reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Nostalgiczne Studio Festiwalowe” w Kino Polska

dodano: 2011-06-06 13:43 | aktualizacja: 2011-06-06 14:06
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Kino Polska

Kino Polska Z okazji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych co wieczór między 6 a 11 czerwca br. Telewizja Kino Polska zaprasza widzów na „Nostalgiczne Studio Festiwalowe”. O historii i kulisach jednej z najważniejszych filmowych imprez w Polsce opowiedzą aktorzy, reżyserzy i stali bywalcy Gdyni. Po każdym odcinku „Studia” – przegląd filmów nagrodzonych w poprzednich latach.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Redaktorką „Nostalgicznego Studia” jest Magdalena Juszczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz wielka fanka polskiego kina. Chcąc zgłębić fenomen Gdyni, zaprosiła do rozmowy osoby, które historię tej imprezy znają z pierwszej ręki. Wśród jej gości znaleźli się m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Cezary Pazura, Grażyna Szapołowska, Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski oraz prowadzący festiwalowe gale: Maciej Orłoś, Grażyna Torbicka i Krzysztof Materna. W urokliwej scenografii, przed ustawioną na piasku kamerą, wspominają oni, jak zmieniał się festiwal na przestrzeni lat; odsłaniają kulisy obrad jury i tajemnice kontrowersyjnych werdyktów. Jak z rękawa sypią też mniej i bardziej pikantnymi anegdotami. Bo festiwal to przecież także wydarzenie towarzyskie, a jego historia – jak mówi Grażyna Torbicka – zapisana jest w skandalach. Co za szczęście, że nie wszystkie z nich udało się organizatorom zamieść pod czerwony dywan. Odkrywane po latach, pokazują nam barwny obraz czasów, w których co prawda nie było jeszcze celebrytów i paparazzich, za to artyści nadawali ton całemu społeczeństwu.

Oprócz stawiania pytań o życie towarzyskie i uczuciowe festiwalu, „Nostalgiczne Studio” stara się uchwycić jego głębsze znaczenie. Które z nagrodzonych w Gdyni tytułów można dziś uznać za punkty zwrotne w historii polskiego kina? Jaki wpływ zdobyte tam nagrody miały później na twórców? I wreszcie: dokąd dzisiaj zmierza festiwal? – W historii Gdyni zaczyna się właśnie nowy rozdział – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – Tworząc „Nostalgiczne Studio Festiwalowe”, przyłapujemy tę zmianę na gorącym uczynku.

Jest to też dobra okazja, by wrócić do filmów nagrodzonych na festiwalu w poprzednich latach. Jak zniosły próbę czasu i co ważnego nam dziś mówią? Warto sprawdzić w Telewizji Kino Polska. Między 6 a 11 czerwca w nostalgicznym cyklu filmowym zobaczymy „Barwy ochronne” (Złote Lwy 1977; emisja w Telewizji Kino Polska 6 i 11 czerwca), „Siekierezadę” (Złote Lwy 1986; w programie 6 i 9 czerwca), „Bez znieczulenia” (Złote Lwy 1978; na antenie we wtorek 7 czerwca), „Paciorki jednego różańca” (Złote Lwy 1980; emisja w środę 8 czerwca), „Kobietę w kapeluszu” (Złote Lwy 1985; na antenie w czwartek 9 czerwca), „Życie jako śmiertelną chorobę przenoszoną drogą płciową” (Złote Lwy 2000; emisja w piątek 10 czerwca), „Poznań 56” (Nagroda Specjalna Jury 1996; emisja 10 czerwca), „Ucieczkę z kina Wolność” (Złote Lwy 1990; na antenie w sobotę 11 czerwca) i „Egoistów” (Nagroda Jury Młodzieżowego, 2000; emisja 11 czerwca). Wymienione tytuły są nie tylko obowiązkową lekturą każdego szanującego się kinomana, ale też ważnym świadectwem tego, jak na przestrzeni czasu zmienialiśmy się my – widzowie; obywatele kraju o wyjątkowo burzliwej przeszłości.

Seanse pod znakiem Złotych Lwów we wszystkie dni festiwalu tuż po „Nostalgicznym Studiu Festiwalowym”, nadawanym o godzinie 20:20.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

359 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

720 zł Więcej...