reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wreszcie ruszy kampania informacyjna o DVB-T

dodano: 2010-12-27 13:28 | aktualizacja: 2010-12-28 14:17
autor: Paulina Nietrzpiel/Janusz Sulisz | źródło: polskatimes.pl

Zgodnie z najświeższymi zapowiedziami, kampania informacyjna o uruchomieniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, wreszcie ruszy w styczniu 2011 r.  Wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj przypomina, że do odbioru sygnału DVB-T konieczny jest telewizor z tunerem cyfrowym w standardzie MPEG-4 lub zakup odpowiedniego zewnętrznego tunera DVB-T z MPEG-4 do obecnie posiadanego telewizora. Nie trzeba wcale wymieniać telewizora!Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od początku stycznia 2011 r. projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie Rada Ministrów. Wtedy też, ma wreszcie rozpocząć się kampania informacyjna w sprawie wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Jak trafnie zauważyła wiceminister Magdalena Gaj: - Polacy bardzo mało wiedzą o cyfryzacji. Myślę, że nie wiedzą, że w ogóle ruszyła naziemna telewizja cyfrowa. Musimy to zmienić. Dodała, że kampania będzie zarówno medialna, billboardowa oraz internetowa. Polacy będą mieli też wręczane ulotki, informacje mają pojawić się także w środkach transportu. W kampanię zaangażowani będą również nadawcy naziemnej telewizji cyfrowej.

Przypominamy, że naziemna telewizja cyfrowa (NTC) ruszyła w części kraju już 30 września 2010 r., kiedy został uruchomiony mux2 z kanałami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Następnie 27 października 2010 r.został uruchomiony mux3 ze stacjami Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia. Przed Świętami Bożego Narodzenia ruszyło kolejnych kilka nadajników mux2. Dołączyły do tego multipleksu plansze przyszłych stacji telewizyjnych, w tym m.in. Puls 2.

Całkowite wyłączenie telewizji analogowej w Polsce planowane jest na rok 2013. 

Mimo tego, że NTC można już odbierać w części Polski i będzie ona sukcesywnie obejmować swoim zasięgiem kolejne regiony naszego kraju, to do dej pory nie wystartowała jeszcze żadna kampania informacyjna na ten temat. Tym samym, z pewnością większość Polaków nie ma jeszcze pojęcia o pojawieniu się nowego standardu transmisji sygnału telewizyjnego. Na szczęście wreszcie zauważono tę lukę i kampania wystartuje na początku nowego roku.

Wydaje się, że od dłuższego czasu nikomu tak naprawdę nie zależało na tym, by NTC sprawnie ruszyła w Polsce. Nawet misyjna TVP w swoich licznych programach nie raczyła zająć się tematem, może nie licząc zrywów przy okazji jakichś konferencji z tym związanych. Komercyjnym stacjom tym bardziej nie zależało, bo rozwijały w tempie ekspresowym własne platformy satelitarne. O dziwo najbardziej za DVB-T była TV Puls! To najlepiej świadczy o tym, że braki informacyjne osłabiły pozycję startującej DVB-T w naszym kraju, oczywiście na rzecz kablówek i platform satelitarnych. A wystarczyłby jeden solidny program w TVP, oczywiście plus wsparcie w kanałach informacyjnych i prasie codziennej, by ludzie dowiedzieli się w czym rzecz. Nie byłoby przypadków oszukiwania naiwnych starszych ludzi, nastraszonych, że już będzie koniec analogu, by instalować anteny satelitarne. To jest wina rządu i wszystkich stacji znanych z analogu, bo zaniechały działań w kierunku przyspieszenia cyfryzacji.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

179 zł Więcej...