reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Maria Antonina” w Discovery Historia

dodano: 2011-05-30 11:43 | aktualizacja: 2011-05-30 12:36
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Maria Antonina miała 37 lat i była wyniszczona chorobą nowotworową, gdy w październiku 1793 roku została skazana na śmierć. Mimo że podczas procesu broniła się bardzo inteligentnie, uznano ją winną spiskowania i działalności szpiegowskiej na rzecz wrogów Francji oraz konspiracji mającej doprowadzić do wojny domowej. Na miejsce egzekucji była transportowana ulicami Paryża na wozie dla pospolitych przestępców, wśród wrzasków i gróźb rozwścieczonego tłumu. Czy jednak Maria Antonina rzeczywiście była zdrajczynią i zasłużyła na tragiczny los, jaki ją spotkał? A może była po prostu typową przedstawicielką monarchii absolutnej – rozrzutną, kochającą luksus damą, która nie miała najmniejszego pojęcia o problemach i ciężkiej sytuacji poddanych?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pasjonującą historię życia oraz śmierci arcyksiężniczki austriackiej i królowej Francji poznamy dzięki programowi Discovery Historia „Maria Antonina”. Będziemy świadkami jej pojawienia się w Wersalu w 1770 roku, gdy na tronie zasiadał Ludwik XV Burbon, oraz ciepłego przyjęcia 14-letniej wówczas księżniczki przez paryżan. Poznamy kulisy zaślubin młodej Marii Antoniny z rodu Habsburgów z francuskim delfinem Ludwikiem Augustem oraz znaczenie tego małżeństwa dla zachowania politycznej równowagi sił w Europie. Będziemy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało panowanie Ludwika Augusta oraz jak duży wpływ na podejmowane przez niego decyzje miała królowa. Zajrzymy nawet do alkowy Marii Antoniny. Przekonamy się, czy plotki o jej licznych romansach – zarówno z mężczyznami, jak i kobietami – miały w sobie ziarno prawdy. Poznamy ponadto wiele szczegółów z przepełnionego licznymi rozrywkami i intrygami życia, jakie wiedli mieszkańcy Wersalu.

Marii Antoninie często przypisuje się słowa: „Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka”, którymi miała skwitować niezadowolenie wyrażone przez głodujący francuski lud. I choć w rzeczywistości nigdy nie padły one z jej ust, to jednak doskonale oddają ignorancję zarówno samej królowej, jak i Ludwika Augusta oraz całego dworu królewskiego. Brak zrozumienia i zamknięcie na otaczającą rzeczywistość były bowiem kluczowymi czynnikami, które doprowadziły do rewolucji francuskiej oraz upadku monarchii absolutnej.  
„Maria Antonina” utrzymana jest w konwencji filmu kostiumowego, przypominającego nieco hollywoodzkie produkcje. Nie wpływa to jednak na wartość historyczną filmu. Jego twórcy oparli się bowiem na oficjalnych raportach z tamtych czasów - notach dyplomatycznych i spisanych relacjach z procesu królowej. Dialogi zapożyczono natomiast z jej prywatnej korespondencji z matką, bratem i innymi bliskimi. Zadbano również o scenograficzne detale, mające w pełni oddać klimat XVIII stulecia. Zobaczymy zatem pełne przepychu wnętrza i ogrody Wersalu, fantazyjne stroje i peruki z tamtej epoki. Będziemy mieli także okazję przyjrzeć się zwyczajom i elementom wprowadzonej za czasów Ludwika XIV etykiety, która była surowo przestrzegana na królewskim dworze.

Maria Antonina
(ang. Marie-Antoinette)
Premiera: w piątek, 24 czerwca, o godz. 22.00 w Discovery HistoriaMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

469 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...