reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Polscy mudżahedini” w Discovery Historia

dodano: 2011-02-15 14:01 | aktualizacja: 2011-02-15 14:04
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Kim był Radosław Sikorski, zanim rozpoczął swoją polityczną karierę? Obecny minister spraw zagranicznych wyjechał do Wielkiej Brytanii w czerwcu 1981 roku. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego poprosił o azyl polityczny i rozpoczął studia na Uniwersytecie w Oksfordzie. Kilka lat później, już jako reporter brytyjskiej BBC, wyjechał do okupowanego przez Rosjan Afganistanu. Czy stał się jednym z polskich mudżahedinów, o których do dziś krążą legendarne opowieści?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wspominają ich nie tylko dziennikarze, ale i sami Afgańczycy, którzy pamiętają odwagę walczących w ich imieniu Polaków. Czy są w  życiorysie Radosława Sikorskiego fakty pochodzące z tego okresu, o których wie niewiele - nawet bliskich mu - osób?

Gdy wojna już trwała, większość zagranicznych dziennikarzy bojąc się o swoje życie odmówiła wyjazdu do Afganistanu. Tak naprawdę świat nie wiedział co się dzieje w tym kraju. Mudżahedini sugestywnie przedstawiali swój punkt widzenia, a informacje Związku Radzieckiego były czystą propagandą. Radosław Sikorski jako jeden z niewielu zachodnich dziennikarzy, mimo zakazu ZSRR, przedostał się do bombardowanego przez Rosjan miasta Herat – najgorętszego wówczas miejsca w Afganistanie. Przemycono go przykrytego kocami, na tylnym siedzeniu starego samochodu prowadzonego przez afgańskich przyjaciół, a to wszystko tylko o krok od radzieckich patroli . Postawił na szali wszystko: gdyby został ujęty, stacja informacyjna BBC wyparłaby się współpracy z nim. Swoją obecnością wśród Afgańczyków narażał ich oraz ich rodziny na śmierć z rąk Rosjan. Jednak mieszkańcy okupowanego przez ZSRR kraju chcieli, by Polak zobaczył prawdziwe oblicze tego konfliktu i opowiedział o nim Zachodowi. Swoimi zdjęciami i nagraniami, młody wojenny reporter skutecznie przebijał się przez bełkot radzieckiej propagandy. Zasłużył sobie tym samym na uznanie i sławę w środowisku dziennikarskim.

Człowiek na wojnie, fotografujący umierających ludzi, czuje, że do końca nie jest to właściwe zachowanie. Chciałby jakoś ratować, pomagać, ale sami Afgańczycy prosili: rób zdjęcia, pokaż, co Rosjanie z nami robią – wspomina w programie Sikorski.
Za słynne zdjęcie afgańskiej rodziny przysypanej gruzami swojego domu został on uhonorowany prestiżową nagrodą World Press Photo. Zdobył zaufanie Afgańczyków, którzy pomagali mu dostać się tam, dokąd zamierzał. W zamian oczekiwali od niego dostarczania informacji do zachodnich mediów. Jego nieodłącznym ekwipunkiem był aparat fotograficzny. Nieobcy był mu jednak ciężar trzymanego w dłoniach karabinu. Jako jedyny zagraniczny dziennikarz zdecydował się wesprzeć Afgańczyków w wojennych działaniach na tyle, na ile to było możliwe. Co udało mu się osiągnąć? Za jaką cenę? Poznaj nieznane fakty z życia Radosława Sikorskiego oraz innych polskich mudżahedinów.

Polscy Mudżahedini: Radosław Sikorski
Emisja: wtorek, 8 marca, 22.00

Polscy mudżahedini
(ang. Poles in Afghanistan)
Premiera: wtorek, 22 lutego o godzinie 22.00 na kanale Discovery Historia
Emisja kolejnych odcinków: we wtorki o godz. 22.00


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

759 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...