? W końcu dochodzi do wniosku, że przedstawiają one apokaliptyczne wizje, wspólne dla wszystkich trzech religii. Czyżby zabójca był przekonany, że zbliża się koniec świata?

Joseph wie, że zwiastunów apokalipsy ma być siedem. Oznacza to, że gdzieś żyją jeszcze cztery potencjalne ofiary. Czy można je odszukać i ocalić? Czas mija... Czy Joseph zdoła rozwiązać zagadkę i powstrzymać zabójcę?

PONADTO

Programy BBC Knowledge emitowane o 21.00 począwszy od 1 listopada (uzupełniające Nowy sezon zbrodni i kary rozpoczynający się w BBC Entertainment 1 listopada o 22.00)

Przed każdym kolejnym odcinkiem seriali sensacyjnych pokazywanych w BBC Entertainment ramach Nowego sezonu zbrodni i kary, BBC Knowledge nadawać będzie dokumenty, mówiące o prawdziwych przestępstwach i dochodzeniach.

Zaczniemy od Nauki i zbrodni. Serial ten emitowany będzie w poniedziałki, środy i piątki o 21.00, poczynając od 1 listopada. Wraz z rozwojem nauki, którą wykorzystuje się do prowadzenia śledztw, przestępcy stają się coraz ostrożniejsi, zaś zbrodnie – coraz staranniej przemyślane. Pojawiły się nowe rodzaje przestępstw, ale i nowe metody pracy śledczej. Nauka pozwala policji badać najdrobniejsze dowody zbrodni: fragmenty tkanki, krople krwi, włókna tkanin... Bywają one prawie niewidoczne dla oka, a jednak pozwalają ująć winnego. Czy jednak nie polegamy zbyt na technologii? Czy nowe techniki tropienia przestępców rzeczywiście są niezawodne? Czy to możliwe, że niewinni ludzie nadal są uznawani za winnych? I czemu niektórym zbrodniarzom udaje się uniknąć kary? Nasz 13-odcinkowy serial mówi o historii nauk sądowych – od ich skromnych początków po najnowsze osiągnięcia. Każdy odcinek prezentuje inną metodę badania dowodów zbrodni oraz znaną sprawę, która wydawała się niemożliwa do rozwiązania, a którą udało się zakończyć dzięki omawianej technice.

We wtorek 2 listopada o 21.00 zaczniemy emitować serial Oczami świadka. To trzyczęściowa seria programów o zawodności ludzkiej pamięci. Twórcy dokumentu postanowili zaaranżować szereg sytuacji, o których opowiedzą ich świadkowie, przyjrzeli się również prawdziwym sprawom sądowym, w których zeznania świadków odegrały kluczową rolę. Dzięki połączeniu gry aktorskiej, ujęć realizowanych ukrytą kamerą oraz wywiadów, program pokazuje różnicę między wersją świadków a tym, co widzieli naprawdę. Dziesięcioro ochotników zostaje świadkami skomplikowanych przestępstw. Uczestnicy eksperymentu nie wiedzą, że są filmowani. Potem trafiają w tryby machiny policyjnej i tu dopiero okazuje się, jak zawodna jest ludzka pamięć. Dzięki współczesnym technikom naukowym uzyskiwania zeznań oraz porównywaniu wielu dowodów, policja próbuje ustalić, co się wydarzyło. Jak bliska prawdy będzie wersja wydarzeń podana przez świadków?

Tony Robinson znany jest widzom z serialu Czarna żmija oraz jako prezenter Wypraw w czasie. Teraz udaje się w fascynującą, choć czasami dziwaczną, podróż do korzeni brytyjskiego systemu prawnego. Serial Tony Robinson: Wymiar sprawiedliwości będzie miał premierę w czwartek 4 listopada o 21.00. Tony opowie o historii przeróżnych zbrodni i kar: dowiemy się o wymuszaniu zeznań za pomocą wrzątku, o ścięciu pewnego króla, a także o początkach współczesnej demokracji. System prawny zaczął powstawać dwa tysiące lat temu i do dziś nie wygląda na to, by jego rozwój miał się zakończyć.  Tony opowie o tym, że to Normanowie jako pierwsi stworzyli społeczeństwo pełne szpiegów, że dzisiejszy system kompensacji ma początki w czasach anglosaskich, oraz o tym, że człowiek, którego ciało zachowało się w pewnym schowku w Londynie, zapoczątkował tworzenie systemu, w myśl którego winnych przestano masowo wieszać, a zaczęto osadzać w więzieniach. Przez całą swą opowieść Tony odgrywa role oskarżonych, sędziów, ławników, a nawet katów. Przy okazji poznaje – bywa, że niesamowite – okoliczności, w jakich tworzono podwaliny brytyjskiego prawa.

We wtorek 23 i 30 listopada o 21.00 BBC Knowledge wyemituje dwa odcinki serii Prawdziwe zbrodnie. Odcinek pierwszy (23 listopada, 21.00) to historia poszukiwań gangu, który zamordował policjantkę Sharon Beschenivsky w czasie nieudanego napadu w Yorkshire w 2005. Odcinek drugii (30 listopada, 21.00) ukazuje śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa Garry'ego Newlove'a w 2007 roku. Rzucił on wyzwanie bandziorom, którzy zdemolowali samochód jego żony.

Warto więc czujnym okiem śledzić to, co dzieje się na obu naszych kanałach: BBC Entertainment oraz BBC Knowledge. Od 1 listopada na antenie obu stacji pojawi się wiele programów, które z pewnością przykują Waszą uwagę!


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...