reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Legendarne portrety pięciu postaci filmowych w Planete

dodano: 2010-12-29 12:48 | aktualizacja: 2010-12-29 13:44
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: C+

Planete Marcello Mastroianni, Michelangelo Antonioni, Pier Paolo Pasolini, Luchino Visconti i Antonio Ligabue. Legendarne postaci, wyjątkowe życiorysy i twórczość, którą podziwiał cały świat - od 22 stycznia 2011 roku w PLANETE pięć portretów filmowych wielkich włoskich artystów w ramach cyklu „Włoscy mistrzowie”.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cykl „Włoscy mistrzowie” rozpocznie w sobotę, 22 stycznia o godz. 20.45 dokument „Marcello Mastroianni. Dyskretny urok normalności”, będący hołdem dla niebywałego talentu wielkiego aktora. Film opowiada nie tylko o najlepszych rolach Marcello Mastroianniego i jego przyjaźni z Federico Fellinim, ale także o włoskiej kinematografii powojennej. Tego samego wieczoru o godz. 21.50 stacja wyemituje „Luchino Visconti. Śmierć starego świata” o geniuszu artystycznym słynnego reżysera, którego obrazy to swoiste rozliczanie się z przeszłością, powrót do zdarzeń z dzieciństwa, wieku dojrzewania i młodości. O Viscontim prywatnie wypowiada się Maria Callas, Marcello Mastroianni, Tomasz Mann i Alain Delon.
 
W kolejną sobotę, 29 stycznia o godz. 20.45 PLANETE pokaże „Antonioni. Odmienne spojrzenie” o Michelangelo Antonionim, reżyserze nagrodzonym Złotą Palmą za słynne „Powiększenie" i Złotym Niedźwiedziem za „Noc", autorze kontrowersyjnej „Przygody", odrzuconej przez krytyków i publiczność, w której wątek kryminalny nie został rozwiązany, a był jedynie przyczynkiem do zastanowienia się na ludzką kondycją moralną. Dokument omawia twórczość słynnego filmowca: nowatorską, chłodną, analityczną, nierzadko o dziwnej czasami konstrukcji fabularnej i inspirowaną filozofią egzystencjalną. Tego samego dnia o godz. 21.45 stacja zaprezentuje dokument o kolejnym wielkim reżyserze Pier Paolo Pasolinim, który w pracy obsesyjnie wracał do tematu śmierci i wolności, a w niektórych wierszach wręcz proroczo opisał swój koniec - mord na plaży. Dokument jest przeglądem największych dzieł Pasoliniego, wielkiego prowokatora, którego motto brzmiało „wyrazić siebie i umrzeć".
 
Ostatnim filmem z cyklu „Włoscy mistrzowie” jest „Antonio Ligabue. Malarstwo odmieńca”, który widzowie PLANETE obejrzą 5 lutego o godz. 21.45. Dokument zabiera widza do miejsc, gdzie żył sławny malarz, opowiada o jego chorobie psychicznej i kluczowych wydarzeniach z życia. W filmie eksperci dyskutują o geniuszu Ligabue i jego wpływie na malarstwo XX wieku, a całość wzbogacają archiwalne materiały filmowe, które oddają klimat epoki, w której słynny artysta tworzył.
 
Premiery w cyklu WŁOSCY MISTRZOWIE:
  • sobota, 22 stycznia, godz. 20.45 - „Marcello Mastroianni. Dyskretny urok normalności” (Marcello Mastroianni. The Appeal of an Ordinary Man), Włochy, 2006, 60 min. 
  • sobota, 22 stycznia, godz. 21.50 - „Luchino Visconti. Śmierć starego świata” (Luchino Visconti - Life like a Novel), Włochy, 2008, 55 min.
  • sobota, 29 stycznia, godz. 20.45 - „Antonioni. Odmienne spojrzenie” (Michelangelo Antonioni), Włochy, 2001, 56 min.
  • sobota, 29 stycznia, godz. 21.45 – „Pasolini o Pasolinim”, (Via Pasolini), Włochy, 2005, 45 min.
  • sobota, 5 lutego, godz. 21.45 - „Antonio Ligabue. Malarstwo odmieńca” (Antonio Ligabue. Between Fiction and Reality), Włochy, 2009, 65 min.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...