reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Discovery Historia: 22.03 „Dowody zbrodni”

dodano: 2011-03-04 12:30 | aktualizacja: 2011-03-04 13:06
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Na początku lat 90. XX w. w ręce przebywającego w Moskwie polskiego konsula Michała Żórawskiego trafiło bezcenne nagranie zarejestrowane na kasecie VHS. Film przedstawiał przesłuchanie Dymitra Tokariewa, szefa zarządu NKWD w Kalininie w latach 1939-45. Starszy, schorowany człowiek opowiadał w nim o wstrząsającej akcji, którą nadzorował. Zdał relację z masowej zbrodni, dokonanej przez rosyjskie władze na polskich jeńcach wojennych w kwietniu 1940 roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mimo zaawansowanego wieku, Tokariew szczegółowo informował, kto i kiedy wydał rozkaz wymordowania polskich oficerów, ilu więźniów przywieziono na miejsce kaźni, a także w jaki sposób ich zabijano. Tokariew obnażył prawdę o tym, co stało się w lesie katyńskim wiosną 1940 roku…

Premierowy dokument Discovery Historia „Dowody zbrodni” opowiada o jednym z najważniejszych dowodów zbrodni katyńskiej. Wysłuchamy zeznań Tokariewa, dzięki którym poznamy przebieg działań, od przewożenia polskich jeńców do Kalinina, umieszczania ich w celach, aż po sam moment rozstrzeliwania i wywózki ciał. Gdyby nie te zeznania, szczegóły działania zbrodniczej machiny NKWD pozostałyby tajemnicą do dziś. W filmie, ze świadectwem zbrodni złożonym przez funkcjonariusza NKWD, przeplatają się historie dwóch młodych oficerów - Zbigniewa Cichobłazińskiego oraz Tadeusza Domagały, którzy zginęli w Katyniu.

Dowody zbrodni
(ang. Proofs of Crime)
Premiera: wtorek, 22 marca o godz. 22.00 na kanale Discovery Historia


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...