reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Karta Cyfry+ w modułach CI

dodano: 2002-10-14 13:11 | aktualizacja: 2002-10-14 13:11
autor: Janusz Sulisz | źródło:

Po długich oczekiwaniach od 9 października Cyfra+ dostarcza swoim abonentom same karty kodowe, sprzedając przede wszystkim abonament, a nie terminale z antenami. Promocja też jest interesująca - 49 zł aktywacja i ...niższe opłaty abonamentowe o 10zł!Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Canal+ Polska wreszcie zrozumiał, że powinien sprzedawać subskrypcję, a nie sprzęt, który zresztą tracił w dużych ilościach. Od 9 października weszły dwie promocje sprzedaży abonamentów z samymi kartami Cyfry+.

Cyfra+ rekomendowała listę odbiorników z systemem Seca-MediaGuard i z technologią MediaHighWay.

LISTA DEKODERÓW zaakceptowanych przez CANAL+ Cyfrowy

do odbioru programów z oferty CYFRY+ kodowanych w systemie Mediaguard z oprogramowaniem Mediahigway jest następująca:

- Pace Goldbox wersja pr. 7, sprzętu 1

- Pace CP3000P wersja pr. 13, sprzętu 1

- Kenwood DTF-1 wersja pr. 8, sprzętu 1 lub 2

- Kenwood DTF-2 wersja pr. 11, sprzętu 1

- Pioneer BCT1330-H wersja pr. 2, sprzętu 3

- Pioneer BCT1330 wersja pr. 2, sprzętu 3

- Pioneer BCT1430 wersja pr. 10, sprzętu 2

- Pioneer BCT1530 wersja pr. 12, sprzętu 1

- Pioneer BCT1630 wersja pr. 21, sprzętu 0

- Pioneer BCT1730 wersja pr. 32, sprzętu 0

- Sony TS1A wersja pr. 4, sprzętu 0

- Thomson S4850 wersja pr. 24, sprzętu 0

- Thomson TP3P wersja pr. 33, sprzętu 0

- Thomson DSR 436 (jedyny odbiornik oficjalnie rekomendowany przez Cyfrę+, który nie jest Mediasatem).

Niezależnie od rekomendacji Cyfry+ wybranych odbiorników cyfrowych przeznaczonych dla promocji z samymi kartami postanowiliśmy ułatwić pracę dystrybutorom oraz podać więcej informacji potencjalnym abonentom na temat możliwości zastosowania innych odbiorników CI z modułem AstonCrypt CI lub z wbudowanym systemem Seca-MediaGuard.

Co prawda, Canal+ Polska z różnych powodów nie mógł ich rekomendować. Odbiorniki CI z modułem AstonCrypt CI lub z wbudowanym systemem Seca-MediaGuard z powodzeniem pozwalają na odbiór kanałów Cyfry+ już przy pomocy nowych kart.

Zwrócić też należy uwagę, że nie ma sensu umieszczać karty Cyfry+ z promocji w terminalach Wizji TV lub Polsatu Cyfrowego, bo niestety inne systemy kodowania w tych terminalach (odpowiednio CryptoWorks i Nagravision) nie dają możliwości zdekodowania kanałów Cyfry+ przy pomocy karty w Seca-MediaGuard! Nie da się też umieścić karty Cyfry+ w cyfrowym odbiorniku FTA (dla kanałów niekodowanych, bo nie ma czytnika), ani też w odbiornikach cyfrowych z wbudowanymi systemami Viaccess, Irdeto, Conax, BetaCrypt czy NDS-VideoGuard (Sky Digital).

Są dwie podstawowe możliwości korzystania z kart Cyfry+ w innych odbiornikach niż podał Canal+ Polska:

OPCJA PIERWSZA.

Abonent korzysta z odbiornika z wbudowanym na stałe czytnikiem kart systemu Seca-MediaGuard.

Może to być odbiornik z wbudowanym systemem Seca, z Seca i Viaccess lub Seca i kieszeniami na moduły CI. Na polskim rynku jest niewiele odbiorników tego typu, najbardziej popularne są we Francji. Licencje na system Seca-MediaGuard posiadają dwie francuskie firmy: Aston Group i XCOM, którego właścicielem jest brytyjski Pace.

