reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Discovery World: „Największe bitwy pancerne”

dodano: 2010-10-13 13:56 | aktualizacja: 2010-10-13 14:52
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery World

Discovery World Discovery World na listopad 2010 r. przygotował dla swoich widzów nowy program dokumentalny o czołgach - czyli broni, która zrewolucjonizowała współczesne pole walki. Premiera "Największych bitew pancernych" odbędzie się w niedzielę, 14 listopada br., o godz. 16.00 na kanale Discovery World.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
"Największe bitwy pancerne" (ang. Greatest Tank Battles)
Premiera: w niedzielę, 14 listopada, o godz. 16.00 na kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: w niedzielę, o godz. 16:00

Opisy odcinków:

Odcinek 1: Bitwa o 73 Easting (ang. Greatest Tank Battles: The Battle of 73 Easting)
Emisja: niedziela, 14 listopada, godz. 16.00

Latem 1990 roku Saddam Husajn w ciągu niespełna 36 godzin zajął Kuwejt. W styczniu 1991 roku Amerykanie przystąpili do operacji „Pustynna Burza”, której jedną z ważniejszych części było rozpoczęcie 26 lutego lądowej ofensywy z udziałem najnowocześniejszych wówczas amerykańskich czołgów – M1A1 Abrams. Wojna w Zatoce Perskiej, nazwana „pierwszą wojną GPS-ową”, pokazała przewagę technologiczną Amerykanów, posługujących się podczas starć najnowszą techniką nawigowania wśród pustynnych piasków, jaką umożliwiał im właśnie sprzęt GPS. Największa bitwa tej wojny, bitwa o linię 73 Easting, najlepiej pokazała przewagę Amerykanów na nieprzyjaznym dla nich terenie.

Odcinek 2: Wojna Yom Kippur (ang. Greatest Tank Battles: The Yom Kippur War)
Emisja: niedziela, 21 listopada, godz. 16.00

6 października 1973 roku, w żydowskie święto Jom Kippur, sprzymierzone wojska Syrii i Egiptu zaatakowały terytorium Izraela. Na wyposażeniu agresorów oprócz tysięcy żołnierzy piechoty i ogromnej liczby sztuk artylerii, znajdowało się także blisko 1200 czołgów T-55 – nowoczesnych, mobilnych i niezawodnych, które mogły szybko przemieszczać się po terytorium zaskoczonego atakiem Izraela. Jak to się stało, że mimo zaskoczenia i krótkiego czasu na mobilizację, w ciągu trwającej 20 dni wojny zaatakowanym z dwóch frontów i mającym mniejsze wyposażenie wojsk  Izraelczykom udało się odeprzeć atak Syryjczyków     i Egipcjan?

Odcinek 3: Bitwy pod El Alamein (ang. Greatest Tank Battles: The Battles of El Alamein)
Emisja: niedziela, 28 listopada, godz. 16.00

W październiku 1942 roku pod El Alamein spotkały się po raz drugi niemieckie oddziały Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla oraz angielskie wojska generała Bernarda Montgomery’ego. Trwające ponad dwa miesiące starcia były jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej, dzięki której kampania państw Osi w Afryce została zahamowana. Angielskie oddziały wsparte były ponad 1000 sztuk broni pancernej, w tym kilkoma setkami amerykańskich czołgów typu Sherman i Grant. Odegrały one ogromną rolę w pokonaniu niemal pięciuset niemieckich czołgów.

Odcinek 4. (ang. Greatest Tank Battles: The Battle of the Bulge - The Rush to Bastogne)
Emisja: niedziela, 5 grudnia, godz. 16.00

Grudzień 1944 roku, trwa niemiecka ofensywa w belgijskich Ardenach. Wojska III Rzeszy podejmują decyzję o niespodziewanym ataku na miasteczko Bastogne, w którym stacjonowały amerykańskie wojska. Udział     w natarciu wzięły 2 niemieckie dywizje pancerne, które ostrzeliwały odcięte            od zaopatrzenia oddziały alianckie, przez co straty w ludziach i ciężkim sprzęcie były coraz większe. Po kilku dniach obrony przybył w końcu  z odsieczą 5. batalion dywizji pancernej pułkownika Abramsa, przebił się przez linię niemieckiej ofensywy i wraz ze znajdującymi się wciąż w Bastogne jednostkami pancernymi pobił wojska wroga.
    
