reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BBC Knowledge wspomina Johna Lennona

dodano: 2010-12-03 12:29 | aktualizacja: 2010-12-03 13:19
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: BBC Knowledge

Lennon Naga prawda.jpg BBC Knowledge wspomina Johna Lennona w 30. rocznicę jego śmierci. Z tej okazji dla swoich widzów stacja przygotowała dwa dwie propozycje. Pierwsza to film biograficzny "Lennon: Naga prawda" w reż. Edmund Coultharda, gdzie w rolę muzyka wciela się Christopher Eccleston. Druga to dokument pt.: "Jak Beatlesi wstrząsnęli Kremlem" opowiadający o tajnej rewolucji napędzanej muzyką Beatlesów.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
"Lennon: Naga prawda" (Lennon: Naked)
Premiera w środę 8 grudnia br. o 18.05

Trzydzieści lat po śmierci Johna Lennona, Christopher Eccleston (Doktor Who) wciela się w rolę enigmatycznego muzyka w najważniejszym okresie jego życia, pełnego rozczarowań, przemian, ale też nadziei.
 
John Lennon jest jedną z najważniejszych postaci światowej muzyki i kultury. Jeden z „wielkiej czwórki” z Liverpoolu, aktywny pacyfista, artysta wizualny i pisarz... Człowiek, którego prywatne życie pełne było dramatów, intryg i spisków.
 
Film biograficzny o znakomitej obsadzie: Lennon: Naga prawda, opowiada o przemianie “Beatlesa Johna” w prawdziwą ikonę kultury. Obserwujemy drogę Johna od chwili śmierci managera i „ojca” grupy, Briana Epsteina, poprzez rozpad Beatlesów, aż po moment, gdy Lennon postanowił opuścić Londyn i przenieść się do Nowego Jorku. Wszystko to dzieje się w latach 1967 - 1971, w czasach, gdy na świecie panowało zarówno uniesienie, jak i frustracja i rozpacz. Film przedstawia dzieje artysty gotowego zniszczyć wszystko, byle tylko poznać samego siebie – poprzez narkotyki, zrywanie związków, terapię... Widzimy człowieka, który za wszelką cenę chce uwolnić się z pułapki, jaką okazały się dobrobyt i sława oraz odkryć samego siebie jako indywidualnego artystę pracującego solo.
 
Po śmierci Epsteina Beatlesi stracili poczucie sensu i celu, do którego zmierzali. Lennon czuł, że znalazł się w potrzasku, zarówno jeśli chodzi o sprawy osobiste, jak i o twórczość. Był to przełomowy okres jego życia. Jego muzą i przyczyną przemian była Yoko Ono. Spotkanie z nią zmieniło wszystko, doprowadzając między innymi do rozpadu jego pierwszego małżeństwa. Lennon postanowił rozpocząć nowe życie.
 
Film opowiada również o mniej znanych momentach z życia gwiazdy. Ojciec Lennona, bezdomny pomywacz, wrócił do niego po 18 latach przerwy. John miał nadzieję, że po śmierci Epsteina uda mu się na nowo nawiązać i utrzymać relacje z ojcem. W trakcie terapii zaatakował go jednak i odrzucił.
 
Lennon czuł, że musi stać się „nagi” – dosłownie i w przenośni (to w tym okresie sfotografował się z Yoko Ono nago. Zdjęcie trafiło na okładkę jego albumu). Był rozczarowany życiem w Wielkiej Brytanii, postanowił więc opuścić swą ojczyznę i zacząć wszystko od nowa w Ameryce. Niestety, z tej podróży miał już nie wrócić…
 
"Jak Beatlesi wstrząsnęli Kremlem" (How the Beatles Rocked the Kremlin)
Wtorek 7 grudnia br., 19.00

Jak Beatlesi wstrząsnęli Kremlem to dokument opowiadający o tajnej rewolucji napędzanej muzyką Beatlesów. Rewolucji, która pomogła podważyć podwaliny komunizmu w ZSRR.
 
W latach 60. „wielka czwórka” z Liverpoolu podbijała świat – ale nie Związek Radziecki. Tu muzyka Beatlesów była zakazana, zaś sami muzycy nie mieli nigdy dostać pozwolenia na granie koncertów. Mimo to mieli jednak wielki wpływ na życie pokolenia młodych ludzi, podległych sowieckiemu reżimowi.
 
Twórcy dokumentu przemierzyli dawny ZSRR od Moskwy do St. Petersburga i od Kijowa po Mińsk, spotykając ludzi, których życie zostało odmienione właśnie dzięki Beatlesom: fanów i muzyków generacji „Beatlesów z ZSRR”.
 
W Świątyni Johna Lennona, poświęconej Miłości i Pokojowi w St. Petersburgu spotykamy superfana grupy – Kolię Wasina. Opowiada on o długich latach walki z władzą. Wraz z nim i innymi fanami zespołu udamy się na obchody urodzin Lennona. Na uroczystości wystąpi 11 kapel, które zagrają największe przeboje Beatlesów.
 
W Moskwie spotkamy się z zastępcą Putina, Sergiejem Iwanowem, który opowie między innymi o tym, jak uczył się angielskiego w latach 60. słuchając przemycanych płyt Beatlesów. Rosyjscy „bogowie rocka” – Boris Grebenszikow i Andrej Makarewicz z zespołów Maszina Wremieni oraz Aquarium opowiedzą, dlaczego Beatlesi stanowili dla nich inspirację, oraz jak sprzeciwiali się władzy robiąc własne gitary i ryzykowali aresztowaniem, grając potajemne koncerty rockowe.
 
Poruszający, zabawny i odkrywczy dokument Jak Beatlesi wstrząsnęli Kremlem mówi o potędze muzyki, która zmienia świat, czemu chętnie daje świadectwo wiele osób, żyjących w dawnym ZSRR. Według nich Zimna Wojna zakończyła się w równym stopniu dzięki pojawieniu się rakiet atomowych, jak i dzięki muzyce czterech chłopaków z Liverpoolu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...