reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowe rozwiązania dla TV mobilnej

dodano: 2011-04-06 13:55 | aktualizacja: 2011-04-06 13:58
autor: Anita Dąbek | źródło: INFO-TV-FM

ISDB-T Mobilna TV zyskała największą popularność na rynkach azjatyckich. Od momentu uruchomienia naziemnej telewizji mobilnej w standardzie ISDB-T 1seg w Japonii z usługi skorzystało aż 33 mln osób. Obecnie w Japonii dalej prowadzone są prace nad poszukiwaniem nowych rozwiązań technicznych i dodatkowych funkcji dla użytkowników. Duże nadzieje związane są z planowanym w kwietniu 2012 roku wprowadzeniem na rynek nowego standardu technologicznego ISDB-Tmm.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prace badawcze prowadzone są przez utworzoną w tym celu spółkę Multimedia Broadcasting Ltd. stanowiącą konsorcjum złożone z największego japońskiego operatora telekomunikacyjnego NTT DOCOMO, nadawców telewizyjnych, agencji reklamowych i kilku mniejszych spółek branżowych. Szacuje się, że nowa usługa w momencie uruchomienia pokryje 60% gospodarstw domowych, a w ciągu kolejnych 4 lat pozwoli na odbiór sygnału na powierzchni 90% kraju.

ISDB-Tmm będzie technologią mobilną nowej generacji, rozwinięciem 1seg. System zaoferuje szeroki zakres nowych możliwości i usług w kontekście dostarczania programów, filmów, muzyki, wiadomości i e-booków dla użytkowników mobilnych. ISDB-Tmm, podobnie jak 1seg, pozwoli na dostarczanie treści do odbiorników w czasie rzeczywistym (programy telewizyjne) drogą naziemną, ale również pozwoli na tzw. file-casting – dostarczanie innych treści multimedialnych automatycznie do określonych subskrybentów. File-casting umożliwia również ściąganie, oglądanie i zapisywanie dodatkowych materiałów takich jak np.: e-magazyny i e-gazety, seriale, filmy, programy telewizyjne, animacje, gry, informacje pogodowe, informacje alarmowe, interaktywne konkursy i wiele innych, wszystko na podstawie określonych preferencji i w dowolnym momencie.

Elementem, który szczególnie wyróżnia ISDB-Tmm na tle obecnych standardów mobilnych to możliwość dostarczania treści w wyższej rozdzielczości (VGA+ 720x480), ponad czterokrotnie wyższej w stosunku do obecnych rozdzielczości mobilnych QVGA 320x240. ISDB-Tmm będzie także systemem efektywnym i elastycznym częstotliwościowo, dzięki wykorzystaniu jednej z szerokości pasma: 6,7 lub 8 MHz i multipleksacji 429 kHz bloków pasma (maksymalnie 13 bloków). Pozwoli to na implementację w terminalach rozwiązań podstawowych (odbiór 1 bloku), bądź rozwiązań bardziej zaawansowanych (13 bloków), tym samym dywersyfikując ofertę i wpływając na różne ceny urządzeń. Kolejną zaletą Tmm jest mechanizm oszczędzenia energii poprzez segmentację i odbiór pożądanych treści.

ISDB-Tmm będzie dostępne nie tylko na typowych terminalach jak telefony komórkowe, ale również na wielu innych przenośnych urządzeniach z wbudowanych tunerem, w tym np. routerach WiFi. Ocenia się, że dzięki większej ilości funkcji, większej elastyczności i możliwości odbioru na różnych urządzeniach technologia ta wyprze inne stosowane w omawianym obszarze standardy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje mobilne


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...