reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

CNN przyjrzy się życiu umysłowo chorych w Kenii

dodano: 2011-02-24 10:52 | aktualizacja: 2011-02-24 12:50
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: CNN

CNN Kenia kryje w sobie pewną mroczną tajemnicę. Sekret ten dotyczy ponad trzech milionów kobiet, mężczyzn i dzieci. Ludzie zamknięci w pomieszczeniach bez dostępu do światła prawie nie istnieją, zapomnieni przez rodzinę i znajomych. W cyklu „World’s Untold Stories: Locked Up And Forgotten” CNN przyjrzy się przerażającemu życiu umysłowo chorych w Kenii.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
David McKenzie, wielokrotnie nagradzany korespondent CNN w Nairobi, spędził wiele miesięcy na odkrywaniu prawdy o chorych, odizolowanych od świata, mieszkających w prowizorycznych barakach. Jego dokument porusza problem tylko niewielkiej grupy z milionów upośledzonych Kenijczyków cierpiących w ciszy, wyklętych i zapomnianych.

„Locked up and forgotten” to opowieść o ludziach takich jak Thomas Matoke, który ponad 30 lat życia spędził w prowizorycznej komórce, przywiązany do ramy stalowego łóżka kawałkiem niebieskiego sznura, otoczony przez kałuże moczu, leżąc na brudnym i rozdartym na strzępy materacu.

Z powodu długotrwałych chorób przebytych w dzieciństwie, Matoke stracił wiele sił, co nigdy nie pozwoliło mu odzyskać dawnej równowagi. Nadopiekuńcza matka więziła go w obawie przed potencjalną ucieczką i samookaleczeniem. Liczne wyjazdy do lekarzy i pobyty w szpitalach nie były w stanie mu pomóc, a ubóstwo uniemożliwiło niezbędne, dalsze zaawansowane leczenie.

To tylko jeden przykład życiowego dramatu bohaterów cyklu, borykających się z odrzuceniem przez społeczeństwo i brakiem pomocy ze strony państwa. Warto dodać, że kenijski rząd poświęca na opiekę nad chorymi umysłowo niecały 1 % budżetu przeznaczonego na służbę zdrowia, mimo, że oficjalne dane podają, że aż 25% pacjentów skarży się na problemy natury psychicznej.

Dr. Frank Njenga, Prezes Afrykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrów i ekspert w tej dziedzinie, uważa, że ta liczba jest przerażająca. - Do perfekcji opanowaliśmy system ukrywania przed światem naszych bliskich, przyjaciół i krewnych, którzy mają upośledzenia umysłowe. - mówi Niegnga. - Z dala od naszych oczu, wyparci z naszych umysłów, bez żadnego wsparcia, są kompletnie odrzuceni.

Podczas kręcenia dokumentu McKenzie i jego ekipa poznali rodziny separujące swoich najbliższych od reszty społeczeństwa, traktujące umysłowo chorych jak osoby okryte wstydem. Obserwowali dzieci żyjące w olbrzymiej nędzy, pozbawionej jakiejkolwiek ochrony ze strony państwa i narażone na przypadki molestowania seksualnego.

TERMINY EMISJI
 
Sobota, 26 lutego o 15.00 i 22.00
Niedziela, 27 lutego o 11.00
Wtorek, 1 marca o 12.30 i 19.30
Sobota, 12 marca o 15.00 i 22.00
Niedziela, 13 marca o 10.00
Wtorek, 15 marca o 11.30 i 18.30

Program nadawany jest w języku angielskim, godziny emisji zostały podane w czasie CET
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

339 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...