reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Życie i śmierć Jurija Gagarina” w Planete

dodano: 2010-12-07 15:18 | aktualizacja: 2010-12-07 15:24
autor: Anita Dąbek | źródło: Planete

Planete Jurij Gagarin całe swoje życie poświęcił lotnictwu. Dosłownie, bo zginął w katastrofie samolotu w roku 1968, siedem lat po tym, gdy wzbił się w kosmos jako pierwszy człowiek w historii. 8 grudnia o godzinie 21:30 kanał dokumentalny Planete wyemituje filmową opowieść o barwnej karierze pierwszego kosmonauty, Jurija Gagarina.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
12 kwietnia 1961, godzina 7:55. Po trwającym niecałe dwie godziny okrążeniu Ziemi Jurij Gagarin ląduje na spadochronie, po uprzednim katapultowaniu się z kabiny statku Wostok 1. Starszy porucznik lotnictwa wojskowego staje się bohaterem Związku Radzieckiego. Laury, awanse, zdjęcia w prasie onieśmielają 27-letniego pilota. Jeszcze dziesięć lat wcześniej był jedynie członkiem amatorskiego aeroklubu!

Jurij Aleksiejewicz Gagarin urodził się w 1934 roku w Kłuszynie, małej wiosce w obwodzie smoleńskim. Już jako dziecko wpatrywał się tęsknym okiem w pełne gwiazd nocne niebo.

U schyłku lat 50. po studiach w Akademii Technicznej Lotnictwa w Moskwie został pilotem wojskowych MiG-ów. Wkrótce potem uwagę zwrócili na niego twórcy pionierskiego projektu kosmicznego.

Wraz z dziewiętnastoma innymi pilotami Gagarin znalazł się w szeregach grupy WWS 1, mającej wyłonić pierwszego w historii astronautę. Wyniki testów sprawnościowych wskazały właśnie na niego jako idealnego uczestnika lotu kosmicznego. Nad głównym kontrkandydatem Hermanem Titowem przewagę zapewniła mu większa odporność psychiczna oraz... niewielki wzrost, dzięki któremu łatwiej było mu wsiąść do kabiny statku Wostok 1.

- Ojczyzna słyszy, ojczyzna wie, kiedy jej syn leci w niebo - tak brzmiały pierwsze słowa skomponowanej przez Dymitra Szostakowicza pieśni, której melodię Gagarin miał pogwizdywać, lecąc na spotkanie gwiazd. Ojczyzna mogła być dumna z filigranowego kosmonauty, gdy ten powrócił z misji w blasku chwały.

Dalsze lsy Gagarina znalazły przedwczesny finał zaledwie siedem lat później. 27 marca 1968 roku zginął w katastrofie samolotu treningowego nieopodal miasta Kirżacz. Okoliczności tamtego wypadku do dziś skrywane są nimbem tajemnicy.
„Życie i śmierć Jurija Gagarina”, czyli ostatni odcinek serialu „Gwiezdna drużyna” opowiada o niezwykłej karierze człowieka, który spełnił marzenie niedostępne dla większości ludzi.

GWIEZDNA DRUŻYNA. Życie i śmierć Jurija Gagarina
(„Star Squadron”)
film dokumentalny
Rosja, 2005, 39 min.
najbliższe emisje
8.12, śr, godz. 21.30, odc. 6-ost.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...