reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Strach i pożądanie” w Discovery Science od 8.07

dodano: 2011-06-15 10:39 | aktualizacja: 2011-06-15 12:16
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery Science

discovery science Dwa uczucia: strach i pożądanie. To one rządzą ludzkim życiem i wpływają na większość podejmowanych przez człowieka decyzji. Jak i dlaczego rodzą się w człowieku? Czy pomagają mu, czy wręcz przeciwnie – utrudniają życie? Czy można je kontrolować? A jeśli tak, to w jakim stopniu? Poznaj zaskakujące fakty oraz eksperymenty obrazujące, jak ogromny wpływ na ludzkie zachowanie mają te dwa uczucia. Oglądaj „Strach i pożądanie” w Discovery Science.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, brak tchu. Oto, jak objawia się strach – jedno z najważniejszych zachowań adaptacyjnych człowieka. To swoisty system ostrzegawczy, który pozwala uniknąć sytuacji groźnych dla zdrowia i życia. Każdy wielokrotnie doświadczył tego uczucia. A jeśli twierdzi inaczej, to zwyczajnie mija się z prawdą. Bo człowiek, który się nie boi, albo zwyczajnie nie żyje, albo ma uszkodzone ciało migdałowate. Właśnie ta część mózgu odpowiada za przetwarzanie emocji i wysyła do organizmu sygnał alarmowy o zagrożeniu.

Strach to z jednej strony spadek po naszych przodkach, z drugiej – efekt kulturowych wzorców, jakie od najmłodszych lat przekazują nam dorośli. Politykom pozwala manipulować wyborcami, a przestępcom podporządkowywać sobie ofiary. Dzięki swojej „zaraźliwej naturze” rozprzestrzenia się między ludźmi z niesamowitą prędkością, będąc często źródłem trudnej do opanowania paniki na masową skalę. Każdy z nas ma inny próg strachu: jeden potrafi skoczyć na bungee z kilkudziesięciometrowego mostu, inny z kolei boi się wyjść z własnego domu. Bez wątpienia jest to broń obosieczna. Potrafi zarówno motywować do działania, jak i paraliżować.

Uczucie pożądania to jeszcze większy „manipulator” niż strach. I nie chodzi tylko o jego aspekt seksualny. Co może zaskakiwać, to właśnie ono decyduje o tym, czy pomagamy innym ludziom, a nawet… ładnie malujemy. Dziwne? Owszem. Ale poparte naukowymi doświadczeniami. Pożądanie inaczej też oddziałuje na każdą z płci Mężczyzn motywuje do konkurowania z innymi osobnikami płci brzydkiej o względy kobiet. Panie natomiast ewolucja uczyniła ostrożniejszymi. Nie ulegają one tak łatwo temu uczuciu. Jaki jest tego powód? Chwilowe zapomnienie i przyjemność może skutkować bowiem bagażem w postaci niechcianej ciąży. Ale czy pożądaniu rzeczywiście można tak łatwo się oprzeć? Oto kulisy dwóch najbardziej fascynujących ludzkich uczuć – strachu i pożądania.

Strach i pożądanie
(ang. Science of Fear and Lust)
Premiera: w piątek, 8 lipca, o godz. 21.30 w Discovery Science
Emisja kolejnego odcinka: w piątek, 15 lipca, o godz. 21.30


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

469 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...