Firma XCom produkuje odbiorniki XSat CD.TV410, które mają dwa czytniki kart systemów Seca i Viaccess. W obu kieszeniach można korzystać z kart w Seca (Cyfra+) lub w Viaccess np. kanały erotyczne, ABSat, TPS lub NTV+. Niezależność czytników kart dla obu tych systemów, to duży komfort stosowania tego odbiornika. Jakość obrazu jest bardzo dobra, a cena nie jest jednak niska - 1379zł. XSat 410 charakteryzuje się szybką i łatwą obsługą, wbudowanym modułem dostępu kompatybilnym z systemem Seca-Mediaguard, 3500 kanałów, także PPV, 10 personalizowanych list programów według satelitów, nazw kanałów, providerów. Tuner XSat obsługuje DiSEqC 1.2 - sterowanie obrotnicą lub pozycjonerem.

Wadą jest brak polskiej wersji językowej menu - jest angielska, francuska i włoska. Nie ma problemu ze zmianą wersji językowych na Canal+ czy HBO. XSat ma EPG na 8 dni. Ważne, że ma modulator UHF (21-69 kanał), ale także 2 złącza Scart, 3 x Cinch (Audio L/P i Video) oraz RS232 i S-VHS. Ma też optyczne wyjście cyfrowe audio (Dolby Digital AC3).

Firma ASTON ma ofercie więcej tunerów z wbudowanym systemem Seca-MediaGuard. W magazynie SAT Kurier 5/2001 opisywaliśmy odbiornik Aston Xena 1700, a w wydaniu SAT Kuriera 3/2002 Aston Xena 2000 oraz krótko Aston Simba 201/202. Parametry techniczne odbiorników na stronie www.aston-france.com

Najtańszy jest odbiornik Aston Simba 201 tylko z wbudowaną Seca. Bardziej rozbudowany jest Aston Simba 202, bo ma drugi czytnik kart w Viaccess. Oba są w tej samej małej obudowie i nie wyróżniają się niczym specjalnym. Nie mają niestety polskiej grafiki ekranowej!

Bardziej rozbudowane są Aston Xena 1600/1700. Wersja Xeny 1700, to już odbiornik cyfrowy z Seca i Viaccess oraz dwiema kieszeniami dla modułów CI. Charakterystyczny jest alfanumeryczny wyświetlacz tego odbiornika.

Podobny, ale już w nieco innej, srebrzystej obudowie i z tunerem analogowym jest najdroższy odbiornik Aston Xena 2000. Xena 2000 ma aż cztery złącza Scart, cyfrowe wyjście fonii RCA, modulator UHF, dwa RS232 oraz dwa wejścia sygnału z konwerterów. Możliwości konfiguracyjne są aż za duże dla większości użytkowników. Zbyt duża liczba upakowanych złącz, wyświetalacz alfanumeryczny (ładny i wygodny!) powodują, że cena tego tunera, to prawie 700 euro! Tunery Aston Xena także nie mają polskiej grafiki ekranowej. Firma Aston przygotowuje kolejne modele - tanie odbiorniki Wamba oraz tuner z Seca i z dyskiem twardym Xena 1800HDD.

Inne francuskie firmy czasami korzystają z oferty produkcyjnej firmy Aston i wtedy na francuskim rynku pojawiają się tunery z Seca innych marek, które w praktyce są nieznane w Polsce.

OPCJA DRUGA:

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla świeżo upieczonego abonenta Cyfry+ z promocji KAGO lub KAR1 jest zakup dowolnego odbiornika z Common Interface (bez wbudowanej Seca) i modułu AstonCrypt CI 1.05 dla systemu Seca.

Moduł taki umieszcza się w wolnej kieszeni odbiornika CI. Po chwili moduł inicjalizuje się w tunerze CI, a po umieszczeniu karty kodowej Cyfry+ powinien pojawić się obraz kanału wyszukanego wcześniej z transponderów Hot Birda.

Cena modułu AstonCrypt zwykle kształtuje się wokół ceny 500-600zł. Odbiorniki CI tanieją bardzo szybko, a najtańsze można kupić nawet za 699zł. Zestaw odbiorniki CI + moduł AstonCrypt kosztują jeszcze powyżej 1100zł, co jest jednak barierą finansową dla wielu. Pozwala jednak na odbiór prawie 1600 kanałów cyfrowych bez ograniczeń co do parametrów przekazu z dowolnego satelity, z którego tylko da się odbierać w Polsce, oczywiście plus kanały Cyfry+. Najciekawsze jest to, że użytkownik takiego zestawu może odbierać bez przeszkód dwa niekodowane kanały (Polsat 1 i Polsat 2 International) z konkurencyjnej platformy, nadawane SCPC z innego transpondera - 11,413H (SR=6200 FEC=7/8), a terminal Cyfry+ nie potrafi tych kanałów wyszukać!