Odcinek 5. (ang. Greatest Tan Battles: The Battle of the Bulge -The Charge Of KG Joachim Peiper)
Emisja: niedziela, 12 grudnia, godz. 16.00

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. O ile zakończyła się ona klęską hitlerowców, to z początku była ogromnym zaskoczeniem dla wojsk alianckich, niespodziewających się nagłego i tak desperackiego zrywu Niemców. Zmusiła aliantów do zmiany planów i zaangażowania dużych sił do jej powstrzymania.

Odcinek 6. (ang. Greatest Tan Battles: The Battle of the Hochwald Gap)
Emisja: niedziela, 19 grudnia, godz. 16.00

W lutym 1945 roku kanadyjskie wojska decydują się na przeprowadzenie jednej z najtrudniejszych akcji w samym centrum Niemiec: sforsowania gęstych lasów Hochwaldu, wśród których kryły się potężne niemieckie fortyfikacje, oraz dokonania przeprawy przez Ren. Niemcy byli zdeterminowani bronić się do ostatniego żołnierza, aby uniemożliwić aliantom wdarcie się do serca III Rzeszy. Po intensywnych i krwawych walkach, pod naporem przeważającej liczby pancernych oddziałów wojsk alianckich zmuszeni zostali do wycofania się.

Odcinek 7. (ang. Greatest Tan Battles: The Normandy Tank Battles)
Emisja: niedziela, 26 grudnia, godz. 16.00

6 czerwca 1944 roku, płynące w specjalnych amfibiach alianckie Shermany dobiły do brzegów plaży Juno na wybrzeżu północnej Francji. Niemieckiej obronie normandzkich plaż udało się zniszczyć część pojazdów. Wiele zatonęło po wpłynięciu na podwodne miny lub zapory przeciwdesantowe.
Mimo to alianckim oddziałom pancernym udało się przedrzeć w głąb lądu. Pancerne zmagania o Normandię dopiero się jednak zaczęły: to właśnie tam, kilkanaście kilometrów za plażą Juno, kierując się w stronę zajętych przez Niemców miast, natknęli się na pancerne oddziały wyposażone w czołgi typu Tygrys i Pantera. Pojazdy te uważane były za najlepsze czołgi II wojny światowej, siejące postrach i zniszczenie wszędzie, gdzie tylko się zjawiły.

Odcinek 8. (ang. Greatest Tan Battles: The Battle of Arracourt)
Emisja: niedziela, 2 stycznia, godz. 16.00

We wrześniu 1944 roku oddziały pancerne 3. Armii USA pod dowództwem generała George’a Pattona uderzyły na niemieckie linie obrony w okolicach Arracourt. Trwająca 11 dni bitwa była jednym z większych starć czołgów podczas II wojny światowej. Niespodziewanie lepiej uzbrojeni Niemcy przegrali z Aliantami, mającymi słabiej wyposażone oddziały pancerne.

Odcinek 9. (ang. Greatest Tan Battles: The Battle of Kursk - Northern Front)
Emisja: niedziela, 9 stycznia, godz. 16.00

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczyna ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej, ponosząc tym samym jedną z największych porażek.

Odcinek 10. (ang. Greatest Tan Battles: The Battle of Kursk - Southern Front)
Emisja: niedziela, 16 stycznia, godz. 16.00

Kulminacja starć rosyjsko-niemieckich podczas walk na Łuku Kurskim nastąpiła 12 lipca 1943 – obie armie spotkały się we wsi Prokhorovka, w której Armia Czerwona z sukcesem stawiła czoła oddziałom czołgów 4. Dywizji Broni Pancernej Wehrmachtu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...