Przy wyborze tunera CI warto zwrócić uwagę na polską wersję językową menu, panel tylny oraz łatwość obsługi i wyszukiwania wraz tzw. settingiem, czyli listą kanałów. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością o czym przekonało się wielu zaawansowanych użytkowników sprzętu satelitarnego.

Zwykle nie zdarza się, aby moduł AstonCrypt CI nie chciał pracować w tunerach CI, ale czasami może to zależeć od oprogramowania samego odbiornika. Pomaga wtedy zmiana oprogramowania na nowsze, jeśli takie jest dostępne. Przechodzenie po kanałach Cyfry+ powinno być równie szybkie jak w terminalach Mediasat. Czasami moduł ASTON może się inicjalizować dłużej, jeśli zmiana nastąpi między kanałem kodowanym w innym systemie lub niekodowanym.

W menu odbiornika CI można bez problemu sprawdzić prawa do oglądania pakietu Cyfry+, wchodząc do Instalacji i Common Interface. Tam pojawi się informacja, jaka wersja modułu jest zainstalowana w kieszenii - tu AstonCrypt v1.05 oraz do kiedy Cyfra+ przedłużyła prawa odbioru. Tuner CI umożliwia sprawdzenie w EPG, jaką pozycję oglądamy lub będziemy mogli oglądać. Informacje nie są jednak tak precyzyjnie podane, jak w terminalach Cyfry+, ale jest to wygodniej podane na ekranie np. z mini obrazem i listą kanałów. Często nie ma też polskich czcionek. Także bez problemów powinno się dać wybrać wersję językową na kanałach, które nadają ją 3 x Canal+, HBO. Z napisami (subtitles) bywa różnie - zależy, jak odbiornik poradzi sobie z napisami generowanymi przez Canal+. Często bywa, że napisów brak!

Uprzedźmy o najważniejszym - w odróżnieniu od terminali Mediasat, większość tunerów CI czy nawet XSat/Aston nie ma technologii MediaHighWay! Powoduje to, że abonent świadomie traci interaktywne usługi i gry, na co Canal+ Polska dotąd nie chciał jakby zezwolić. Jeśli abonentowi zależy na wielu kanałach telewizyjnych, a nie na interaktywnych aplikacjach, to strata nie jest wielka. Wielu dotychczasowych abonentów miało podpięty szeregowo terminal Cyfry+ i przekładało karty między Mediasatem a innym tunerem, gdy nie było możliwości podglądnięcia oferty na EPG (gdy jeszcze nie było nowej Cyfry+ w CryptoWorks).

Wspomnijmy jeszcze o polskim wątku w tej sprawie - odbiorniku CI żywieckiej firmy Datcom, który jako jedyny mi znany razi sobie z pełnym EPG "czytanym" tak, jak przez terminale Cyfry+. Datcom potrafił uruchomić EPG z nietypowego przekazu (dla Seca-MediaGuard a nie dla CryptoWorks!)na swoich odbiornikach, czego nie ma w wielu tunerach koreańskich czy tajwańskich.

Należy też podać informację co do opcji trzeciej dla abonenta Cyfry+, a mianowicie o możliwości umieszczenia karty Cyfry+ w modułach tzw. uniwersalnych (Magic CI, Universal CI i innych) uznawanych za pirackie lub co jest nowością w tunerach z modułem UCAS (wewnątrz jest wbudowany Magic!).

Karta Cyfry+ zwykle pracuje poprawnie w module Magic CI, ale może być problem z inicjalizacją modułu na niektórych odbiornikach i nie jest to wina karty. W takim układzie abonent nie może mieć żadnych pretensji co do działania karty Cyfry+ i na własną odpowiedzialność umieszcza ją w takim module.

Na koniec należy uprzedzić, że umieszczanie karty Cyfry+ w niektórych odbiornikach tzw. 5in1 nie przynosi zdekodowania kanałów Cyfry+ mimo, że odbiorniki lub moduły CI tzw. spatchowane niby mają system Seca. Moduły spatchowane nie przyjmują kart oryginalnych, a na pewno nie kart Cyfry+. Należy to brać pod uwagę przy zakupie sprzętu. Już na pewno nie da się umieścić karty Cyfry+ w tanich tunerach Nokia d-box, które jako regenerowane trafiają do Polski. Co więcej, do tego tunera nie da się nawet wsadzić modułu CI, bo nie ma kieszeni (jest na Irdeto, ale CA).

Życzymy miłego oglądania kanałów Cyfry+ i nie tylko już na profesjonalych odbiornikach cyfrowych!


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...